Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση σχετικά με τη στατική διαμόρφωση κτηρίου


 

Recommended Posts

λεπτομερεια 1.

την βαζουν στο προσομοιωμα?μαλλον όχι αφου ουσιαστικα δεν ενωνεται με καποια δοκο παρα μονο κολλαει στην παρεια των υπαρχουσων…?

λεπτομερεια 2.

ισχυει το ιδιο με την λεπτομερεια 1 φανταζομαι.

λεπτομερεια 3.

αυτό τι είναι?υποστυλωμα Γ?

 

άλλες ερωτησεις

4.στη σκαλα που ενωνει τις 2 κατοικιες δεν θα επρεπε να ειχε αφεθει αρμος ?

5.τα υπογεια εχουν λιγα ανοιγματα για να θεωρηθουν ως αφορτιστα σεισμικα?

 

dsc01150mu5.jpg

 

dsc01152go8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω δει μελέτες που τέτοια κτίρια μπαίνουν σε ένα μοντέλο σε προγράμματα.

 

4. μαλλον ναι

5. μαλλον δεν ειναι υπογεια αλλα δεν φαινεται και καλά

Link to comment
Share on other sites

για τα 1,2 και 3 ?

 

τι εννοεις δεν ειναι υπογεια?εννοεις οτι δεν φαινεται αν ειναι πολλα τα ανοιγματα?απ'οσο φαινεται παντως οι 3 από τις 4 πλευρες ειναι σχετικα γεματες με ανοιγματα μεγαλουτσικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου σωστό να γίνονται τέτοια κτίρια χωρίς αρμό. Εδώ μιλάμε απλούστατα για δύο διαφορετικά διαφράγματα σε κάθε όροφο, και τα προγράμματά μας δεν έχουν δυνατότητες για τέτοια πράγματα... Αφήστε που και ο ΕΑΚ δεν συνιστά τέτοιες διαμορφώσεις...

Link to comment
Share on other sites

1+2: Φαίνεται πως είναι στοιχεία μη φέροντα και γι'αυτό στην 1 βλέπω λίγο οπλισμό. Τωρα, τα βάζεις στο μοντέλο ή οχί; πάντως αν κάνεις προσπάθεια θα σου τινάξει το pc στον αέρα απο τα λάθη... Αυτά πρέπει να δηλώσεις πως κάπου συνδέονται με το υπόλοιπο σύστημα.

3: Μπορεί και να είναι υποστύλωμα "Γ". Τι άλλο να είναι; Ίσως να μεγάλωσε λίγο τις πλευρές του για να γίνουν αρχιτεκτονικές προεξοχές.

4:Φυσικά και πρέπει να αφήνεται αρμός. Η να λύσεις με στρεπτικά ζεύγη και τα δύο κτίρια ως ένα.

5: Δεν θεωρώ πως έχουν τα "υπόγεια" λίγα ανοίγματα...Το αντίθετο! Η λειτουργία τους για εμένα πλησιάζει περισσότερο σε όροφο ανωδομής και όχι σε υπόγειο.

 

ΥΓ. Με έχεις κουφάνει με τις φωτο σου, το ξέρεις;;;; Προσπαθώ απελπισμένα να βρώ τέτοια "τρελά" και δεν μπορώ!!!! Καλά, τι κάνετε εκεί πάνω στην Πύλη;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο ....αλλά νομικά είσαι εντάξει με το να δημοσιεύεις photo έργων άλλων συναδέλφων ??? λίγο προσοχή .... :evil:

 

(επειδή το έχεις κάνει αρκετές φορές ...)

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο να μην ειμαι καλυμμενος?

πραγματικα το θεωρω ως δεδομενο αυτο.αν δεν ειναι παρακαλω ενημερωστε.

 

acnt

τα 1 + 2 ομως σεισμικα δεν φορτιζονται?

Link to comment
Share on other sites

επισης να σημειωσω οτι σχεδον ποτε δεν ειναι φωτογραφιες δικες μου αλλα φωτογραφιες δημοσιευμενες στο διαδικτυο.

για παραδειγμα αυτες βρισκονται στο

φωτογραφιες θεματος

 

συνεπως δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Να παίξω το ρόλο το δικηγόρου του διαβόλου ???

 

Δημοσίευσες την photo ... γράφτηκαν διάφορα περι παρανομίας, για κακή στατική διαμόρφωση και ίσως να γραφόντουσαν ακόμα περισσότερα ...

Και όλα αυτά από φωτογραφίες !!!!

Το site είναι ελεύθερό προς το κοινό ... δεν αποθαρρύνει κάποιον υποψήφιο αγοραστή ???

 

Πάρε μια μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση και διαφυγόντα κέρδη .... :evil:

 

 

 

Εμένα προσωπικά θα με πείραζε ΠΑΡΑ πολύ να μου έκανες κάτι αντίστοιχο !!!

 

Οι υπόλοιποι τι λέτε ????

Link to comment
Share on other sites

sundance καλά κάνεις και δημοσιεύεις τέτοιες φώτο και ειδικά όταν περιέχουν "περίεργες" κατασκευές, γιατί έτσι προάγεις τον αντίλογο και κεντρίζεις το ενδιαφέρον για το διαφορετικό. Η επιστήμη αναπτύχθηκε μέσα από την αμφισβήτιση και τις διαφωνίες.

Δεν βλέπω κάτι παράνομο στην ενέργειά σου, από τη στιγμή που δε δημοσιεύεις ονόματα μελετητών ή εργολάβων. Πέρα όμως από αυτό, αν κάτι είναι παράνομο, τότε ακόμα καλύτερα που το προβάλεις και το προβάλουμε όλοι. Αντί δηλαδή να υπερασπιζόμαστε την αλήθεια και το νόμιμο θα φτάσουμε στο άλλο άκρο να σιωπούμε απέναντι στην παρανομία? Και αν είναι δυνατόν να κινηθεί κάποιος για διαφυγόντα κέρδη επειδή βγαίνουν στο φως οι βρωμιές του!

Δηλαδή φωνάζει ο κλέφτης να φύγει ο νοικοκύρης?

Προς Θεού ρε παιδιά!

Και αν ακόμα κάποιος υποψήφιος αγοραστής δει τις παρανομίες με αποτέλεσμα να επέλθει "χασούρα" στον εκάστωτε εργολάβο, ε λοιπόν τότε αυτό θα είναι μία τεράστια επιτυχία του Forum που προστάτεψε μέσα από ένα υγιή επιστημονικό διάλογο, κάποιον που μαζεύει τα χρήματά του μία ζωή, για να πάει και να τα επενδύσει πάνω στην παρανομία του κάθε επιτήδιου κυρίου.

Εξάλου αν μία κατασκευή απ΄ αυτές που προβάλλονται είναι καθ΄όλα νόμιμη, τότε απεναντίας της κάνουμε διαφήμηση στον κάθε υποψήφιο αγοραστή, παρά δυσφήμηση.

Αλλά ακόμα και αν εσφαλμένα έγιναν κάποιες παρατηρήσεις που πραγματικά δεν ισχύουν, η επιστήμη γι΄αυτό υπάρχει για να διαψεύσει και να διορθώσει.

Γνώμη μου: sundance συνέχισε εκτός και αν αλλιώς πιστεύουν οι διαχειριστές του Forum

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.