Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή επαγγέλματος


garrythesnail

Recommended Posts

τρόπους με τους οποίους μπορείς να πετυχαίνεις το μήνα ένα αξιοπρεπές εισόδημα ως ΗΜΜΥ πολύ πιο χαμηλό από αυτό που θα είχες πριν 3-4 χρόνια αλλά σίγουρα ικανό να σε ζήσει με την προϋπόθεση να εργάζεσαι 10-12 ώρες ημερησίως.

 

Πες μου και μένα... Άνεργη είμαι, βοήθησε μια συνάδελφο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

garrythesnail

 

Εγώ θα σου προτείνω Ιατρική και γενικά επαγγέλματα υγείας .

Πάντα αυτά θα έχουν δουλειά διότι πάντα ο κόσμος θα υποφέρει .

 

π.χ

Τώρα με την κρίση και τα προβλήματα που έχουν οι άνθρωποι οι ψυχίατροι βγάζουν πάρα πολλά χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σίγουρα η ιατρική είναι σε...άλλη διάσταση από όλες τις πλευρές, αλλά πρέπει να πληρή κάποιος και τα προσόντα (κοινώς να είναι αριστούχος) και να του αρέσει. Επίσης θεωρώ ότι και τα οικονομικά επαγγέλματα είναι σε ζήτηση. Κάποτε πήγαινε κάποιος 4η δέσμη για να πάρει απολυτήριο και σήμερα οι περισσότεροι που γνωρίζω και κάνουν καριέρα είναι οικονομολόγοι.

Link to comment
Share on other sites

Να πάς ότι σου αρέσει φίλε. Μην ακούς αυτούς που σου λένε ότι οι μηχανικοί δεν έχουν δουλειά. Αν είσαι καλός θα βρείς δουλειά και βαρβάτη. Το πρόβλημα εδώ στην Ελλάδα είναι ότι έχουμε πήξει στους "μηχανικούς". Είναι πάρα πολλοί χωρίς όμως να έχουν τα εφόδια. Αντε στο πανεπιστήμιο να δείς, σε κάθε έτος 10-12 άτομα ξεχωρίζουν οι υπόλοιποι είναι άσχετοι. Πάρα πολλοί φίλε μου, σκέψου ότι κάνουν φροντιστήρια για να περάσουν ένα κωλομάθημα. Και θα έχουν αύριο αυτοί απαίτηση να κάνουν τους μηχανικούς; Θα τελειώσει όμως αυτό το μπάχαλο κάποια μέρα, ήδη πάει τώρα να αλλάξει η κατάσταση σιγά-σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Andante, με κάλυψες σε όλα εκτός από την τελευταία πρόταση. Πιστεύω ότι τα πράγματα θα χειροτερέψουν, όσο δεν γίνονται οι απαραίτητες αλλαγές που ξέρουμε όλοι ποιες είναι.

 

Επίσης μην φύγεις από την Ελλάδα. Δεν είναι λύση . Ακόμα κι αν δεν στρώσουν τα πράγματα πάλι θα μπορείς να βγάλεις ένα κομμάτι ψωμί.

Κάποια στιγμή θα σου στείλω pm να σου πω τρόπους με τους οποίους μπορείς να πετυχαίνεις το μήνα ένα αξιοπρεπές εισόδημα ως ΗΜΜΥ πολύ πιο χαμηλό από αυτό που θα είχες πριν 3-4 χρόνια αλλά σίγουρα ικανό να σε ζήσει με την προϋπόθεση να εργάζεσαι 10-12 ώρες ημερησίως.

 

Αν είναι δυνατόν ρε συνάδελφε να λες αυτά τα πράγματα. Εγώ έχω δύο θείους Δημόσιους Υπαλλήλους (απόφοιτους Λυκείου), ο ένας εκ των οποίων δουλεύει μία μέρα το μήνα και ο άλλος 2-3 ώρες την μέρα όταν δεν απεργεί και οι δύο εκ των οποίων δεν θα έλεγα ότι παίρνουν απλώς ένα αξιοπρεπές εισόδημα και εσύ λες σε έναν διπλωματούχο ΗΜΜΥ 5-ετούς πολυτεχνικής σχολής να δουλεύει εδώ 10-12 ώρες την μέρα για να πετυχαίνει ένα μέτριο εισόδημα ίσα ίσα για διαβίωση; Και μάλιστα λες ότι το να φύγεις από την Ελλάδα δεν είναι λύση τη στιγμή που άλλες χώρες εκτιμάν τους ΗΜΜΥ με το παραπάνω (βλέπε π.χ. έλευση 4G και οπτικών ινών); Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτεσαι. Αν θες εξήγησέ μου τους συλλογισμούς σου...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για το ενδοιαφερον και τις απαντησεις σας.

