Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιματισμός ως εναλλακτική λύση καλοριφέρ.


ΟΩΝ

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι Μηχανολόγοι.

Επειδή μού ήρθαν "τρελά" κοινόχρηστα, σκέφτομαι να βάλω κλιματιστικά (inverter) σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού μου , αντί να λειτουργώ το καλοριφέρ.

1. Πιστεύετε ότι θα έχω τελικά οικονομία;

2. Πώς θα θερμάνω το διάδρομο του σπιτιού;

3. Πώς θα θερμάνω την τουαλέτα;

4. Συμφέρει να βάλω μία εξωτερική κεντρική μονάδα; (Πέραν της εξοικονόμησης χώρου στα μπλακόνια που είναι το μεγάλο πλεονέκτημα).

5. Μπορούν να λειτουργούν τα κλιματιστικά με φυσικό αέριο αντί με ρεύμα;

Link to comment
Share on other sites

1.Εξαρτάται από το πόσο "τρελά" είναι τα κοινόχρηστα...:D

2 κ 3. τόσο απομονωμένα είναι?

4. Το αν υπάρχει μια εξωτερική μονάδα πχ σε mylti ή Vrv συστήματα, δεν συνεπάγεται εξοικονόμηση, με το αν έχεις πχ 2 εξωτερικές μονάδες..

Συμφέρει εκεί που έχεις να βάλεις πολλά κλιματιστικά, πχ 10.

Για πόσα κλιματιστικά μιλάμε?

5. Αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά μήπως έτσι ξεφευγεις κοστολογικά?

Link to comment
Share on other sites

Κλιματιστικό = αντλία θερμότητας = ρεύμα. Δε γνωρίζω βέβαια αν υπάρχει κάποιο μοντέλο που να χρησιμοποιεί φυσικό αέριο για θέρμανση, δεν το νομίζω όμως.

 

Προσωπικά πιστεύω πως ενδεχομένως να πληρώνεις λιγότερα, αλλά η θέρμανση θα είναι σαφώς χειρότερη, τα κλιματιστικά έχουν την τάση να ξηραίνουν τον αέρα και να μην θερμαίνουν το ίδιο ομοιόμορφα ένα σπίτι σε σχέση με την κεντρική θέρμανση.

 

Αν έχεις αυτόνομη θέρμανση με θερμιδομετρητή, θα πρότεινα να χαμηλώσεις τον θερμοστάτη. Αν είναι ήδη στους 21 ας πούμε, θα πρότεινα να πεις σε κάποιον υδραυλικό δικό σου να ρίξει μια ματιά την εγκατάσταση, μήπως κάποιος αισθητήρας είναι λάθος, ή εάν πληρώνεις για τη θέρμανση κάποιου άλλου (γίνονται αυτά).

 

Αν έχετε ωρομετρητές ή ογκομετρητές, βάλτε θερμιδομετρητές.

 

Αν δεν έχετε αυτόνομη θέρμανση, βάλε ατομική με φυσικό αέριο.

Link to comment
Share on other sites

Η συνεχής χρήση κλιματιστικών δεν είναι η καλύτερη λύση για τη ποιότητα θέρμανσης και τη ποιότητα του αέρα...

Θα πρότεινα να δεί κάποιος τη χρήση θερμοπομπών, αν βέβαια το αντέχει η ηλεκτρική σου εγκατάσταση. Ειδικά μοντέλα υπάρχουν και για το μπάνιο.

Υπολογίζεις 100-120 W ανά τετραγωνικό. Τουλάχιστον αυτό ξέρω από κάποιους Νορβηγικους που χρησιμοποιώ εγώ και είναι πράγματι αποδοτικοί. Ασε που είναι πράγματι οικονομικοί, αφού έχουν θερμοστάτη οπότε π.χ. στο σαλόνι μπορείς το βράδι είτε να το κλείνεις είτε να το έχεις αρκετά χαμηλά, ώστε να μη παγώνει απλώς..

