Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσλήψεις ηλεκτρολόγων μηχανικών στο δημόσιο


xenia alexiou

Recommended Posts

Για να μη διαδίδουμε μυθεύματα, γιατί ως γνωστόν οι μηχανικοί οφείλουν να είναι ψαγμένοι και να διασταυρώνουν κάτι πριν το διαδώσουν ... ... από το 2005 και μετά που άλλαξε ο κανονισμός στον ΟΤΕ, το καθεστώς είναι καθαρά ιδιωτικής φύσεως. Το οποίο σημαίνει ότι απολύεσαι νύχτα αν χρειαστεί, ούτε καν την επόμενη το πρωί ...

 

Εγώ όσες φορές έχω έρθει σε επαφή με υπαλλήλους του ΟΤΕ μόνο ως γνήσιους δημόσιους υπαλλήλους θα τους χαρακτήριζα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θεωρώ πως όλοι είναι τεμπέληδες του *****. Ότι και να λένε ότι και να κάνουν πληρώνονται για πολύ περίσσοτερα από αυτά που προσφέρουν και παίρνουν καλούς μισθούς.

 

Παρατήρηση: Να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Μην γενικεύεις, δεν είναι όλοι το ίδιο. Και μηχανικοί υπάρχουν λαμόγια και διαπλεκόμενοι, όλοι είναι όμως? Πάντως ξέρω πολλούς από αυτούς που βρίζουν και αναθεματίζουν τους δημόσιους, την επομένη να κάνουν τα χαρτιά τους για ΑΣΕΠ.

Δεν είμαι ΔΥ, δεν το προτιμώ, αλλά ούτε θεωρώ όλους τους ΔΥ τεμπέληδες.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τη διαφορά των χωρίς ΑΣΕΠ από αυτούς με ΑΣΕΠ τεράστια. Δυστυχώς όμως οι μεν προσπαθούν να κάνουν τους δε σαν τα μούτρα τους...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το λέω όπου σταθώ κι όπου βρεθώ. Σκοπός μου να μου πει κάποιος δημόσιος υπάλληλος πως αυτός είναι σωστός δουλεύει πολύ πληρώνεται λίγο δεν παίρνει μίζες (αν δουλεύει εφορία , ΙΚΑ , πολεοδομία , νοσοκομείο , νομαρχία και ......και ..........και..........και.....όπου πάει ο νους μας) και να γελάσω ειρωνικά.

 

Τώρα για του Δ.Υ - μηχανικούς.

 

Αν είναι στη ΔΕΗ είναι περισσότερο ελ. επ. μιας και όλοι λίγο πολύ έχουν εργοληπτικές εταιρίες σε ονόματα άλλων. Επίσης όλοι λίγο πολύ ζητούν από εργολάβους ποσοστό , άρα είναι πωλητές - μηχανικοί.

 

Στην πολεοδομία θα ήθελα να τους δω να απεργούν κατά της μίζας.

 

Στα νοσοκομεία θα ήθελα να τους δω να καταγγείλουν τους εγκαταστάτες - εργολάβους για τις κακοτεχνίες ακόμα και σε χειρουργεία.

 

Στους δήμους θα ήθελα να μάθουν επιτέλους τι ισχύει πλέον στη κατασκευή πεζοδρομίου και να μπορούν να κάνουν έστω μία παρατήρηση στον εργολάβο.

 

Τέλος πάντων ξέρω πως γενικεύω αλλά το κάνω για να τους προκαλώ μπας και νιώσουν λιγάκι άσχημα και πουν καμιά κουβέντα στους συναδέλφους τους.

 

Πάντως για τα ωράρια σε σχέση με τις αποδοχές δεν νομίζω να έχω άδικό. Το 95% των ΔΥ δουλεύουν λιγότερο από 8 ώρες καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Μην γενικεύεις, δεν είναι όλοι το ίδιο. Και μηχανικοί υπάρχουν λαμόγια και διαπλεκόμενοι, όλοι είναι όμως? Πάντως ξέρω πολλούς από αυτούς που βρίζουν και αναθεματίζουν τους δημόσιους, την επομένη να κάνουν τα χαρτιά τους για ΑΣΕΠ.

Δεν είμαι ΔΥ, δεν το προτιμώ, αλλά ούτε θεωρώ όλους τους ΔΥ τεμπέληδες.

 

Ναι δεν είναι όλοι οι ΔΥ τεμπέληδες. Πάντως σίγουρα ένα ποσοστό 95%+ είναι και τεμπέληδες και απεργοί και ξύστες και πληρώνονται πολύ μηνιαία και παίρνουν δώρα και δίμηνες διακοπές και άδειες για να κάνουν τα κορυφαία μεταπτυχιακά του πάντειου (πραγματικά εγώ πιστεύω ότι οι απόφοιτοι του πάντειου θα πάνε την Ελλάδα μπροστά) και και και και και και και και και...... Τα πράγματα είναι πάρα πολύ άσχημα και πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξουν. Το μόνο που δεν θέλω να γίνει με τίποτα (γιατί όλοι έχουμε τουλάχιστον έναν ΔΥ συγγενή) είναι να μην τους γυρίσει μπούμερανγκ αυτή η τεμπελιά στην εποχή των συντάξεών τους. Γιατί όλοι ξέρουμε ότι ένας από τους λόγους που δεν πάει μπροστά η χώρα είναι οι 650.000 τεμπέληδες από τους 700.000 ΔΥ και αν στην τελική ανάλυση γμθει τελείως η χώρα, αυτοί οι τεμπέληδες ΔΥ ίσως θα έχουν πρόβλημα στη σύνταξη μετά και όμως θα έχουν μερίδιο ευθύνης.

