Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό σε οικόπεδο από κληρονομιά


Recommended Posts

Σε οικισμό κάτω των 2000 με ελαχιστον εμβαδον 500 τμ

 

μου ζητηθηκε να κάνω τοπογραφικό σε οικόπεδο με την εξης ιδιαιτερότητα

 

το οικόπεδο ειναι 300 τμ, με ένα κτίριο 200 τμ και μια αυλή 100 τμ

 

μετά απο την διαθηκη, το κληρονόμησαν 2 αδερφια, όπου μοιρασαν το κτιριο συμφωνα με την διαθήκη, αλλά η αυλή έμεινε ως έχει.

Τα δυο αδέδρφια δεν μιλάνε λόγω κληρονομικών διαφορών, ο ένας εκ των οποίων είναι ο πελάτης μου,

μου ζήτησε να κάνω το τοπογραφικό για να κινηθεί νομικά.

 

Το ερώτημα μου είναι τι θεωρώ ως ιδιοκτησία του πελάτη μου απο την στιγμή που δεν έχουν συμβόλαια παρά μόνο την διαθήκη;

 

Το μισό κτίριο που κληρονομεί είναι η ιδιοκτησία του και το άλλο μισό του αδερφού του; τότε τι γίνεται με την αυλη; θεωρείται ως ιδιοκτησία και των 2;

πως το ορίζω στο τοπογραφικό;

 

ή μηπως και τα 300 τμ (μαζι με το κτίριο) είναι ιδιοκτησία και των 2;

αλλα έτσι δεν μπορώ να μετρήσω απόλυτα το μέρος του κτιρίου που ανήκει στον αδελφό του, αφου δεν έχω πρόσβαση και δεν θα ήθελα να μπλέξω αφου δεν έχω την άδεια του

Link to comment
Share on other sites

αδερφέ αφού δεν υπάρχει συμβόλαιο δεν έχει μοιραστεί τίποτα. το κτηριο μοιράζεται μόνο με συμβόλαιο. εσύ κάνε ενα τοπογραφικό περιέγραψε τα εμβαδά κτισμάτων και ακαλύπτων και τον λόγο έχει προφανώς ο δικηγόρος.

Σε σχέση με την μέθοδο που θα ακολουθήσεις αν δεν έχεις πρόσβαση, ρίσκαρε όπως όλοι μας. οι βρισιές είναι στο πρόγραμμα, αν αρχίσει το ξύλο εκεί......οτι σε φωτίσει....

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει δήλωση αποδοχής κληρονομιάς ; κι αν ναι τι έχει αποδεχθεί ο καθένας ;

Link to comment
Share on other sites

θα ρωτήσω αύριο τον γιο του πελάτη, γιατί ο πελάτης είναι μεγάλης ηλικίας,

μου είπε πάντως ότι δεν υπάρχουν συμβόλαια, απ' αυτό μάλλον βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν έχει γίνει αποδόχη

 

να ρώτησω και μια λεπτομέρεια,

οι σκάλες που εξυπηρετούν το κτίσμα υπολογίζονται στο εμβαδόν του ακάλυπτου χώρου;

εαν έχει γίνει αποδοχή, μπορεί να έχουν χωρίσει μόνο το κτίσμα όπως ορίζει η διαθήκη, αλλά τον ακάλυπτο να τον έχουν αφήσει αδιανέμητο άφου δεν λέει τίποτα η διαθήκη; μου διευκρινησε ότι ο ακάλυπτος είναι αδιανέμητος,

σε αυτή τη περίπτωση η σκάλα που εξυπηρετεί το κτίσμα προσμετράτεται στον αδιανέμητο ακάλυπτο ή στο κτίσμα που εξυπηρετεί;

 

υπάρχει και θέμα ότι το κτίσμα έχει επανακατασκευαστεί αυθαίρετα,

ενώ ηταν προ του '55, και τα δυο αδέρφια έχουν κατασκευάσει με πλάκα το μέρος του κτίσματος που ο καθένας θεωρεί δικό του,

