Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντοχή σε στρέψη διατομής από χάλυβας 15CrNi6


harrisxania

Recommended Posts

γεια σας. σπουδάζω μηχανολόγος μηχανικός στο 3ο έτος. μήπως μπορεί κάποιος να μου πει την αντοχή σε στρέψη του χάλυβα 15CrNi6; Ψάχνω πάνω από μια ώρα στο google αλλά δεν έχω βρει τίποτα. Αν θα μπορούσατε να μου πείτε και κάποιο site που να μπορώ να τα ψάχνω αυτά θα ήμουν υπόχρεος. ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η εργασία που έχω είναι να κάνω σχεδιομελέτη του ανεμιστήρα ενός συσστήματος ψύξεως. για να βρω την ελάχιστη διάμετρο της ατράκτου χρειάζομαι την αντοχή σε στρέψη. φαντάζομαι ότι κάπου θα υπάρχουν πίνακες με τις τυποποιημένες διατομές και τις αντίστοιχες αντοχες... αν και αυτά δίνονται σε επίπεδο τάσης και άρα η διατομή δεν παίζει ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο Terry.

Επίσης σου προτείνω να εξασκήσεις και λίγο τα αγγλικά σου... κάνε click εδώ:

Steel Properties 15CrNi6

 

Και φυσικά αυτό που θα βρεις είναι η εφελκυστική αντοχή, βάση του πάχους.

Link to comment
Share on other sites

στρεπτική εννοω... δεν είναι το πρόβλημά μου τα αγγλικα. στα αγγλικά το ψάχω. για εφελκυστική αντοχη εχω βρει sites, αυτο που ψάχνω όμως είναι στρεπτική..

Link to comment
Share on other sites

Στους χάλυβες έχουμε μόνο fy, fu. Μετά κριτήριο Τρεσκα ή Βον Μίζες.

 

Πως περιμένεις να βρεις την αντοχή για αυτόν τον χάλυβα; έχει σταθερή αντοχή ανεξαρτήτως κατεργασίας; Τα κράματα συνήθως κυκλοφορούν με κωδικούς, όχι με την αναλογία των συστατικών, άλλο που στα χρωμιονικελιούχα αναφερόμαστε συχνά και με την αναλογία. Ας πούμε, χάλυβες 18/8 υπάρχουν αρκετά είδη...

 

Στον άξονα, έχεις ροπή στρέψης, αξονικό (αφού έχεις ανεμιστήρα) και ροπή κάμψης, μία που ο άξονας είναι πρόβολος και φαντάζομαι ότι σχεδιάζεται για μία υποτιθέμενη εκκεντρότητα μάζας. Αλλά κι αν δεν είναι έτσι, αν το πρόβλημα στο πλαίσιο της άσκησης έχει απλοποιηθεί, πάλι Von Mises θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε φοιτητη και συμπατριωτη οταν μιλαμε για αντοχες μιλαμε σε επιπεδο διατομης...

Δλδ αλλη αντοχη σε στρεψη εχει μια διατομη κοιλοδοκου, αλλαη μια διατιμη Ι, αλλη μια διατομη γωνιακου..

Εσυ πρεπει:

1. Να βρεις το οριο διαρροης για το χαλυβα που λες...(νομιζω ειναι με νικελιο ο συγκεκριμενος)

2. Να λυσεις το "φορεα σου". Την ατρακτο που λες, με τα φορτια που εχεις

3. Να πας σε επιπεδο να τασεων ωστε να μην υπερβαινεις το οριο διαρροης

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη η μεθοδολογία που ακολουθούμε είναι αυτή που αναγράφεται στα βιβλία του Ρ. Γραικούση "Στοιχεία Μηχανών". Η αξονική δύναμη που έχω είναι πολύ μικρή, 50 kp, και έτσι δεν χρειάζεται να ληφθεί υπόψιν. Στον υπολογισμό ελάχιστης διαμέτρου ατράκτου υπάρχουν δύο σχέσεις. Η μία συμπεριλαμβάνει την καμπτική καταπόνηση ενώ η άλλη όχι, ανάλογα με την ακρίβεια που απαιτείται στους υπολογισμούς. Τόσο η μία σχέση όσο και η άλλη απαιτούν το όριο ροής σε στρέψη του υλικού που χρησιμοποιώ.

Γείτονα, διατομή που έχω είναι κυλινδρική. η μέθοδος που μου προτείνεις απαιτεί και πάλι γνώση του όριου στρέψης. Αυτό που θα το βρω;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.