Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδεατό στερεό και εξώστες


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται η γραμμή του ιδεατού στερεού να κόβει τους εξώστες ή πρέπει να ειναι μέσα απο αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Oι εξώστες είμαι σχεδόν σίγουρος οτι πρέπει να είναι μέσα απο την γραμμή του ιδεατού στερεού . Το μόνο που επιτρέπεται να εξέχει είναι μια αρχιτεκτονική προεξοχή των 40 εκ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το 1/10 είναι το πόσο μπορεί να προεξέχει ο εξώστης μέσα στην πρασιά. Νομίζω πως για το ιδεατό στερεό δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, οι εξώστες μπορούν να προεξέχουν.

Link to comment
Share on other sites

ANKA ... Κατηγορηματικά επιτρέπεται αυτό που αναφέρω !!!!

 

Ιδού το κείμενο:΅Οι εξώστες δεν επιτρέπονται να προεξέχουν από το οριακό επίπεδο της οικοδομικής γραμμής (κατακόρυφο ή κεκλιμένο) όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 9 παρ.6α και 6β περισσότερο από ένα δέκατο του πλάτους του δρόμου....

 

Αρθρο 9

το ιδεατό στερεό καθορίζεται:

παρ. 6α : από την κατακόρυφη επιφάνεια που περνά από την οικοδομική γραμμή και της οποίας τα ανώτερα σημεία βρίσκονται σε ύψος 1.5 Π ..

Π= πλάτος δρόμου ...

 

Με λίγα λόγια το ιδεατό στερεό ΔΕΝ είναι το σχηματιζόμενο τρίγωνο από την αρχή του απέναντι πεζοδρομίου αλλά από την βάση του κτιρίου+ευθεία που ξεκινάει από το απέναντι πεζοδρόμιο και κλίση 1,5Π ... ΠΟΛΛΟΙ το μπερδεύουν

 

Ειδάλλως τα κτίρια που εφάπτονται στην οικοδομική γραμμή δεν θα είχαν καθόλου μπαλκόνια...

 

 

Παράκληση....πριν δώσουμε μια απάντηση τσεκάρουμε λιγάκι τις σημειώσεις μας .. αν δεν είμαστε σίγουροι καλλίτερα να μην απαντήσουμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται να εξέχουν του ιδεατού στερεού το 1/10 του πλάτους του δρόμου !!

ναι

 

Πιο σωστά 1/10 από Ο.Γ σε Ο.Γ (οικοδομική γραμμή) πχ αν έχει πρασιά

 

Στον ακάλυπτο τα μπαλκόνια πρέπει να βρίσκονται μέσα στο Δ

Link to comment
Share on other sites

chronism,

Ξέρω πως ορίζεται το ιδεατό στερεό. Δεν μπερδεύτηκα με αυτό.

Sorry για το λάθος, δεν είχα προσέξει την παρ.3 του άρθρου 11.

 

Παράκληση....πριν δώσουμε μια απάντηση τσεκάρουμε λιγάκι τις σημειώσεις μας .. αν δεν είμαστε σίγουροι καλλίτερα να μην απαντήσουμε !!!!

 

Τώρα μου τη λες, και είναι κρίμα, γιατί είμαι καλό παιδί...

Link to comment
Share on other sites

έτσι δηλαδη ειμαστε οκ? η άσπρη γραμμή είναι το ιδεατό, η κόκκινη η οικοδομική γραμμή, και η οικοδομή μπαίνει μεσα 2,5 μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.