 

ένας συνάδελφος μου είπε να το χαρακτηρίσω ως προ του '83, και ένα δωμάτιο που είναι διεκδικούμενο να το χαρακτηρίσω ως μεταγενεστερη προσθήκη

 

πρέπει να περιγράψω από τι είναι κατασκευασμένος ο φέροντας οργανισμός ωστέ όταν το χωρίσουν δικαστικά να γνωρίζει η εφορία για να τα κοστολογήσει;

 

3ο τοπογραφικό που φτιάχνω και μου έτυχε ωραία περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

@Paul_Mix

Λίγες ώρες αργότερα μετά το άνοιγμα αυτού του θέματος ανάρτησες την ακόλουθη ερώτηση σε αυτό το θέμα

 

δηλαδή εντός οικισμών κάτω των 2000 κατοίκων δεν επιτρέπεται σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας;

 

δυο αδέρφια κληρονόμησαν τώρα οικόπεδο 200 τμ εντός οικισμου κάτω των 2000 κατοίκων, κατατμηση δεν γίνεται αφού η αρτιότητα είναι 500 τμ,

όμως το οικόπεδο των 200 τμ προυφίσταται του '85, άρα εαν μείνει ως έχει είναι άρτιο κατά παρέκκλιση. Πώς μπορούν να το μοιράσουν;

 

Στον παρόν θέμα περιγράφεις οικόπεδο 300 τμ εντός οικισμού <2000 με κτίριο 200 τμ που κληρονόμησαν δύο αδέλφια που δεν μιλιούνται μεταξύ τους αλλά "μοίρασαν το κτίριο", ενώ, στο άλλο θέμα, οικόπεδο 200 τμ εντός οικισμού <2000 χωρίς κτίριο που κληρονόμησαν πάλι δύο αδέλφια.

 

Τελικά, ποια είναι η σωστή περιγραφή του προβλήματος που αντιμετωπίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλάβει τι δουλειά εχει το τοπογραφικό με την σύσταση οριζοντιου ιδιοκτησίας. Άλλη δουλεια η μια και άλλη η άλλη. Στο τοπογραφικό αποτυπωνεις οικόπεδο και κτίσμα. Εάν θέλουν οριζόντιες ιδιοκτησίες ειναι άλλο πράγμα.

 

Εάν εχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς τότε αυτό θεωρείται τίτλος ιδιοκτησίας αν όχι τότε κανείς δεν εχει τίποτε.

 

Η αυλή πιθανότατα ειναι κοινόχρηστη.

 

Ζήτα την διαθήκη καταρχην και τις υπάρχουσες ΟΑ

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας μετά από προσωπική εμπειρία με κληρονομιές χωρίς συμβόλαια, (ούτε καν διαθήκες) κλπ, θα πρέπει για οποιοδήποτε ακίνητο να γίνει αποδοχή κληρονομιάς σε αυτούσιες τις ιδιοκτησίες από κοινού (π.χ. ο τάδε αποδέχεται σε ποσοστό 50% και ο δείνα σε ποσοστό 50%).

Τώρα το αν κάτι μπορεί να μοιραστεί - ή καλύτερα κατατμηθεί - όπως π.χ. οικόπεδα, κλπ, θα πρέπει να βεβαιωθεί πρώτα αν αυτό είναι εφικτό. Πολλές φορές συμβαίνει ένας μπάρμπας, πατέρας, κλπ. που αποβιώνει να θέλει να μοιράσει τα πράγματα, χωρίς όμως να ξέρει εάν αυτά μοιράζονται!!

