Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Ενεργειακής Απόδοσης (ΜΕΑ)


miltos

Recommended Posts

Εάν για οποιονδήποτε λόγο δεν υπάρχουν τα δελτία αποστολης τότε πρέπει να σε αφήσει να κανεις διερευνητικές τομές για να δεις εάν υπάρχει μονωτικο υλικο, το πάχος του και το είδος του. Ο επιθεωρητής μετα εκτιμά το τι θα λάβει υπόψιν του και τι θερμομονωτικες ιδιότητες εχει. Αλλιώς πρέπει να θεωρήσει ότι δεν μπήκε τίποτε. Το τι θα επιλέξει ο κατασκευαστής να κάνει ειναι δικο του θέμα. Μπορει να γκρεμίσει μπορει να βάλει εξωτερικη, εσωτερική η άλλο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Thanks!!

Πολύ διαφωτιστικό. Είχα μια απορία για το πως χειρίζεσαι τέτοια κατάσταση.

Μια ακόμα ερώτηση.

Στην παραπάνω διαδικασία, που μπορεί να έχει διάφορες προεκτάσεις με αντιδικίες, όπως και σε άλλες περιπτώσεις (όπως ύποπτα δελτία αποστολής, κ.ά) θα υπάρχει συνδρομή απ' την υπηρεσία (συμβουλευτική, τεχνική ή νομική) ή θα είμαστε μόνοι μας;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ με τη σειρά μου να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Πρόκειται για μελέτη ενεργειακής απόδοσης μιας διώροφης οικοδομής με υπόγειο και πυλωτή που στο ισόγειο έχει δύο καταστηματα. Ο όγκος των καταστημάτων είναι μικρότερος από το 10% του συνολικού όγκου της οικοδομής.

 

1. Μπορώ να θεωρήσω μία θερμική ζώνη για τις κατοικίες και τα καταστήματα;

 

2. Αν θεωρήσω δύο θερμικές ζώνες μία για τα καταστήματα και μία για τις κατοικίες τη μεταξύ τους διαχωριστική επιφάνεια μπορώ να τη θεωρήσω αδιαβατική;

 

3. Θά ήθελα τα σχολιά σας πως θα αντιμετωπίζατε εσείς μια τέτοια μελέτη. Εγώ νομίζω οτι είναι καλύτερα να θεωρήσω δύο θερμικές ζώνες αν και τα καταστήματα είναι πολύ μικρά σε σχέση με την οικοδομή.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να πάρεις μία μόνο ζώνη λόγω διαφορετικών χρήσεων (ΤΟΤΕΕ 1) άσχετα με το εμβαδό των καταστημάτων.

Θα ακολουθήσεις την επιλογή 2.

Είναι όπως το παράδειγμα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος μελέτη θέρμανσης με τους νέους συντελεστές θερμοπερατότητας, για μονοκατοικία περίπου 100m2 για να μας πει τι KW βγάζει ο λέβητας?

 

Το ρωτάω, γιατί μόλις τελείωσα τη μελέτη θέρμανσης για μονοκατοικία περίπου 85m2 (εννοείται ότι έχω κάνει τη θερμομόνωση του κτηρίου) και βγάζει ότι απαιτείται λέβητας συνολικής ισχύος περίπου 7300 Kcal/h (8,4 ΚW), (δεν περιλαμβάνει τα KW για παραγωγή ΖΝΧ)

 

Ισχύει κάτι τέτοιο ή κάπου έχω χάσει το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος μελέτη θέρμανσης με τους νέους συντελεστές θερμοπερατότητας, για μονοκατοικία περίπου 100m2 για να μας πει τι KW βγάζει ο λέβητας?

 

Το ρωτάω, γιατί μόλις τελείωσα τη μελέτη θέρμανσης για μονοκατοικία περίπου 85m2 (εννοείται ότι έχω κάνει τη θερμομόνωση του κτηρίου) και βγάζει ότι απαιτείται λέβητας συνολικής ισχύος περίπου 7300 Kcal/h (8,4 ΚW), (δεν περιλαμβάνει τα KW για παραγωγή ΖΝΧ)

 

Ισχύει κάτι τέτοιο ή κάπου έχω χάσει το θέμα?

 

και σε εμένα σε κατοικία 106m2 βγήκαν απώλειες 7600Kcal/h είναι μικρές γιατί έχουμε πλέον μικρούς συντελεστές θερμοπερατότητας στους τοίχους και τα κουφώματα.

Μήπως πρέπει να συνυπολογίζουμε στις απώλειες και τις απώλειες από τις θερμογέφυρες;

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα σε κατοικία 106m2 βγήκαν απώλειες 7600Kcal/h είναι μικρές γιατί έχουμε πλέον μικρούς συντελεστές θερμοπερατότητας στους τοίχους και τα κουφώματα.

Μήπως πρέπει να συνυπολογίζουμε στις απώλειες και τις απώλειες από τις θερμογέφυρες;

 

Συνάδελφε imarkou μου δίνεις κουράγιο!!!!

 

Η αλήθεια είναι οτι στη δική μου περίπτωση δεν έχω συμπεριλάβει τις απώλειες απο θερμογέφυρες, αλλά αυτές, αντε να είναι 500 - 1000 Kcal/h, όχι παραπάνω, οπότε πάλι μικρός λέβητας βγαίνει.

 

Όσο για τους συντελεστές, είναι αλήθεια οτι είναι μικροί και κατά συνέπεια να βγαίνει μικρό συνολικό θερμικό φορτίο.

 

Σ' ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα σε κατοικία 106m2 βγήκαν απώλειες 7600Kcal/h είναι μικρές .............

 

Συνάδελφε imarkou, επειδή βλέπω οτι είσαι στο Ηράκλειο Κρήτης, υποψιάζομαι οτι η μελέτη που κάνεις είναι κάπου εκεί κοντά.

 

Ερώτηση: ως εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος για την μελέτη θέρμανσης, έλαβες αυτές για συνθήκες σχεδιασμού χειμώνα (1%) απο τον πίνακα 2.1 της ΤΟΤΕΕ 20701-3/10 (7,0 C) ή τις μέσες μηνιαίες θερμοκρασίες εικοσιτετραώρου απο τον πίνακα 3.1 της ίδιας ΤΟΤΕΕ?

 

Εγώ, τις 7300 Kcal/h τις έβγαλα λαμβάνοτας θερ. εξωτ. περιβάλλοντος απο τον πίνακα 3.1 της ΤΟΤΕΕ 20701-3/10, γιατί αναφέρει συγκεκριμένα στη σελ. 15:

 

''Για τους υπολογισμους της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου, χρησιμοποιούνται οι μέσες μηνιαίες θερμοκρασίες εικοσιτετραώρου του πίνακα 3.1. .......''

 

Στη σελ. 8 συνθήκες σχεδιασμού χειμώνα , αναφέρει οτι

: .... εφαρμόζεται για την διαστασιολόγηση των συστημάτων θέρμανσης και είναι συνήθως 1% .

 

Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά? για διόρθωσε με σε παρακαλώ!!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

imarkou

 

Τελικά βρήκα τη λύση μετά απο ψάξιμο και διαπίστωσα οτι έχω κάνει λάθος λαμβάνοντας εξ. θερμοκρασίας απο τον πίν. 3.1, ενώ η σωστή εξωτ. θερμοκρασία προκύπτει απο εκτίμηση μεταξύ των πιν. 3.4 & 3.6.

 

Όλη η ουσία βρισκόταν στις 2 τελευταίες σειρές της παργ. 2.1 (σελ. 9) της ΤΟΤΕΕ 20701-3/10

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.