Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση σχετικά με τη στατική διαμόρφωση κτηρίου


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω γενικά δεν συμφωνώ να βγάζουμε φωτογραφίες στο forum και να σχολιάζουμε δουειές άλλων μηχανικών..μία γενική ερώτηση ή ένα σκαρίφημα μας καλύπτουν πιστεύω χωρίς να εκθέτουμε κάποιον συνάδελφο.Πιστεύω οτι είναι ηθικό το θέμα κυρίως αλλά και νομικό.Προσωπικά θα με πείραζε και μένα αρκετά να δω ένα έργο μου στο ιντερνετ και να το σχολιάζουν ένα σωρό κόσμος.Δηλαδή αν πάω sundance και βγάλω φωτιγραφία το σπίτι σου για παράδειγμα ,το ανεβάσω στο φόρουμ και σχολιάσω τι παρανομίες έχει ή τι στατικά λάθη θα σου αρέσει..? Αυτές τις φωτογραφίες θα τις δει κάποιος,μπορεί να τις δείξει σε κάποιον άλλο και στο τέλος να τις δει ο γείτονας και να προκληθεί ζημιά.

Δεν είμαστε πολεοδομία να κρίνουμε την νομιμότητα ή την στατική επάρκεια ενό κτιρίου και να προκαλούμε πανικό.Εδώ μια ρωγμή δείχνεις σε μια γιαγιά και τρελαίνεται.

Ας απαντήσει και κάποιος mod.

 

κατ'αρχας δεν εβγαλα φωτογραφιες που τραβηξα εγω αλλα φωτογραφιες που εχουν βγαλει οι ιδιοι οι μηχανικοι στο ιντερνετ...εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα.μη λεμε παλι τα ιδια.το εγραψα και πριν,δηλαδη αν εβαζα Redirect στο ιδιο το site θα ημουν καθ'ολα νομιμος αλλα θα ειχε καποια ουσιαστικη διαφορα?οχι βεβαια,μην κοροιδευομαστε!

 

κατα δευτερον ποτε δεν ειχα προθεση να ειπωθουν σχολια περι στατικης επαρκειας,παρανομιας κλπ,αλλα γενικα να θεσω καποια ερωτηματα περι του τροπου προσομοιωσης καποιων στοιχειων.

 

κατα τριτον,επειδη βλεπω οτι μπορει να βρω και τον μπελα μου,(μεταξυ μας βεβαια ειναι μαλλον αδυνατο να βρει καποιος την ταυτοτητα του καθενα μας εδω,ειδικα αν μπαινεις απο διαφορα internet cafe καθε φορα...) και σε καμια περιπτωση δεν θελω να βλαψω το φορουμ που με φιλοξενει,θα σταματησω την οποια αναδημοσιευση (των ηδη δημοσιευμενων φωτογραφιων...ελεος) φωτογραφιων.

 

σε λιγο θα απαγορευσουμε και τα quote με την ιδια λογικη(φιλε συνφορουμιτη πρεπει να παρεις γραπτη αδεια μου για να δημοσιευσεις τα ηδη λεχθεντα μου...)

 

οπως και να χει ξερω οτι καποιοι εδω προσπαθειτε να με προστατεψετε(και οποιονδηποτε που κανει το ιδιο) και το εκτιμω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις φωτογραφίες θα τις δει κάποιος,μπορεί να τις δείξει σε κάποιον άλλο και στο τέλος να τις δει ο γείτονας και να προκληθεί ζημιά.

Ας μη γίνονται παρανομίες για να μην υπάρξει και πρόβλημα. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Επιτέλους μέχρι πότε θα θεωρούμε αυτονόητη την παρανομία και θα νομιμοποιούμε τέτοιες συμπεριφορές με την ουδέτερη και ωχαδελφική στάση μας?

 

 

Δεν είμαστε πολεοδομία να κρίνουμε την νομιμότητα.......

Έχεις όμως το Γ.Ο.Κ. μπροστά σου, τον Κτιριοδομικό Κανονισμό, την κρίση σου και σαφώς την ελευθερία λόγου να εκφράζεσαι τεκμηριωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου ilias που είδες παρανομίες ???

Έτσι να εξετάσουμε και τις δικές σου γνώσεις ...

αλλά προσοχή δεν έχεις δικαίωμα να απαντήσεις από την στιγμή που θα σε κρίνω !!!!!!!!

 

Έτσι γίνετε και με τις photo που δημοσιεύει ο sundance...

Link to comment
Share on other sites

Ως mod το μόνο που έχω να πω επί της παρούσης είναι πως έχουμε ξεφύγει πολύ απο το θέμα...

Εχω παρατηρήσει πως οι ερωτήσεις του sundance είναι καθαρά ακαδημαϊκής φύσης πάντα. Το ότι δεν θέλει να θίξει κανέναν φαίνεται από το ότι σβήνει το όνομα του μηχανικού/εταιρίας σε κάθε ταμπέλα (όπως τον είχα συμβουλεύσει παλιότερα σε άλλο site), άρα μιλάμε για ένα τυχαίο κτίριο το οποίο μπορεί κάποιος να δει στον δρόμο του και να το βγάλει φωτογραφία.

To όλο θέμα ξεκίνησε από δικό μου σχόλιο και ζητώ συγνώμη από όσους άθελά μου έθιξα και άρα θα διαγραφεί. Τόνισα πάντως πως είναι γνώμη μου και δεν είναι κανόνας.

Το θέμα δημοσίευσης τέτοιων φωτογραφιών εκκρεμεί και σύντομα θα λάβουμε όλοι μια απάντηση.

Μέχρι τότε, επιτρέψτε μου να κλειδώσω προσωρινά το θέμα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.