Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Επιτρέπονται στις Κυκλάδες βαρέων τύπων κατασκευές?


Recommended Posts

Επιτρέπονται στις Κυκλάδες βαρέων τύπων κατασκευές?

Προ ημερών έγινα αποκλειστικός αντιπρόσωπος μιας εταιρείας της ΠΡΟΕΛΛΑΣ για τις Κυκλάδες.

Δεν είναι προκάτ, είναι κατασκευές βαρέου τύπουν.

Το ερώτημα είναι αν επιτρέπονται αυτού του τύπου οι κατασκευές, για τις Κυκλάδες?

Ευχαριστώ.

http://www.prohellas.gr/company-profile-prohellas.html

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στην νέα σου επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Κάθε κατασκευή για την οποία μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια είναι επιτρεπτό να κατασκευαστεί. Αλλά το "αν" μπορεί να "βγάλει άδεια" είναι -ως γνωστόν- θέμα μελέτης για την κάθε κατασκευή ξεχωριστά.

 

Υ.Γ: Αν θέλεις να παρουσιάσεις το σύστημα ως αντιπρόσωπος στο φόρουμ σκέψου το showroom...

 

Υ.Γ2: Κάτι δεν πάει καλά με την σύνταξη του τίτλου... μήπως εννοείς "κατασκευές βαρέως τύπου";

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ AlexisPap.

Αντιμετωπίζομαι το πρόβλημα ότι ούτε η πολεοδομία Σαντορίνης ξέρει να μας απαντήσει.

Μας είπε εξ αρχής ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μετά μας είπε ότι δεν ξέρει τι θα γίνει με τον ευρωκώδικα, και καλύτερα είναι να ρωτήσουμε το ΤΕΕ.

 

Ναι εννοώ κατασκευές βαρέως τύπου";

Link to comment
Share on other sites

...δεν ξέρει τι θα γίνει με τον ευρωκώδικα, και καλύτερα είναι να ρωτήσουμε το ΤΤΕ.

 

Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει με την εφαρμογή του Ευρωκώδικα σε σχέση με μη προβλεπόμενες μεθόδους προκατασκευής / δόμησης.

 

Τί είναι το "ΤΤΕ";

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Μιας και υπάρχει αυτό το ανοιχτό ερώτημα, να ρωτήσω τι γίνεται με τα προκατασκευασμένα στις Κυκλάδες; Υπάρχουν εταιρίες που λένε οτι επιτρέπονται και πουλάνε προκατασκευασμένα σπίτια για Κυκλάδες, και μου έχουν πει οτι έχουν και δουλειές κλείσει στις Κυκλάδες. Μου είπαν οτι παλαιότερα δεν επιτρεπόταν για να έρθει έτοιμο χτισμένο το σπίτι στις Κυκλάδες, αλλά τώρα το φέρνουν κομμάτι κομμάτι και το στήνουν εκεί και έτσι ξεπερνιέται το εμπόδιο.

 

Γνωρίζετε αν από το νόμο επιτρέπονται; Θα το εκτιμούσα αν κάποιος έχει και την αντίστοιχη νομοθεσία να το δω και εγώ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, απαιτείται άδεια για τα πάντα. Το θέμα είναι ότι υπάρχει παραπληροφόρηση και κάποιος μπορεί να νομίσει ότι μπορεί να στήσει προκατασκευασμένο στο χωράφι του χωρίς να ρωτήσει κανένα!
Ειδικά σε παραδοσιακούς οικισμούς αν απαιτείται πχ κεραμοσκεπή και ξύλινα παράθυρα πρέπει να τηρηθεί απαραίτητα. Ακόμη και ο τύπος κεραμιδιού και  το χρώμα των κουφωμάτων. Αν βάλεις κουφώματα αλουμινίου με εικόνα απομίμησης ξύλου ρισκάρεις να σε "ξηλώσουν". Εξαρτάται από το "βιολί" της κάθε περιοχής και τι έλεγχος μπορεί να σου προκύψει. 

Υποθετικά αν μπορεί να φτιαχτεί προκατασκευασμένο όπως απαιτείται στην κάθε περιοχή και εφόσον "βγαίνει" άδεια τότε μπορεί να στηθεί.

Αυτά ως ιδιώτης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

mastrohalastis

[συν 1]

πολυ σωστη η αναφορα για  τους ορους  ανοικοδομησης σε παραδοσιακους

 

 

kostaslgr

δες και τους παραδοσιακους οικισμους στις Κυκλαδες

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD_%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82

 

[υγ

αυτη την πατεντα, να το βαλεις "κομματι-κομματι, ποιός την σκεφθηκε?]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Επιτρέπονται αλλά επιβάλεται λόγω μη σύνηθους κατασκευής να γίνει αιτηση για έγκριση στο συμβουλιο αρχιτεκτονικής προκειμενου να εκδοθει η αδεια (ανεξαρτητα ανα ανηκει η οχι σε παραδοσιακο οικισμο)

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2018 at 1:59 ΜΜ, kostaslgr said:

Μιας και υπάρχει αυτό το ανοιχτό ερώτημα, να ρωτήσω τι γίνεται με τα προκατασκευασμένα στις Κυκλάδες; Υπάρχουν εταιρίες που λένε οτι επιτρέπονται και πουλάνε προκατασκευασμένα σπίτια για Κυκλάδες, και μου έχουν πει οτι έχουν και δουλειές κλείσει στις Κυκλάδες. Μου είπαν οτι παλαιότερα δεν επιτρεπόταν για να έρθει έτοιμο χτισμένο το σπίτι στις Κυκλάδες, αλλά τώρα το φέρνουν κομμάτι κομμάτι και το στήνουν εκεί και έτσι ξεπερνιέται το εμπόδιο.

 

Γνωρίζετε αν από το νόμο επιτρέπονται; Θα το εκτιμούσα αν κάποιος έχει και την αντίστοιχη νομοθεσία να το δω και εγώ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εχω μιλησει με πολεοδομια και το γνωριζω για Παρο

η αδεια βγαινει αλλα με προϋποθεση να δοθει η εγκριση του ΣΑ (συμβ αρχιτεκτ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.