Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί βιογραφικού!


MScEng

Recommended Posts

Απλα αυτες οι 4 χωρες που ανεφερα ειναι υπερδυναμεις στην

βαρια βιομηχανια, στις εξαγωγες και στην αναπτυξη οποτε

φανταζουν πιο ελκυστικες. Συμφωνω και επαυξανω περι

Γερμανικων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

MScEng

 

Οι μισθοί και να ανεβούνε με την ένταξη τους στο Ευρώ αυτές οι χώρες θα παίρνουν ανάλογα με όσο παίρνανε στα εθνικά τους νομίσματα αλλά λίγο ποιο ανεβασμένους μισθούς θα έχουν , τα οφέλη όμως για τις Ελληνικές Επιχειρήσεις θα είναι ακόμα ποιο μεγάλα με την διακίνηση του Ευρώ .

Θεωρώ πως η αγορά των Βαλκανίων είναι φιλόξενη και είναι στα μέτρα των Ελληνικών Επιχειρήσεων. Οπουδήποτε αλλού να πάνε θα χαθούν πάρα πολύ γρήγορα από τα μεγάλα συμφέροντα των εκεί επιχειρήσεων. Για αυτό και οι περισσότερες Ελληνικές Επιχειρήσεις στρέφονται σήμερα στην αγορά των Βαλκανίων .

ΠΧ Η Βουλγάρικη αγορά έχει γεμίσει από Ελληνικές Τράπεζες που μερικές εξ αυτών κάθε χρόνο κάνουν χρυσές δουλείες .

Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα και τα ρώσικα μην τα δουλεύετε καθόλου.Μηχανικός με 25 χρόνια εμπειρία μου έχει πεί να αρχίσω είτε κινέζικα είτε ρώσικα μόνο για τη βιβλιογραφία και τις μηχανές-πατέντες που έχουν.Είναι πολύ ανερχόμενες γλώσσες και χώρες.Καλά η Ρωσία ήδη το έχει δείξει, αλλά να δείτε που σε λίγο θα είμαστε υποχείρια των Κινέζων...Έχω ακούσει, πως σε κινέζους μηχανικούς το κράτος δίνει υπέρογκα κεφάλαια για να πάνε στο εξωτερικό και να ανοίξουν δικές τους εταιρίες...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει, πως σε κινέζους μηχανικούς το κράτος δίνει υπέρογκα κεφάλαια για να πάνε στο εξωτερικό και να ανοίξουν δικές τους εταιρίες...

 

έχεις δει κινέζο μηχανικό live;

Link to comment
Share on other sites

vaggelhs92, που σαι ρε ψυχη? εφυγες και μου ελειψες... σταματησες να διαβαζεις? κατσε να γραψεις και βαθμους...

 

Και ξαναλεω: οι Κινέζοι ξέρουν τόσο καλά Αγγλικά που δε χρειάζεται να μάθουμε εμείς Κινέζικα... Το ίδιο ισχύει και για τους Γιαπωνέζους...

 

Όσο για τους Ρώσους, δε παίζει αυτό το σενάριο... Ο ΓΑΠ δε θα αφήσει να γίνονται συμφωνίες με την πρώην ΕΣΣΔ, μιλάει το αίμα (χιούμορ, πικρό...)

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε όπου σταθείς και όπου βρεθείς στάζεις μέλι για τα βαλκάνια...έχεις κανά κονέ εκεί? :)

Τώρα σε ένα βιογραφικό καλό είναι ότι έχεις να το βάζεις. Δηλαδή τι, θα κρύψεις τις σπουδές σου? Σεμινάρια, ημερίδες κτλ με μέτρο (όχι άσχετα με το αντικείμενο). Γενικά να μην ξεπερνάει τις 2 σελίδες και να μην κουράζει στην ανάγνωση.

Η προυπηρεσία είναι το Α και το Ω. Από εκεί θα εξαρτηθούν πολλά..Να μην αφήνεις μεγάλα κενά μεταξύ των εργασιών γιατί πολλοί σταβώνουν. Από την άλλη είναι περττό να βάζεις στο CV αν είσουν πχ 4 μήνες σερβιτόρος σε νησί. Το λές μεταξύ σοβαρού και αστείου στη συνέντευξη αν σου πούνε "καλά τι έκανες 5 μήνες?".

