Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα πως θα δώσω 1000 αφού δεν ξέρει ???

Επειδή έχει το δίπλωμα ???

 

Mα αφού είχες πει ότι αν περνούσες κάποιον από συνέντευξη θα τον ρωτούσες , τι ξέρει και τι έχει κάνει.

Και μάλιστα είχες πει ότι θα προτιμούσες κάποιον που να ξέρει Robot , Abaqus και Τekla.

Ε λοιπόν σε αυτόν πόσο θα έδινες;

Βασικά ούτε τα 800Ε , καθαρά , παίρνει ένας νέος μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

spy1551

 

Τον ιδιώτη βασικά τον ενδιαφέρει να ξέρει ο νέος μηχανικός από πράξη και να το αποδείξει ότι ξέρει .Σήμερα οι δουλείες έγιναν πολύ δύσκολες και κανένας ιδιώτης δεν έχει λεφτά για πέταμα .

 

Στα λόγια χτίζω ανώγια και κατώγια λένε πολλοί άνθρωποι αλλά η ουσία είναι στην πράξη τι θα κάνει .

Θα βγει αντάξιος της αμοιβής που ζητάει ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είχα γραφείο, νέο μηχανικό δεν θα τον πλήρωνα με τίποτα 1000.

800 για αρχή και στην πορεία θα έβλεπα αν τον κρατούσα. Δεν μπορεί να του δίνω 1000 και από πάνω να του μαθαίνω την δουλεία.

Επίσης εννοείται, για μελέτες τουλάχιστον, έπρεπε να αποδείξει εμπειρία σε εργοτάξιο τουλάχιστον 1 χρόνο.

 

ευτυχώς που δεν έχεις γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ θα του πλήρωνες? Αν εσένα σε προσλάμβανε κάποιος με 800 θα δεχόσουν? Κάποτε σαν πωλητής με ΙΚΑ έπαιρνα 1000 καθαρά και δεν ήξερα την δουλειά. Αρα το συμπέρασμα είναι ότι οι εργοδότες μηχανικοί έχουν καβούρια..:)

Link to comment
Share on other sites

...

είναι ότι οι εργοδότες μηχανικοί έχουν καβούρια..:)

Δυστυχώς, ή ιδιότητα τού εργοδότη υπερισχύει τής ιδιότητας του μηχανικου...

 

Τάχουμε ξαναξανασυζητήσει αυτά κάπου...

 

.

Link to comment
Share on other sites

ikaros13

 

Σε οποιαδήποτε δουλεία για αρχή δεν πηγαίνεις μόνο για τα χρήματα αλλά για την απόκτηση εμπειρίας και για εξάσκηση , πρακτική. Για να μάθεις την δουλειά από κοντά και για να γνωρίσεις άτομα που αργότερα θα σε βοηθήσουν .

 

Αν ήμουν ιδιώτης την απάντηση μου θα την πάρεις από τον Κύριο Pappos με την μόνη εξαίρεση ότι θα του μάθαινα επιπλέον και μελέτες σε περίπτωση που δεν είχε πρακτική να κάνει από το πρόγραμμα του πανεπιστήμιο του με μια μικρή επίπτωση όμως στο μισθό του .

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα "νέος", "δεν ξέρει", "θα τον μάθω" τα ακούω βερεσέ!

 

Προφανώς, δεν παίρνεις εναν νέο για την ψυχή της μάνας σου για να τον μάθεις, αλλά για να κα΄νεις και εσύ την δουλειά σου.

 

ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΣΟΥ ειναι να τον μάθεις, για να σου βγάζει δουλειά!

 

Μολονότι δεν εχω δουλέψει σαν μισθωτός, πάντα μπλοκάκι, υπάρχει και μια λεξούλα που ξεχνάτε.

 

ΣΣΕ!

 

Ειτε γουστάρει ο εργοδότης είτε όχι, ισχύει (μάλλον ίσχυε, γιατι και αυτό πάνε να το κόψουν).

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΣ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!!!

 

 

Τέρμα η εκμετάλλευση.

 

ΣΑν εργοδότης εχεις δικαίωμα να λες οτι θες, αλλά μην προσπαθεις να μας το περάσεις σαν δίκαιο. Ειναι εκμετάλλευση.

Link to comment
Share on other sites

Και σε άλλα επαγγέλματα όταν πηγαίνεις την πρώτη φορά δεν ξέρεις την τύφλα σου, αλλά δεν σε προσλαμβάνουν με μισθούς πείνας. Δεν είπε κανένας να σε χρυσόσουν αλλά όχι και να παίρνεις οτι και ένας απόφοιτος λυκείου. Πρόσφατα φιλή μου πρεσελήφθει σαν βοηθητικό νοσηλευτικό προσωπικό σε ιδ/κλινική με χαρτί λυκείου χωρίς προυπηρεσία με 900 καθαρά. Αυτό που γίνεται στον κλάδο μας δεν συμβαίνει πουθενά αλλού. Α, ξέχασα συγνώμη που σαν φοιτητής δεν βρήκα χρόνο να παω σε κάποιο εργοτάξιο και να μάθω την δουλειά, ώστε σαν απόφοιτος να είμαι ένας υπερμηχανικός με εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.