 

Γνώμη μου ότι για να σωθεί η κατρακύλα της χώρας από την σαπίλα του δημοσίου πρέπει ο μέσος ΔΥ που έχει τη σιγουριά της μονιμότητας να παίρνει 6 Ευρώ την ώρα (δηλαδή άμα δουλεύει 5 ώρες την μέρα και 22 μέρες των μήνα να παίρνει 660 Ευρώ), τις διακοπές και τις άδειες να μην πληρώνεται, αλλά να του δίνεται η δυνατότητα να δουλέψει, ενώ ο ιδιωτικός υπάλληλος που δεν έχει τη σιγουριά της μονιμότητας, 8 Ευρώ την ώρα (δηλαδή αντίστοιχα 880 Ευρώ την μέρα). Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσετε (ειδικά όσοι έχετε συγγενείς ΔΥ), αλλά πραγματικά δεν έχω πρόβλημα να παίρνουν πολλά λεφτά όσοι αξίζουν (για εμένα οι ιατροί πρέπει να παίρνουν τα 10πλάσια από τους μηχανικούς), αλλά όλοι μα όλοι ξέρουμε ότι το 95% των ΔΥ ξύνονται.

 

Ωστόσο ikaros13 και οι μηχανικοί ΔΥ είναι ξύστες και μάλιστα ίσως οι πιο κορυφαίοι. Πραγματικά παιδιά έχω έναν ΗΜΜΥ ΔΥ γνωστό, που δουλεύει στο υπουργείο μεταφορών - επικοινωνιών. Ουσιαστικά δουλεύει 4-5 ώρες την μέρα, έχει σταθερό μισθό γύρω στα 2500 Ευρώ + λαδώματα για άδειες + λαδώματα για διπλώματα οδήγησης (είναι επιτηρητής) + άδεια 2 χρόνων για να κάνει ένα μεταπτυχιακό του π@τσου στην ασοε ++++. Και το κορυφαίο;;; Ήταν κομματόσκυλο στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ, δηλαδή τα περισσότερα μαθήματα τα πέρασε από το παράθυρο και συνεπώς δεν ξέρει τίποτα.....

 

Για να δούμε πόσο θα συνεχιστεί ακόμα αυτή η κατάσταση και που θα οδηγήσει.

 

Όλοι πάντως καταλαβαίνουμε ότι από τη στιγμή που ο Έλληνας ΔΥ αμείβεται 100 πλάσια για την απόδοσή του, ενώ ο απλός Κινέζος εργάτης 0.01 για την απόδοσή του (άμα νομίζεται ότι τα 6 Ευρώ / ώρα που είπα παραπάνω είναι λίγα σκεφτείτε ότι στην Κίνα ο μέσος μισθός είναι 0.10 Ευρώ / ώρα) και δεδομένου ότι ζούμε σε μια παγκόσμια ουσιαστικά οικονομία, υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Τέλος να κάνω μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Και στην υπόλοιπη Ευρώπη οι ΔΥ αμείβονται παραπάνω από αυτά που αξίζουν; Και εκεί έχουν τη σιγουριά της μονιμότητας;

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα βγεις στην αγορά εργασίας και θα πάρεις 660 ή 880 ευρώ, γιατί οι υπερωρίες δεν πληρώονται άρα όσο παραπάνω και να δουλέψεις ο μισθός θα είναι αυτός μην αναρωτηθείς γιατί το κόστος ζωής αυξάνεται ενώ οι μισθοί μειώνονται ή να το πω διαφορετικά γιατί το εργατικό κόστος μειώνεται ενώ το τελικό κόστος απόκτησης ενός αγαθού (που εμπεριέχεται το εργατικό κόστος) αυξάνεται.

 

και όσο για τους γιατρούς να τα πάρουν τα λεφτά που λες αλλά πρώτα ας ξεκαβαλήσουν το καλάμι που πήραν από το πανεπιστήμιο μαζί με το πτυχίο τους.

 

 

edit

Τέλος να κάνω μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Γιατί οι ΔΥ έχουν τη σιγουριά της μονιμότητας; ποιος είναι ο λόγος;

(δεκτές οι σοβαρές απαντήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα βγεις στην αγορά εργασίας και θα πάρεις 660 ή 880 ευρώ, γιατί οι υπερωρίες δεν πληρώονται άρα όσο παραπάνω και να δουλέψεις ο μισθός θα είναι αυτός μην αναρωτηθείς γιατί το κόστος ζωής αυξάνεται ενώ οι μισθοί μειώνονται ή να το πω διαφορετικά γιατί το εργατικό κόστος μειώνεται ενώ το τελικό κόστος απόκτησης ενός αγαθού (που εμπεριέχεται το εργατικό κόστος) αυξάνεται.