Γι'αυτό θα ζητήσεις διευκρινήσεις από την πολεοδομία για το αν και πως μπορεί να μοιραστεί κάτι. Αφού λοιπόν βεβαιωθείτε ότι αυτά που πρέπει να μοιραστούν, μπορούν να μοιραστούν, και αφού πρώτα τα έχετε αποδεχθεί από κοινού, γίνονται δεύτερα συμβόλαια, όπου πια γίνεται η μοιρασιά (σύμφωνα με τη διαθήκη, αφού έτσι επέλεξε ο εκλειπών).

Π.χ. για ένα τοπογραφικό, συντάσσεις ένα νέο τοπογραφικό ολόκληρου του οικοπέδου που το υπογράφεις, και αυτό το βάζει πακέτο με το συμβόλαιο ο συμβολαιογράφος, ο οποίος πρέπει να δείξει στο συμβόλαιο όλα τα στοιχεία σύμφωνα με τα οποία περιήλθε το ακίνητο στη νομή και κατοχή του εκλειπόντος (παλιά συμβόλαια, σκαριφήματα, κλπ). στη συνέχεια, για το 2ο συμβόλαιο, αυτό της μοιρασιάς, κάνεις ένα 2ο τοπογραφικό με βάση το αρχικό, όπου φαίνεται η κατάτμηση και ποιο κομμάτι πάει σε ποιον. Το ίδιο τοπογραφικό χρησιμοποιείται για τα 2 νέα χωριστά συμβόλαια.

Ταυτόχρονα κάνεις και σύσταση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας (αναλόγως πώς θα γίνει ο διαχωρισμός).

Όταν ολοκληρωθούν οι οριστικοί τίτλοι ιδιοκτησίας, τότε παίρνει ο καθένας το δρόμο του.

Αν πάλι δεν γίνεται κάτι να μοιραστεί, τότε θα γίνει συμβόλαιο για εξ'αδιαιρέτου ιδιοκτησία, και αν ο ένας θέλει να το έχει όλο δικό του, ας αγοράσει το μερίδιο του άλλου.

Αυτά.

Ελπίζω να βοήθησα!

Μου έχει πάρει πάνω από 8 χρόνια να αποδεχθώ την κληρονομιά του πατέρα μου και έχω σιχαθεί να υπογράφω χαρτούρα...Και ειδικά που τα παλιά χρόνια δώριζαν και πουλούσαν "με το λόγο"..και χωρίς σχέδια....άντε βγάλε άκρη!

Καλά κουράγια!

Link to comment
Share on other sites

Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις στις προτάσεις σου και, συγκεκριμένα:

1. Δεν απαιτείται να συνοδεύεται μια πράξη αποδοχής κληρονομιάς από τδ. Εάν το επιθυμεί, βέβαια, ο αποδέκτης, μπορεί να συνοδεύεται.

2. Δεν απαιτούνται δύο τδ και ειδικότερα ένα για την πράξη αποδοχής και ένα για το συμβόλαιο διανομής. Η περιγραφή του αρχικού ακινήτου και των τμημάτων που θα προκύψουν, μπορούν να γίνουν με βάση τα στοιχεία ενός τδ, το οποίο μπορεί να συνοδεύει είτε το πρώτο είτε και τα δύο συμβόλαια.

3. Δεν χρειάζονται "διευκρινίσεις από την πολεοδομία για το αν και πως μπορεί να μοιραστεί κάτι" γιατί αυτό είναι το αντικείμενο δουλειάς ενός μηχανικού και ειδικότερα ενός ΑΤΜ.

4. Σε μια διανομή ακινήτου, δεν είναι απαραίτητη η ταυτόχρονη σύσταση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας.

 

Ίσως η περίπτωση που αντιμετώπισες να ήταν ιδιάζουσα, ίσως, όμως, να μην ακολουθήθηκε η σωστή διαδικασία.

