Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί βιογραφικού!


MScEng

Recommended Posts

Αστα να πάνε δηλαδη πραγματικα έλεος είναι η κατάσταση...να τρέχεις συνέχεια απο πίσω τους με τηλέφωνα μια σημερα μια αύριο μια σε ενα μηνα μέχρι να βρουν χρόνο να σου κάνουν τη τιμη να σου μιλήσουν και να σου λένε αυτη τη μπαρούφα στο τελος...και φιλότιμος να είσαι δεν το λογαριάζουν..ουφ τα έβγαλα απο μέσα μου :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sakis@, θα διαφωνήσω μαζί σου στο θέμα των "γνωριμιών". Το έχω ξανακούσει πολλές φορές εδω μέσα αλλά το αποδεχόμουν γιατί ήταν από επαγγελματίες στα οικοδομικά έργα, που έχουν ανοίξει τεχνικά γραφεία και εξαρτώνται από τις όποιες γνωριμίες έχουν από τον οικογενειακό, συναδελφικό ή άλλο χώρο...

 

Σε σένα που θες να δουλέψεις ως (ουσιαστικά) υπάλληλος, οι γνωριμίες μπορεί να σε βοηθήσουν μόνο στο κομμάτι παρότρυνσης για αποστολή βιογραφικού... Δλδ, ένας γνωστός ή μια γνωριμία απλά θα δώσει το βιογραφικό σου στο αφεντικό τους ή στο human resources... Από κει και πέρα, αν δεν είσαι καλός, μπορεί άνετα το βιογραφικό να βρεθεί στα σκουπίδια... Ή στην καλύτερη περίπτωση, να σε πάρουν υπό δοκιμή για κανά 2μηνό, και μετά, αν πάλι δε αποδεχτείς καλός, να σε στείλουν έξω για καφέ και να πάρουν τηλ τον γνωστό ή την γνωριμία και να τον βρίσουν που έστειλε για δουλειά έναν ανεπαρκή...

 

Συνοψίζοντας: Γίνε ο καλύτερος... Πως? Μάθε, διάβασε, πήγαινε σε σεμινάρια-συνέδρια-ημερίδες, διάβαζε επιστημονικά περιοδικά, μάθε προγράμματα Η/Υ μόνος σου (εγώ έκατσα και έμαθα μόνη μου το Microsoft Project και ας μη μου χρειαστεί ποτέ...), γίνε τόσο ανταγωνιστικός ώστε να μην χρειαστείς ποτέ γνωριμίες...

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράξενη η αντίληψη που κυριαρχεί για τις γνωριμίες. Εν τέλει, όλα με γνωριμίες γίνονται, καλές γνωριμίες όμως είναι εκείνες που χτίζεις ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα, μου εχουν πει οτι αν εχεις πολυ υψηλο βαθμο διπλωματος

πανω απο 8 δηλαδη δεν ειναι καλο να τον βαλεις. Οι εργοδοτες θεωρουν

βεντετες και πριμαντονες τους αριστουχους αυτους. Ισχυει?

 

Καβαλημένα καλάμια, κανένας δεν θέλει.

Αριστο (σύμφωνα με τον βαθμό της σχολής) μηχανικό, και γιατί όχι, με ηγετική στάση (βλ. πριμαντόνα), πολλοί εργοδότες θέλουν, αλλά λίγοι μπορούν να πληρώσουν.

Ομως ακόμα λιγότεροι τέτοιοι μηχανικοί, υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράξενη η αντίληψη που κυριαρχεί για τις γνωριμίες. Εν τέλει, όλα με γνωριμίες γίνονται, καλές γνωριμίες όμως είναι εκείνες που χτίζεις ο ίδιος.

 

Συμφωνώ 100%. Όλα τα άλλα είναι μάλλον παράπονα που εσείς οι ίδιοι θα ξεχάσετε σε λίγα χρόνια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η γνώμη μου είναι ότι το βιογραφικό πρέπει να είναι σαφές και σχετικά σύντομο.

Σχετικά με την προϋπηρεσία είναι πολύ βασικό να σημειώνεται στο βιογραφικό τι θέση κάλυπτε η καλύπτει ο υποψήφιος.

Άλλο σημείο είναι να αναλύεται αν η εταιρία που έχει εκφραστεί είναι κύριος εργολάβος η υπεργολάβος η προμηθευτής κλπ.

Επίσης να απαντάει άμεσα και καθαρά στις ερωτήσεις που του γίνονται .

