Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σφάλματα τριγωνομετρικών σημείων


zafioann

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η οπισθοτομία εξ ορισμού έχει πολύ πολύ χειρότερη ακρίβεια από άλλες μεθόδους (π.χ εμπροσθοτομία ή συνήθης όδευση) συνεπώς άδικος κόπος. Εφόσον τα μέτρησες με GPS απλώς διαπίστωσες το αναμενόμενο δλδ οτι η ΓΥΣ για την εποχή της έκανε ότι καλύτερο μπορούσε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, θα ασχοληθω απλα και μονο απο περιεργεια για το τι εννοουνε τριγωνομετρικά gps. Επειδη στην σελίδα τους τα αναφέρουν χωριστα απο τα υπόλοιπα και εκτός του οτι εχουν αλλη τιμη, φαινεται διαδικτυακα να μπορείς να παρεις μονο συντ/νες wgs84.

--------------------------------------------------------------

Οσον αφορα την οπισθοτομία, θα μου φυγει η υποψία λάθους μετρησης με το gps. Αν και να σου πω την αλήθεια με τόσο πυκνό τριγ/κο δικτυο εδώ, και η οπισθοτομία μπορεί να σου δώσει αρκετα καλα αποτελέσματα.Ελαχιστες είναι οι φορές που είχα πρόβλημα.

--------------------------------------------------------------

Παιδια, ευχαριστω για την βοήθεια. Τελικά βρήκα άκρη!!!(Μίλησα με ΓΥΣ και μετα απο πολύωρο ψαξιμο βρηκα καποιον να μου απαντησει!):D

Τα τριγωνομετρικα στο συνολο τους ειχανε προσδιορισθεί από επίγειες μετρήσεις από το 1890 έως και τα μέσα της δεκαετίας του ʽ80 και συνορθώθηκαν με τις υπολογιστικές δυνατότητες και τις μεθόδους της κάθε εποχής. Μεταγενέστερα, και με την ελευση της τεχνολογίας GPS, η γυσ φροντισε και ιδρυσε με την χρηση μακροχρόνιων μετρησεων με GPS το το νέο γεωδαιτικό δίκτυο GPS, ονομάστηκε Ελληνικό Δίκτυο GPS 2002 (HΕllenic GPS NΕΤwork 2002 – HΕGNΕΤ2002) και αποτελείται από τα παρακάτω σημεία-σταθμούς :

 

• 28 βασικά σημεία (σταθμοί αναφοράς), συμπεριλαμβανομένου και του μόνιμου σταθμού GPS του Διονύσσου Αττικής

• 201 τριγωνομετρικά σημεία

• 9 σημεία παλιρροιογράφων

• 5 σταθμούς πλατφορμών SLR

Τις συντεταγμενες αυτού του δικτύου τις εχουν διαθέσιμες μονο σε WGS84

 

Εδω στην Λήμνο εχει δύο τέτοια σημεία και απο αυτά θα εξαρτηθω!!!

 

Γιατι να συμβιβάζεσαι με πιθανά σφάλματα όταν εξ' αρχης μπορείς να δουλέψεις σωστά...

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε zafioann

μην κάνεις διαδοχικές δημοσιεύσεις απαγορεύεται απο τους κανόνες συμμετοχής

αν θεωρείς ότι βρήκες την λύση με όσα αναφέρεις στο τελευταίο μήνυμα απλά σου λέω

1. δεν είσαι ο πρώτος που πληροφορήθηκε για το (HΕllenic GPS NΕΤwork 2002 – HΕGNΕΤ2002)

2. άν νομίζεις ότι με αυτό τον τρόπο θα λύσεις όλα τα προβλήματα μάλλον κάνεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

 

Μην ξεχνάς επίσης και το γεγονός ότι η ΓΥΣ πλασάρει το δικό της υλικό (και καλά κάνει αφού λειτουργεί με κριτήρια ελεύθερης αγοράς). Για μένα το καλύτερο θα ήταν η ίδρυση ενός δικός σου δικτύου...Όσο για σταθμό αναφοράς έχεις στην Ξάνθη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την παραβιαση των κανονισμων, δεν θα επαναληφθεί.

