Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί βιογραφικού!


MScEng

Recommended Posts

Π.χ. :

 

 

(xx-xx-xxxx έως xx-xx-xxxx)

 

- Εργάστηκα στην εταιρία xxxxxx, στα εξής έργα :

 

α) " Έργο xxx επί της xxxx, xxxx", όπου απασχολήθηκα ως xxxxxxxx κατά την περίοδο xx-xx-xxxx έως xx-xx-xxxx.

 

β) κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή ήμουν υπεύθυνος να προσλαμβάνω πολλούς συναδέλφους, κατά το παρελθόν, επιτρέψτε μου να σας πω τι μου έκανε καλή ή κακή εντύπωση:

 

1. Προϋπηρεσία: Βάλτε την και προσπαθήστε με λίγα λόγια να περιγράψετε τα καθήκοντά σας μέσα στο σχήμα που εργαστήκατε. Δεν πειράζει να βάλετε και λίγο παραπάνω χρόνο, ή να φουσκώσετε λιγάκι τις ευθύνες σας, αρκεί να μπορείτε να υποστηρίξετε αυτό που λέτε, σε μια συνέντευξη. Προσπαθήστε να μην βάλετε σαν εργασιακή εμπειρία άσχετες δραστηριότητες (πιστολάκι στο κομμωτήριο της μαμάς σας ή πορτιέρης στο Island).

 

2. Σπουδές: Σημαντικός παράγων, όπως και κάθε προσπάθεια επιμόρφωσης που έχετε κάνει μετά τις σπουδές σας. Δείχνει άνθρωπο που τον ενδιαφέρει να μάθει κάτι περισσότερο.

 

3. Λογισμικό που ξέρετε να δουλεύετε, και δεν εννοώ το Temple of Doom

 

4. Επαγγελματικές κοινότητες στις οποίες ανήκετε, ελληνικές και αλλοδαπές

 

5. Ξένες γλώσσες. Τα αγγλικά σε καλό επίπεδο είναι πια αναγκαία!

 

6. Εργασίες, δημοσιεύσεις, παρουσιάσεις σε συνέδρια που έχετε κάνει

 

7. Δεν είναι απαραίτητο να αναφέρετε ότι σας αρέσει να κάνετε bunghee jumping με τα σώβρακα ή ότι απολαμβάνετε να παρακολουθείτε τις αναπαραγωγικές συνήθειες της κουτσομούρας. Ομως, αν έχετε κάποια κοινωνική δραστηριότητα (όπως ας πούμε, εθελοντής διασώστης, αιμοδότης κλπ) είναι καλό να το αναφέρετε. Αποφύγετε να αναφέρετε όμως δραστηριότητα στο ΠΑΜΕ, τους Αναρχοαυτόνομους Πυρήνες ή τους Ιεχωβάδες προσυλητιστές.

 

8. Δείξτε ότι γεμίζετε το χώρο σας. Ενα άτομο ετοιμόλογο, με έντονη προσωπικότητα, χιούμορ και διάθεση να ακούει τον άλλο γίνεται αυτόματα πιο αρεστό από τον Μήτσο-"Αααααει χάσου μυρμηγκάκιιιι".

 

9. Δείξτε περιοσσότερο ενδιαφέρον για τα καθήκοντα της θέσης παρά για το οικονομικό σκέλος, αλλά να είστε προετοιμασμένοι να μιλήσετε για νούμερα.

 

10. Δείξτε αυτοπεποίθηση ότι δεν υπάρχει δουλειά που δεν μπορείτε να μάθετε κάνετε και ότι θα παλαίψετε ό,τι κι αν σας ζητήσουν να ασχοληθείτε. Δικαιολογίες του τύπου "μμμμ, δεν το έχω κάνει, δεν ξέρω" δεν περνάνε. Καλύτερα να πείτε "δεν έχω ασχοληθεί, αλλά είμαι σίγουρος/η ότι θα το μάθω να το κάνω καλά".

 

11. ΟΤΙ ΓΡΑΨΕΤΕ, ΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΜΕ ΚΑΛΗ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

 

Αυτά.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σημειώσω επιπλέον τα εξής .

 

Το μεταπτυχιακό χωρίζεται επιπλέον σε δύο κατηγορίες.

Η πρώτη είναι στην συνάφεια ως προς το αντικείμενο του Βασικού Πτυχίου και η δεύτερη ως προς την αλλαγή του αντικειμένου .

 

Εδώ παίζει ρόλο το τι ακριβώς ψάχνει μια εταιρία .

 

Εάν ψάχνει έναν Μηχανικό ο οποίος είναι ειδικευμένος στο αντικείμενο του , τότε θα προτιμήσει αυτόν που έχει συναφή τίτλους .

 

Εάν ψάχνει Μηχανικό που να ξέρει και από οικονομικά θα προτιμήσει αυτόν που προφανώς μπορεί να έχει μεταπτυχιακό στα οικονομικά και όχι συνάφειας με το Βασικό του τίτλο .

Μεγάλο λοιπόν ρόλο παίζει από το τι ζητάει σήμερα μια εταιρία από έναν Μηχανικό .

 

Επιπλέον πολλές εταιρίες δίνουν έμφαση και στην Πολιτική και την Διπλωματία ενός Μηχανικού .Παράδειγμα σε μια προφορική συνέντευξη μπορούν να ρωτήσουν για τις απόψεις που μπορεί να έχει ένας Μηχανικός ως προς τους τρόπους προώθησης του αντικειμένου της εταιρίας .

