Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβολική κατανάλωση καυστήρα πετρελαίου


civil2000

Recommended Posts

Νοικιάζω ένα διαμέρισμα 80 τ.μ. περίπου σε περιοχή με κλίμα και θερμοκρασία σαν των Αθηνών αλλά με μεγαλύτερη υγρασία. Κατανάλωσα σε ούτε 30 ημέρες 300 λίτρα πετρέλαιο, 230 ευρώ περίπου. Άρα σαν λογικός άνθρωπος είμαι σίγουρος ότι με κλέβουν! Η δεξαμενή που έβαλα πετρέλαιο είναι πλαστική και όχι ορθογωνική για να μπορώ να ογκομετρώ εύκολα. Μήπως όμως με κλέβει ο νοικάρης μου και για να ζεστάνει το δικό του διώροφο σπίτι παίρνει από την δική μου δεξαμενή; Τα βράδια όταν πέφτω για ύπνο ακούω τον καυστήρα να παίρνει μπρος ενώ έχω κλείσει τον θερμοστάτη.

 

Υ.Σ. Τα δύο σπίτια έχουν απόσταση 10 μέτρων και είναι εντός του ιδίου οικοπέδου. Μπορώ να ελέγξω κάτι στην συνδεσμολογία του καυστήρα ή πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο μηχανικό; Σε περίπτωση που με κλέβει ο νοικάρης μου, κάνω μήνυση και συνεννοούμαι με τον δικηγόρο μου ή κάνω καταγγελία παράλληλα και στο αρμόδιο υπουργείο και στον αρμόδιο φορέα καταναλωτών;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις να φεύγει παροχή από την δεξαμενή σου προς του "νοικάρη" σου?

Αν δεν φεύγει πως να σε κλέβει.

Αν φεύγει, πως το κατάφερε???? Δεν είναι τηλεφωνικό καλώδιο.....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς 10lt/d δεν είναι πολύ ούτε εξωπραγματικό. Τώρα βέβαια και ο καυστήρας μπορεί να καίει κάτι παραπάνω εαν είναι της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

σαν απόλυτη τιμή 10lt/d δεν μου φαίνεται πολύ.

 

αν και πρόσφατα συνομιλούσα με έναν συνάδελφο που κατοικεί σε ένα 4όροφο (ισόγειο ανεξάρτητη κατοικία 60τ.μ και 1ος-2ος-3ος μαιζονέττα από 60 τ.μ ο κάθε όροφος) τα οποία δεν έχουν αυτόνομη θέρμανση κανένα επίπεδο, όπως και η μαιζονετα με το διαμέρισμα ανάβουν ταυτόχρονα, και είναι πανταχόθεν ελεύθερη η οικοδομή = απώλειες από παντού και η κατανάλωση του ήταν 22lt/d...

τα οποία του φαίνονταν και πολλά...

 

τα 22lt/d... μου φαίνονται λίγα...

 

μάλλον εξαρτάται από την χρήση επίσης...

Link to comment
Share on other sites

harristheo, στο σπίτι μου φέτος θα έχω κατανάλωση 800lt/y (μέσος όρος 2,2lt/d), 150m² επιφάνεια θερμαινόμενου χώρου, θερμοκρασία χώρου 20°C + ΖΝΧ 60°C όλο το έτος...

 

Το πολύ και το λίγο είναι σχετικά πράγματα, το πατρικό μου "έκαιγε" 25lt/d για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Κι έρχεται ο ΚΕΝΑΚ... Σε λίγα χρόνια τα νούμερα αυτά θα μας φαίνονται αστρονομικά!

 

Το κακό είναι ότι, ακόμη και σήμερα που μιλάμε, η εγκατάσταση θέρμανσης σε μικρές οικοδομές είναι προϊόν έμπνευσης εμπειροτέχνη...

Link to comment
Share on other sites

Έμενα και άλλες χρονιές σε αυτήν την περιοχή και πλήρωνα πετρέλαιο για τριάρι 80-120 μέγιστο ανά μήνα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έκαψα τόσο πολύ. Το σπίτι είναι μονοκατοικία. Ο καυστήρας είναι στο υπόγειο της μονοκατοικίας που μένω εγώ. Η δεξαμενή είναι έξω από το υπόγειο στον κήπο. Η δεξαμενή δεν κλειδώνει αφού είναι πλαστική και φοβάμαι μην μου παίρνουν πετρέλαιο με το λάστιχο. Έλειπα δύο εβδομαδες και μόλις γύρισα το πετρέλαιο τελείωσε. Μπορώ να κλειδώσω με κάποιον τρόπο πλαστική δεξαμενή ή πρέπει να καταφύγω σε πατέντα;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου πρώτα ότι η εγκατάσταση λειτουργεί όπως θα έπρεπε. Μια ανάλυση καυσαερίων και ο έλεγχος 2-3 παραμέτρων ακόμη, θα δώσει αποτελέσματα γρήγορα και εύκολα.

 

Το ότι λειτουργεί ο καυστήρας με κλειστό θερμοστάτη, είναι φυσιολογικό, γιατί έτσι έχει ρυθμιστεί η εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.