Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνολογία και απρόσωπες μελέτες


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα για δύο λόγους κυρίως

 

 

1. Υπέβαλα οικ άδεια σε μία πολεοδομία από τις 3 της περιοχής μου - η οικ άδεια κόλλησε στην άρνηση κάποιου υπαλλήλου-δεν εκδόθηκε -μου επιστράφηκε ο ένας φάκελος μόνο-διαμαρτυρήθηκα για να μου επιστραφεί και ό άλλος-(η απόφαση τροπ έκδ αδειών αναφέρει ότι κρατείται μόνο η δήλωση ανάθεσης ανάληψης)-ακολούθησε συνήγορος του πολίτη (χωρίς καν ερωτηθώ-και απόρησα) που δεν με δικαίωσε

 

Έλα όμως που η άδεια εκδόθηκε με τα ίδια επακριβώς σχέδια μου μετά από 3 χρόνια -ο κρατηθείς φάκελος εξαφανίσθηκε από την πολεοδομία - και ποτέ δεν μπόρεσα να κινηθώ εναντίον κανενός αφού δεν μπορούσα να αποδείξω λόγω τεχνολογίας ότι όλα έγιναν βάσει της όλης μελέτης μου για την οποία πήρα το 1/5 της αμοιβής

 

2. Τώρα με τους Η/Χ και την τακτοποίηση είδα και παλιά χειρόγραφα σχέδια και δικά μου και συναδέλφων και σχέδια με Η/Υ επίσης και δικά μου και συν/λφων

 

 

Σχεδόν έπρεπε να δώ πινακίδα

 

ΔΕΝ θα στεναχωριόμουν αν αυτό δυστυχώς δεν ίσχυε «σχεδόν και για τις ίδιες τις μελέτες μου» (όπως μπορώ να πω με βεβαιότητα αφού από autocad .. έφτασα στο archicadκλπ)

 

Ξέρω ότι οι νέοι δεν θα με καταλάβουν

Ξέρω επίσης ότι δεν μπορούμε να καταργήσουμε την τεχνολογία

Αυτό που θα ήθελα σαν ελάχιστο είναι να μπορούσα να κρατήσω στα σχέδια το γραφικό μου χαρακτήρα -δοκίμασα κάτι σχετικό για αυτό από το ΦΟΡΟΥΜ αλλά ποτέ δεν το πέτυχα

Οι παλιοί τι λέτε ; Πως νοιώσατε;

υ.γ Μήπως κανείς ξέρει κάποιο βελτιωμένο πρόγραμμα για γραφικό χαρακτήρα; δηλ δημιουργίας γραμματοσειράς

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να μπορούσα π.χ να γράφω " δωμάτιο» όπως θα το έγραφα αν το έγραφα ίδιος με το χέρι

(κάπου είναι ένα sait που με κάποιο πρόγραμμα δημιουργούσες γραμματοσειρά

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού νομίζω ότι αν πάρεις pen tablet μπορείς να γράφεις κανονικά με το χέρι σου μέσα στο σχεδιαστικό. Στο Autocad αν θυμάμαι καλά είχε και free sketch ή κάποια παρόμοια εντολή...

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι όμως αποδεκτό? Δεν γνωρίζω τι προβλέπεται από άποψη τυποποίησης της γραμματοσειράς. Νομίζω, ότι ακόμα και τα στένσιλ γράμματα παλαιότερα, ήταν αποδεκτά με κάποιες δεδομένες γραμματοσειρές.

 

Κατά τα άλλα, απλά λυπάμαι που καταντήσαμε εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν εγώ πω τώρα ότι την έκανε την λαδιά του ο υπάλληλος θα έχω άδικο; Ε ρε ΣΔΟΕ που τους χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά (έχω 3 εγγόνια)

 

Πραγματικά από την μία χάρηκα που είδα παλιά μου σχέδια και από την άλλη στεναχωρήθηκα που είδα νέας τεχνολογίας και δεν τα κατάλαβα

 

Κάποτε μπορεί και σεις να νοιώσετε έτσι (αν υπάρχει κάτι προσωπικό -έστω γραμματοσειρά που αναφέρω- κάπως αλλιώς είναι)

Τώρα φυσικά σας μεταφέρω στο μέλλον-αλλά μεταφέρω μια εμπειρία μου

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν εγώ πω τώρα ότι την έκανε την λαδιά του ο υπάλληλος θα έχω άδικο;

 

Δεν θα έχεις άδικο.

 

Δρουν έτσι κάποιοι γιατί στην μπανανία υπάρχουν τα γνωστά κυκλώματα κάλυψης , περισσή αλητεία και ατιμωρησία.

Link to comment
Share on other sites

πάντως κι εμένα μου έχει συμβεί να εκδοθεί άδεια με σχέδια μου. Επειδή τα είχα δώσει σαν εργολάβος όμως σε οικοπεδούχο δεν έκανα τίποτα ( ο οικοπεδούχος τα έδωσε σε άλλον εργολάβο και έχτισε)....φαίνεται ότι γίνεται συνήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ τα έδωσε ή ίδια η πολεοδομία, χωρίς να μπορώ να αποδείξω τίποτα και όλα έγιναν χωρίς κόπο για μια αρχιτεκτόνισσα

Αυτό δεν με στεναχωρεί όσο με στεναχωρεί που δεν καταλάβαινα τα σχέδια μου αν το νοιώσετε θα με καταλάβετε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.