Προς θεού, δεν είπα οτι ελυσα όλα μου τα προβλήματα, ξερω πως στην τοπογραφία με... "βάζετε κάτω κ με πατατε". Απλά είπα οτι βρήκα την απάντηση στο αρχικό ερώτημα που είχα θέσει. Για καλό εδωσα τα στοιχεία, για όποιον νεο συναδελφο (σαν και εμένα) τυχει να έχει το ιδιο ερώτημα.Οσον αφορα τις συμβουλες σας, πραγματικα ευχαριστω πολυ και ειμαι σίγουρος πως αν δεν εξελιχθουν ολα όπως τα περιμενω(πραγμα πολύ πιθανό), να τις υιοθετήσω, μου δώσατε αρκετές εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
On 1/18/2011 at 7:35 PM, atsimeri said:

Η οπισθοτομία εξ ορισμού έχει πολύ πολύ χειρότερη ακρίβεια από άλλες μεθόδους (π.χ εμπροσθοτομία ή συνήθης όδευση) συνεπώς άδικος κόπος. Εφόσον τα μέτρησες με GPS απλώς διαπίστωσες το αναμενόμενο δλδ οτι η ΓΥΣ για την εποχή της έκανε ότι καλύτερο μπορούσε!

Κύριε @atsimeri μπορείτε να προτείνετε κανένα καλό πρόγραμμα για συνόρθωση τοπγοραφικών δικτύων; Είδα ότι κκυκλοφορεί το 2fit μέ άριστες κριτικές...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεται παραπάνω, για την απλή  "οπισθοτομία", είναι αλήθεια. Απλά η οπισθοτομία είναι μία εύκολη μέθοδος που  δεν χρειάζεται.... μεγάλος κόπος στο πεδίο.  Αν όμως στην περιοχή σου υπάρχει και μπορείς να σκοπεύσεις και ένα τέταρτο ή και πέμπτο τριγωνομετρικό, τότε τα πράγματα αλλάζουν ριζικά. έχεις ένα πολύ -πολύ  καλό  αποτέλεσμα. Το ΄"δύσκολο" όμως είναι η επίλυση του προβλήματος. Πρέπει να γίνει συνόρθωση. Τώρα οι νέοι συνάδελφοι, με την ευρεία χρήση των GPS, έχουν το εύκολο αποτέλεσμα των νέων σημείων που θα δουλέψουν.

Η δική μου εποχή απαιτούσε περισσότερο κόπο και στο πεδίο αλλά και στο γραφείο. Κάπου στις αρχές του 1990 (?) εκδόθηκε, με την συμβολή του συλλόγου μας, ένα καταπληκτικό βιβλίο από τους νέους τότε καθηγητές της πολυτεχνικής σχολής. "Τοπογραφικοί υπολογισμοί & συνορθώσεις δικτύων".

Στο τέλος κάθε κεφαλαίου υπήρχε και το πρόγραμμα DEROS (γενικό) σε γλώσσα gw basic. DEROSL: συνόρθωση χωροστάθμησης, SAD: συνόρθωση σταθμού, INSECT: συνόρθωση εμπροσθοτομίας, RECECT:  συνόρθωση οπισθοτομίας. 

Η χρήση των προγραμμάτων όμως απαιτούσε πολύ- πολύ ΚΑΛΗ γνώση της γλώσσας basic, αλλά και του "προβλήματος" που ήθελες να επιλύσεις. 

Ενα αρνητικό είναι που στους σημερινούς υπολογιστές δεν "δουλεύουν" τα προγράμματα αυτά. Μόνο μέσω του DOSBox 074.

Eγώ τα έχω πληκτρολογήσει  όλα και μάλιστα  σε πολλές μορφές. Τα δούλευα σαν να ήταν το δεξί μου χέρι. 