Πιστεύω ότι ένας έμπειρος καταλαβαίνει γρήγορα την προσωπικότητα του υποψηφίου .[/color]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα και από μένα.σε ένα μήνα παίρνω το πτυχίο μου και έχω ήδη αρχίσει να στέλνω βιογραφικά παντού.η ερωτηση μου ειναι,οταν στελνεις βιογραφικο σε μια εταιρια χωρις να εχει προκηρυχτει θεση,τι να γραψεις για τους στόχους σου?ακολουθώ την τακτική και της αποστολής συνοδευτικής αποστολής αλλα ως ανειδικευτη δν λεω κατι συγκεκριμενο....

Link to comment
Share on other sites

Αξιότιμοι Κύριοι,

 

Θα ήθελα να υποβάλλω αίτηση για την θέση του Πολιτικού Μηχανικού στην εταιρία σας. Οι ακόλουθες πληροφορίες, σε συνδυασμό με το συνημμένο βιογραφικό σημείωμα, θα σας βοηθήσουν να κρίνετε την καταλληλότητά μου.

 

Είμαι Διπλωματούχος Μηχανικός της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών. Κατά την διάρκεια των σπουδών μου, εκπαιδεύτηκα σε όλα τα επί μέρους αντικείμενα που συνθέτουν την επιστήμη και τέχνη του Πολιτικού Μηχανικού, αλλά έδειξα ενδιαφέρον προς την Δομοστατική Μηχανική. Αυτό εδραιώθηκε κατά την διάρκεια του τελευταίου έτους, όπου ακολούθησα κατεύθυνση Κατασκευαστικού Τομέα (εδώ βάζεις την επιλογή τομέα σου, και λες και μερικά λογάκια, αναφέσεις επίσης κάποια πιθανή εργασία όσο ήσουν φοιτήτρια, τι ακριβώς έκανες και τι έμαθες από αυτο).

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες, παρακαλώ ανατρέξτε στο συνημμένο βιογραφικό σημείωμα. Θα χαρώ να συζητήσω εκτενέστερα μαζί σας τα προσόντα μου και την πιθανότητα να προσφέρω ουσιαστικά στην εταιρία σας. Είμαι διαθέσιμος για συνέντευξη μετά την 15η Ιουλίου και περιμένω την απάντησή σας.

 

Με εκτίμηση,

Topap

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλά ειδικά συνέδρια κ σεμινάρια είναι αστείο να αναφέρονται. Όλοι ξέρουν ότι πρόκεινται για χαβαλέ. Προυπηρεσία και πτυχίο τέλος.

 

Κοίτα αυτό δε νομίζω οτι μπορούμε να το πούμε με τόση σιγουριά. Σαφώς και η προϋπηρησία είναι το σημαντικότερο απ΄όλα τα προσόντα σε ένα βιογραφικό αλλά και τα σεμινάρια/συνέδρια/ημερίδες ειδικά για έναν νέο χωρίς εμπειρία δείχνουν πόσο πολύ ενδιαφέρεται για αυτό που σπούδασε και μπορεί να κάνουν την διαφορά.

 

Λ.χ εγώ έχω πάει σε συνολικά 9 ημερίδες/σεμινάρια, κοιτάω πάντα τα δωρεάν αλλά 3 από αυτά τα έχω πληρώσει βαρβάτα και φυσικά όταν κάτι το πληρώνεις πας για να μάθεις και να αφομοιώσεις πράγματα και πληροφορίες και όχι για χαβαλέ, οπότε για έναν εργοδότη αν συγκριθώ εγώ με κάποιον άλλο με τα ίδια προσόντα και με καθόλου σεμινάρια ή 1-2 σαφώς και ενδιαφέρομαι περισσότερο για αυτό που σπούδασα και μπορεί να αυξηθούν οι πιθανότητες να πάρω την θέση.

 

Εννοείτε οτι τα σεμινάρια και ημερίδες πρέπει να είναι σχετικά με το αντικείμενο σπουδών κατά την γνώμη μου πάντα και όχι όπως ένα βιογραφικό χημικού μηχανικού που είχα βρεί στο ίντερνετ και είχε μέσα σεμινάριο για τις χελώνες καρέτα-καρέτα.....

 

Πάντως έχω διαβάσει και από αυτές τις ιστοσελίδες σχετκές με την σύνταξη βιογραφικών οτι οι εργοδότες ενδιαφέρονται και για σεμινάρια άσχετα με το αντικείμενο σπουδών κτλπ.

 

Επίσης τα χόμπι και ο ελεύθερος χρόνος σαφώς και παίζουν ρόλο διότι διαμορφώνουν μια καλύτερη εικόνα για την προσωπικότητα και τα ενδιαφέροντα του υποψήφιου ατόμου, φυσικά όχι χόμπι τύπου κινηματογράφος αθλητισμός μουσική χωρός καφέ διασκέδαση βόλτες τηλεόραση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.