 

ΥΓ Μήπως είναι η περίπτωση που περιέγραφες το καλοκαίρι 2009, αν θυμάμαι καλά;

Link to comment
Share on other sites

@Paul_Mix

Λίγες ώρες αργότερα μετά το άνοιγμα αυτού του θέματος ανάρτησες την ακόλουθη ερώτηση σε αυτό το θέμα

 

 

 

Στον παρόν θέμα περιγράφεις οικόπεδο 300 τμ εντός οικισμού <2000 με κτίριο 200 τμ που κληρονόμησαν δύο αδέλφια που δεν μιλιούνται μεταξύ τους αλλά "μοίρασαν το κτίριο", ενώ, στο άλλο θέμα, οικόπεδο 200 τμ εντός οικισμού <2000 χωρίς κτίριο που κληρονόμησαν πάλι δύο αδέλφια.

 

Τελικά, ποια είναι η σωστή περιγραφή του προβλήματος που αντιμετωπίζεις;

 

διευκρινιστική απάντηση αφού έκανες τον κόπο και ρώτησες

είναι 268 τμ, αλλά και τα 200 τμ και τα 300 τμ ειναι λιγότερα από τα 500 τμ που απαιτούνται

 

δεν νομίζω στην άλλη ανάρτηση να διευκρίνησα "χωρίς κτισμα",

απλώς δεν ανέφερα το κτίσμα γιατι ήθελα να ρωτήσω περισσότερο γενικά και όχι ειδικά για την συγκεκριμένη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

διευκρινιστική απάντηση αφού έκανες τον κόπο και ρώτησες

είναι 268 τμ, αλλά και τα 200 τμ και τα 300 τμ ειναι λιγότερα από τα 500 τμ που απαιτούνται

 

δεν νομίζω στην άλλη ανάρτηση να διευκρίνησα "χωρίς κτισμα",

απλώς δεν ανέφερα το κτίσμα γιατι ήθελα να ρωτήσω περισσότερο γενικά και όχι ειδικά για την συγκεκριμένη περίπτωση

 

Παρατήρηση: Δεν αναφέρεις το λόγο για τον οποίο σου ζήτησε ο πελέτης σου τη σύνταξη τδ. Τι έχει στο μυαλό του;

 

Με δεδομένο ότι το εμβαδόν του οικοπέδου είναι μικρότερο του αρτίου, δεν συζητάμε για αυτούσια διανομή.

Εάν, στην επανακατασκευή που έκαναν, διαχώρισαν το κτίσμα με ανεξάρτητους φέροντες οργανισμούς, τότε μπορείς να προτείνεις τη σύσταση κάθετης. Εάν ΟΧΙ, ξέχνα την.

 

Έλεγξε εάν μπορεί να χωριστεί το κτίσμα σε δύο ανεξάρτητες και, κυρίως, αυτόνομες χρήσεις. Η δυσκολία, βέβαια, είναι να αποτυπώσεις το τμήμα του άλλου αδελφού με λεπτομέρεια αλλά για το θέμα της λειτουργικότητας αυτό δεν σε ενδιαφέρει πολύ.

Εάν ΝΑΙ, τότε μπορείς να προτείνεις τη σύσταση Ο.Ι. με τα αντίστοιχα ποσοστά εξ αδιαιρέτου στον καθένα. Η λύση αυτή δεν είναι εύκολη εάν θέλεις να έχεις ίση κατανομή του κτίσματος στα 2 αδέλφια. Τέλος, η αυλή παραμένει ως κοινόκτητη στα 2 αδέλφια αλλά μπορεί να χωριστεί στα δύο, δίνοντας την αποκλειστική χρήση κάθε τμήματος σε κάθε αδελφό.

 

Σε κάθε περίπτωση, όμως, η διαδικασία αυτή είναι μονομερής, αφού προωθείται από τον ένα αδελφό, και δεν μπορεί να τελεσφορήσει εάν δεν συναινεί και ο άλλος. Επομένως, εάν διαβλέπεις ότι δεν συμφωνεί ο άλλος αδελφός σε όποια λύση μοιρασιάς, μην χάνεις τον καιρό σου ανώφελα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.