Κλείνοντας πολλοί δίνουν έμφαση στο cover letter. Αναφέρεσαι με αυτό στην κάθε εταιρία ξεχωριστά (δεν το κανείς copy-paste), λες τι μπορείς να προσφέρεις, γιατί διάλεξες την τάδε εταιρία κτλ γλυψίματα...

Τεσπα, το πιο βασικό για πρόσληψη είναι η προυπηρεσία.Και μια μικρή δουλεία να έχεις κάνει (σχετική πάντα) το βάζεις!!

Link to comment
Share on other sites

έχεις δει κινέζο μηχανικό live;

 

lol οχι live...έχω ακούσει είπα...λέτε οι κινέζοι μηχανικοί να διαφέρουν εμφανισιακά απο τους υπόλοιπους κινέζους??:P(πλακίτσα...)

 

@spgirl

το οτι οι κινέζοι ξέρουν αγγλικά, δεν σημαίνει οτι στα πανεπιστήμια και τις επιχειρήσεις τους μιλάνε κιόλας αγγλικά...γνώμη μου είναι πως το μέλλον των μηχανικών είναι γραμμένο στα κινέζικα...

 

εδώ είμαι, μη κοιτάς που δεν μιλάω...ας πετάξει κανείς τίποτα περί ΜΠΔ...εκεί να δείς...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

vaggelhs92, ποιο μαθημα δινεις πρωτο? δουλαμη? δε ασχολουμαι πλεον με τους ΜΠΔ, τωρα εχω βεντετα με τους εκ Βουλγαρίας...χααχαχαχαχαχα

Παντρευτηκα χτες κιολας, πες μου "βιον ανθοσπαρτον"

 

Στο topic: Στα κινέζικα πανεπιστήμια με αγγλικά θα συννενοήσε... Θες να πας σε κινέζικο πανεπιστήμιο? Άσε που τα αγγλικά τους είναι πολύ χάλια, έχω διαβάσει papers από Κινέζους, δε ξέρουν ούτε γραμματική... Συνεπώς εμείς που σχεδόν όλοι έχουμε Profinciency θα είμαστε Θεοί μπροστά τους...

Link to comment
Share on other sites

vaggelhs92, ποιο μαθημα δινεις πρωτο? δουλαμη? δε ασχολουμαι πλεον με τους ΜΠΔ, τωρα εχω βεντετα με τους εκ Βουλγαρίας...χααχαχαχαχαχα

Παντρευτηκα χτες κιολας, πες μου "βιον ανθοσπαρτον"

 

Στο topic: Στα κινέζικα πανεπιστήμια με αγγλικά θα συννενοήσε... Θες να πας σε κινέζικο πανεπιστήμιο? Άσε που τα αγγλικά τους είναι πολύ χάλια, έχω διαβάσει papers από Κινέζους, δε ξέρουν ούτε γραμματική... Συνεπώς εμείς που σχεδόν όλοι έχουμε Profinciency θα είμαστε Θεοί μπροστά τους...

 

 

Παντρεύτηκες????(σίγουρα οχι με ΜΠΔ...χαχαχαχ)

Να ζήσετε ευτυχισμένοι, με υγεία πάνω απο όλα!Βίον ανθόσπαρτον!

 

on topic:σε κινέζικο πανεπιστήμιο δεν θέλω να πάω...για μόνιμη εγκατάσταση σκέφτομαι Κίνα, Κατάρ ή Νέα Ζηλανδία....Ειδικά στο Κατάρ, θα γίνει το μουντιάλ του '18, και χτίζουν κάτι πλωτά γήπεδα στα οποία θα δίνεται πρόσβαση μέσω τεχνητής λίμνης, άλλα γήπεδα με οροφή που ανοιγοκλείνει αναλόγως το καιρό κ.α.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι στη κατασκευή αυτή, το πρώτο λόγο δεν τον έχουν πολιτικοί μηχανικοί αλλά κυρίως μηχανολόγοι...για αυτό με ελκεί πολύ αυτή η πόλη...

Link to comment
Share on other sites

vaggelhs92, καλά όταν μου πέταξες αυτό το "το πρώτο λόγο δεν τον έχουν πολιτικοί μηχανικοί αλλά κυρίως μηχανολόγοι...για αυτό με ελκεί πολύ αυτή η πόλη... " το ένιωσα...

 

Κοίτα, κάτσε μάθε αραβικά τότε...

Για Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία συμφωνώ, καλές επιλογές...

 

off topic: όχι με ΜΠΔ (Θεός φυλάξοι) αλλά ακόμα χειρότερα... Με ένα ΤΕΙτζη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.