Τα έδωσα στον jojo για να τα προσαρμόσει στο DOSBox 074. ( δεν ξέρω τι έκανε). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/16/2021 at 8:34 PM, nbr said:

Αυτό που γράφεται παραπάνω, για την απλή  "οπισθοτομία", είναι αλήθεια. Απλά η οπισθοτομία είναι μία εύκολη μέθοδος που  δεν χρειάζεται.... μεγάλος κόπος στο πεδίο.  Αν όμως στην περιοχή σου υπάρχει και μπορείς να σκοπεύσεις και ένα τέταρτο ή και πέμπτο τριγωνομετρικό, τότε τα πράγματα αλλάζουν ριζικά. έχεις ένα πολύ -πολύ  καλό  αποτέλεσμα. Το ΄"δύσκολο" όμως είναι η επίλυση του προβλήματος. Πρέπει να γίνει συνόρθωση. Τώρα οι νέοι συνάδελφοι, με την ευρεία χρήση των GPS, έχουν το εύκολο αποτέλεσμα των νέων σημείων που θα δουλέψουν.

Η δική μου εποχή απαιτούσε περισσότερο κόπο και στο πεδίο αλλά και στο γραφείο. Κάπου στις αρχές του 1990 (?) εκδόθηκε, με την συμβολή του συλλόγου μας, ένα καταπληκτικό βιβλίο από τους νέους τότε καθηγητές της πολυτεχνικής σχολής. "Τοπογραφικοί υπολογισμοί & συνορθώσεις δικτύων".

Στο τέλος κάθε κεφαλαίου υπήρχε και το πρόγραμμα DEROS (γενικό) σε γλώσσα gw basic. DEROSL: συνόρθωση χωροστάθμησης, SAD: συνόρθωση σταθμού, INSECT: συνόρθωση εμπροσθοτομίας, RECECT:  συνόρθωση οπισθοτομίας. 

Η χρήση των προγραμμάτων όμως απαιτούσε πολύ- πολύ ΚΑΛΗ γνώση της γλώσσας basic, αλλά και του "προβλήματος" που ήθελες να επιλύσεις. 

Ενα αρνητικό είναι που στους σημερινούς υπολογιστές δεν "δουλεύουν" τα προγράμματα αυτά. Μόνο μέσω του DOSBox 074.

Eγώ τα έχω πληκτρολογήσει  όλα και μάλιστα  σε πολλές μορφές. Τα δούλευα σαν να ήταν το δεξί μου χέρι. 

Τα έδωσα στον jojo για να τα προσαρμόσει στο DOSBox 074. ( δεν ξέρω τι έκανε). 

Ο κύριος @jojo δεν γράφει πλέον, από ότι έχω καταλάβει...Είχε πραγματικά συμμετέχει σε εξαιρετικές συζητήσεις... Όπως κι εσείς...

 

Θα πρόσθετα και το λογισμικο 2fit που ήταν διπλωματική στο Τμήμα ΑΤΜ και είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και πριν την οικονομική κρίση έβγαιναν κάμποσες και καλούτσικες μελέτες. Έτσι, λίγο πολύ, υπήρχε και η ανάγκη επίλυσης, μικρών ή ακόμη και μεγαλύτερων τριγωνομετρικών δικτύων, για τις ανάγκες πάντα της όποιας μελέτης εκπονούσε και το μικρό μελετητικό γραφείο. Έτσι ήμασταν αναγκασμένοι  να κάνουμε όλες τις δουλειές μέσα και έξω (κάναμε δηλαδή και λίγο επιστήμη). Τώρα οι δουλειές (μελέτες), όλες σχεδόν, εκπονούνται από μεγάλα σχήματα που διαθέτουν τα πάντα και τους ενδιαφέρει περισσότερο η γρήγορη δουλειά, αφού και οι εκπτώσεις στις τιμές των αμοιβών είναι τεράστιες. Αυτό φυσικά έχει σίγουρα επίπτωση στην ποιότητα της δουλειάς. 

 

Τα τελευταία πολλά χρόνια έγραφαν, εδώ στο φόρουμ, αρκετοί αξιόλογοι συνάδελφοι με εξαιρετικές απόψεις, που στην διάρκεια όμως αυτού του χρόνου που πέρασε σίγασαν, δεν γράφουν πλέον.

Φυσικά και υπάρχουν νέοι συνάδελφοι που έκαναν και κάνουν αισθητή την παρουσία τους εδώ. Είναι σίγουρο, πάντως,  πως το φόρουμ βοηθάει αρκετά, προπάντων, σε θέματα που έχουν σχέση με νομικά θέματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.