Αυτές λοιπόν χαρακτηρίζονται από ερωτήσεις παγίδας σε μια συνέντευξη διότι πρόκειται για ερωτήσεις γενικού τύπου και όχι ερωτήσεις αντικειμένου και παίζουν σημαντικό ρόλο από την απάντηση που θα πάρουν μαζί με όλα τα άλλα στην τελική έκβαση της αποφάσεως πρόσληψης του Εξεταζόμενου Μηχανικού στην εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να τονισω απο την πλευρα μου οτι το εργασιακο μελλον ειναι

αβεβαιο σε τετοιο βαθμο που κανεις δεν ξερει σε ποια χωρα μπορει να βρει

δουλεια στο μελλον η ποιο θα ειναι το αντικειμενο.

 

Συνεπως μπορει οι δημοσιευσεις να φανταζουν περιττες στον Κωστα

που θελει να δουλεψει στο τεχνικο γραφειο του θειου του στο Κατακωλο

αλλα αν προκυψει μια καλη θεση σε ενα ερευνητικο κεντρο σε 2-3 χρονια

μπορει ο Κωστας να αναθεματιζει την μοιρα του...

 

Ο Νικος παλι ηθελε να γινει ερευνητης/καθηγητης και ειχε ξεσκισει να κανει

ενα καλο διδακτορικο αλλα χωρις εργασιακη εμπειρια οταν προσπαθησε

να βρει δουλεια στο τεχνικο γραφειο του κ.Κουτσουπια γελαγαν μαζι του!

 

Απο τα λιγα που ξερω βλεπω οτι ειναι σημαντικο να αφηνεις οσες

περισσοτερες πορτες ανοιχτες μπορεις γιατι το μελλον ειναι αβεβαιο...

Link to comment
Share on other sites

O cmkapos τα έγραψε πολύ σωστά. Σε κάθε περίπτωση (συμβουλή από HR manager), το βιογραφικό πρέπει να είναι περιεκτικό χωρίς να κουράζει. Να καταλαβαίνει ο άλλος με μια πρόχειρη ματιά το προφίλ του υποψηφίου. Κάποτε γνωστή μου, μου έδωσε το βιογραφικό της να το διαβάσω και πραγματικά, τρελλάθηκα. Της Παναγιάς τα μάτια είχε βάλει, 4 σελίδες, κάθε λογής ημερίδες, συνέδρια άσχετα με το θέμα.

Μην ξενάτε ότι στο γραφείο προσωπικού έρχονται εκατοντάδες βιογραφικά και ένα "πολύπλοκο" κουράζει αφάνταστα

Link to comment
Share on other sites

@ MScEng

 

Αυτό είναι ένα από τα τυπικά λάθη που κάνουν οι υποψήφιοι για μια δουλειά... Δημιουργούν ένα υπέρ-CV για όλες τις δουλείες και το στέλνουν σε κάθε περίπτωση.

 

Το σωστό είναι να έχεις διάφορες version του βιογραφικού σου και ανάλογα τη θέση να στέλνεις το κατάλληλο:

 

Θέση σε ερευνητικό ίδρυμα: CV όπου έχεις τονίσει το ακαδημαϊκό σου υπόβαθρο.

Θέση σε εταιρία σύμβουλων μηχανικών: CV όπου έχεις τονίσει την μελετητική σου εμπειρία, την γνώση software, νομοθεσίας, κανονισμών, κλπ.

Θέση σε κατασκευαστική εταιρία: CV όπου έχεις τονίσει την εμπειρία σε έργα, τον χρονικό προγραμματισμό, κλπ.

Θέση στην βιομηχανία: CV όπου έχεις τονίσει την εμπειρία στην νομοθεσία, την λήψη μέτρων και αποφάσεων, τον χρονικό προγραμματισμό, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό που λέει ο Topap παραπάνω είναι και το πιο σημαντικό.

Χρειάζεται προσαρμοστικότητα έτσι να τονίζονται τα ατού που μετράνε ιδιαίτερα στις απαιτήσεις της κάθε θέσης.

Link to comment
Share on other sites

@Topap:

 

Εχεις δικαιο σε αυτο που λες αλλα εγω αναφερομουν οχι στο τι θα γραψεις

στο βιογραφικο αλλα με τι θα ασχοληθεις! Δηλαδη η ερευνα δεν ειναι

κατι εντελως αχρηστο γιατι δεν ξερεις τι μπορει να προκυψει στο μελλον!

 

Επομενως οταν εισαι σε μια χωρα πολυ...επιφοβη ως προς το μελλον ειναι

σημαντικο να εχεις κανει οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα.

 

Το ιδανικο θα ηταν κανεις να εχει και προυπηρεσια σε καποιο εργοταξιο/γραφειο

και να εχει κανει ερευνα και ισως καποια εμπειρια σε διδασκαλια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η εργασιακή εμπειρία, πρέπει να αναφέρεται ανεξαρτήτου θεσής και απασχόλησης (μελέτη, κατασκευή, βιομηχανία, έρευνα). Αν κάποιος έχει πχ 2 χρόνια στην μελέτη, 3 στην κατασκευή και η θέση είναι σε γραφείο μελετών, πρέπει να τα αναφέρει εξίσου το ίδιο. Δεν αρέσει στον εργοδότη να βλέπει υποψήφιο για μεγάλο διάστημα ανενεργό. Αλλωστε σχετίζονται με το επάγγελμα του μηχανικού (δεν λέω να αναφέρεις ότι έκανες τηλεπωλήσεις η πόρτα σε νυχτερινό μαγαζί)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το CV με τον καιρό "γκαστρώνεται"... Εχω φτάσει τις 8 σελίδες και αν χρειαζόταν τις έκανα άνετα 12. Απλά κοιτάξτε να είστε περιεκτικοί και να ετοιμάζετε ένα αξιοπρεπές CV που να δείχνει επαγγελματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.