 

Δουλεια μπορεις να βρεις χωρις μεταπτυχιακο? ελλαδα ή εξωτερικο?

 

Ακομα σχετικα με τις υποτροφιες.....

Πρεπει αλληθεια να ξεσκιστεις στο διαβασμα και να παρεις πτυχειο με αριστα? Ακομα υπαρχουν αξιοκρατικες διαδικασιες στις υποτροφιες? ή παιρνουν αυτοι που εχουν μεσο?

Εχω ακουσει επισης πως πρεπει να γινεις σκυλακι του καθηγητη για να σε προωθησει αυτος με τις γνωριμειες του.....

 

Αληθευουν ή ειναι φημες?

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα:

Δουλειά μηχανικών δύσκολη αυτή την περίοδο. Το μέσο απαραίτητο.

Μεταπτυχιακό περιττό.

Υποτροφία δεν γνωρίζω.

 

Εξωτερικό (Γενικευμένα):

Δουλειά Μηχανικών από τις πιο περιζήτητες.

Μεταπτυχιακό είναι σχεδόν απαραίτητο.

Υποτροφία για να πάρεις σε ξένο πανεπιστήμιο για μεταπτυχιακό, τον σημαντικότερο ρόλο θα παίξει η διπλωματική σου. Ναι, θα ξεσκιστείς στο διάβασμα, αλλά όχι για να πάρεις καλό βαθμό πτυχίου - καλό εύρος γνώσεων, αλλά μόνο στην ειδίκευση που θες. Αν η διπλωματική σου είναι καλή, την γράψεις στα Αγγλικά και την δημοσιεύσεις στο διαδίκτυο τότε τα e-mail για υποτροφία θα έρθουν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

hmmypm

 

Έξω το μεταπτυχιακό το έχουν όλοι .

 

Για υποτροφία σε μεταπτυχιακό όπως και σε βασικό τίτλο εξωτερικού δίνεται από το πανεπιστήμιο αλλά και από εταιρίες συνεργαζόμενες με το πανεπιστήμιο .Ο Βασικός παράγοντας είναι ο μέσος όρος βαθμολογίας μαθημάτων του εξαμήνου για υποτροφία πανεπιστημίου .

 

Για υποτροφία από εταιρία δίνεται στους ποιο αριστούχους του τμήματος με βάση το μέσο όρο συνολικά του βασικού πτυχίου μαθημάτων + διπλωματικής στο τέλος.

Ταυτόχρονα με το καλό διάβασμα παίρνεις και καλό βαθμό πτυχίου .

 

Για τις γνώσεις εξαρτάται από τον καθηγητή με βάση το υλικό που παραδίδει αλλά και από το ίδρυμα .

Link to comment
Share on other sites

Έξω το μεταπτυχιακό το έχουν όλοι.

 

Την υποτροφία θες να πεις; Ή γενικά το μεταπτυχιακό από την άποψη της πληρωμής;

 

Για υποτροφία σε μεταπτυχιακό όπως και σε βασικό τίτλο εξωτερικού δίνεται από το πανεπιστήμιο αλλά και από εταιρίες συνεργαζόμενες με το πανεπιστήμιο .Ο Βασικός παράγοντας είναι ο μέσος όρος βαθμολογίας μαθημάτων του εξαμήνου για υποτροφία πανεπιστημίου.

 

Τι θες να πεις; Ότι όσο καλή και να είναι η διπλωματική δεν παίζει ρόλο για να σε πάρουν για υποτροφία; Εγώ ξέρω 2 φίλους μου ΗΜΜΥ 2 χρόνια μεγαλύτερους, που πήραν υποτροφία για μεταπτυχιακό (ένας ΗΠΑ και ένας Ιαπωνία) δείχνοντας μόνο τη διπλωματική στα αγγλικά, ενώ ο βαθμός δεν μέτρησε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.