 

Δεν καταλαβαίνω. Με μπέρδεψες..

 

και όσο για τους γιατρούς να τα πάρουν τα λεφτά που λες αλλά πρώτα ας ξεκαβαλήσουν το καλάμι που πήραν από το πανεπιστήμιο μαζί με το πτυχίο τους.

 

Οκ, έχεις δίκιο, αλλά μη ξεχνάς τι μόρφωση έχουν οι ιατροί...

 

 

Τέλος να κάνω μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Γιατί οι ΔΥ έχουν τη σιγουριά της μονιμότητας; ποιος είναι ο λόγος;

(δεκτές οι σοβαρές απαντήσεις)

 

Καταρχάς να πω ότι η μονιμότητα δεν υπάρχει, δηλαδή το κράτος άμα θέλει μπορεί να τους απολύσει, αλλά μέχρι στιγμής το έχει κάνει σπάνια για αυτό και όλοι έχουν τη σιγουριά της μονιμότητας. Ωστόσο αναγκαστικά τώρα θα το κάνει... Πριν δυο μήνες είχαμε την αναλογία 1 προς 5 (προσλήψεις / απολύσεις) στο δημόσιο, αυτές τις μέρες έχουμε γενικά το πάγωμα των προσλήψεων (με ΑΣΕΠ με ξεΑΣΕΠ) και τους επόμενους μήνες ο πρωθυπουργός θα αναγκαστεί να κάνει απολύσεις.

Link to comment
Share on other sites

1. Μας πασάρουν ότι για να σωθεί η χώρα από την κατρακύλα πρέπει να μειωθούν οι μισθοί και το κάνουν. Εδώ θα μου πεις άλλοι χάνουν την δουλεια τους, για ποιο λόγο λένε ότι πρέπει να μειωθούν οι μισθοί; για να γίνουν τα προϊόντα μας πιο ανταγωνστικά στο εξωτερικό (αύξηση εξαγωγών) αφου λόγω της ΟΝΕ δεν μπορεί να γίνει υποτίμηση παρόλα αυτά τα αγαθά γίνονται πιο ακριβά.

Για ποιο λόγο; γιατί λόγω του ότι μειώθηκε το εισόδημα (και όπως είπα άλλοι δεν δουλεύουν) κάποιοι τώρα που πουλάνε μικρότερες πόσοτητες αγαθών (αφού μειώθηκε το διαθέσιμο εισόδημα) σε σχέση με πριν θέλουν να έχουν το κέρδος που είχαν και πριν. Και εμείς δεχόμαστε αψήφιστα τους μισθούς των 660 και 880 ευρώ. (για αυτό το έγραψα).

 

2. Δεν διαφωνώ στο ότι οι γιατροί σπουδάζουν πολλά χρόνια αλλά επειδή αυτοί "διορθώνουν" ανθρώπους σε αντίθεση με εσένα και εμένα που "διορθώνουμε" ηλεκτρικά κυκλώματα για αυτό είναι καβαλημένοι. Και αυτό το καβάλημα τους έχει χαλάσει ως ανθρώπους.

 

3. Η απόλυση των δημοσιών υπαλλήλων όπως και η μονιμότητα τους αναφέρονται στον κώδικα δημοσίων υπαλλήλων, πότε π.χ. απολύεται ένας ΔΥ κλπ. Δεν είναι κάτι καινούριο που νομοθετήθηκε τον τελευταίο καιρό λόγω κρίσης.

(ναι αναφέρει ότι υπάρχει μονιμότητα των ΔΥ αλλά και σε ποιες περιπτώσεις απολύεται ένας ΔΥ)

Το ερώτημα για ποιο λόγο υπάρχει η μονιμότητα παραμένει. (θέλω να δω πόσοι θα απαντήσουν)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την εργασία στο Δημόσιο έχω ένα ανέκδοτο:

 

Καθόντουσαν τρεις πιτσιρικάδες και συζητούσαν πόσο καλό αυτοκίνητα έχουν οι πατεράδες τους.

Λέει το αμερικανάκι: Ο πατέρας μου δουλεύει στη NASA, σχολάει στις 14:00 το μεσημέρι και καταφέρνει να είναι στο σπίτι στις 15:00 και τρώμε όλοι μαζί.

 

Λέει το γερμανάκι: Ο πατέρας μου δουλεύει στη BASF, σχολάει στις 14:00 το μεσημέρι και καταφέρνει να είναι στο σπίτι στις 14:30 και τρώμε όλοι μαζί.

 

Λέει το ελληνάκι: Ο πατέρας μου δουλεύει στο Δημόσιο, σχολάει στις 14:00 το μεσημέρι δεν έχει αυτοκίνητο αλλά καταφέρνει να είναι στο σπίτι στις 13:00 και τρώμε όλοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.