Αν έχεις νυχτερινό, νομίζω ότι θα έχεις και κάποιο κέρδος.

Οσο για το φυσικό αέριο, νομίζω ότι είναι η πιο φτηνή μεσοπρόθεσμα αλλά ακριβή ως αρχική εγκατάσταση... μέχρι βέβαια να το πάρει χαμπάρι η κυβέρνηση και να φορολογήσει και το αέριο όπως τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικά έχουν ασύγκριτα υψηλότερη απόδοση σε σχέση με τους θερμοπομπούς ή τους θερμοσυσσωρευτές. Μια λύση με θερμοπομπούς/θερμοσυσσωρευτές ΑΠΑΙΤΕΙ νυχτερινό ρεύμα, το κόστος όμως θα είναι και πάλι αρκετά υψηλότερο απ' ότι με χρήση κλιματιστικών.

 

Τα παραπάνω με την επιφύλαξη μη γνώσης ύπαρξης θερμοπομπών με αντλία θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@mechatr0n: Για την τουαλέτα, όταν βάζω κονβέκτορ/αερόθερμο στα υπνοδωμάτια, και μετά πάω π.χ. για μπάνιο, το κρύο είναι πολύ αισθητό.

@thanar: 1. Πώς μπορεί να καταλάβει ο υδραυλικός αν κάποιος "με κλέβει";

2. Στο λεβητοστάσιο έχουμε ωρομετρητή. Μπορεί να μετατραπεί σε θερμιδομετρητή;

@JTB: Τι είναι "θερμοπομπός"

Link to comment
Share on other sites

Η συνεχής χρήση κλιματιστικών δεν είναι η καλύτερη λύση για τη ποιότητα θέρμανσης και τη ποιότητα του αέρα...

Θα πρότεινα να δεί κάποιος τη χρήση θερμοπομπών, αν βέβαια το αντέχει η ηλεκτρική σου εγκατάσταση. Ειδικά μοντέλα υπάρχουν και για το μπάνιο.

Υπολογίζεις 100-120 W ανά τετραγωνικό. Τουλάχιστον αυτό ξέρω από κάποιους Νορβηγικους που χρησιμοποιώ εγώ και είναι πράγματι αποδοτικοί. Ασε που είναι πράγματι οικονομικοί, αφού έχουν θερμοστάτη οπότε π.χ. στο σαλόνι μπορείς το βράδι είτε να το κλείνεις είτε να το έχεις αρκετά χαμηλά, ώστε να μη παγώνει απλώς..

Αν έχεις νυχτερινό, νομίζω ότι θα έχεις και κάποιο κέρδος.

Οσο για το φυσικό αέριο, νομίζω ότι είναι η πιο φτηνή μεσοπρόθεσμα αλλά ακριβή ως αρχική εγκατάσταση... μέχρι βέβαια να το πάρει χαμπάρι η κυβέρνηση και να φορολογήσει και το αέριο όπως τα υπόλοιπα.

Μπορεις να με ενημερωσεις για τους θερμοπομπους?ποσο κοστιζουν τι χρησιμοποιεις κα γενικα τι παιζει? εχω κατι λουτρα να θερμανω και τη σκεφτομαι σοβαρα τη λυση.. αν εχεις καποιο καταλογο η κατι τελος παντων να μη πηγαινω στα τυφλα.

Link to comment
Share on other sites

@gp1

 

Η καλύτερη λύση θα ήταν λοιπόν να αλλάξετε τους ωρομετρητές σε θερμιδομετρητές. Το κόστος έκαστου είναι γύρω στα€120. Βάλε και την αμοιβή του υδραυλικού και κάντε έναν υπολογισμό στην οικοδομή σου. Εννοείται πως πρέπει να μπούνε θερμιδομετρητές σε ΟΛΑ τα διαμερίσματα, όχι μόνο στο δικό σου. Η χρήση θερμιδομετρητών είναι η πλέον δίκαιη και δεν μπορεί κάποιος να πληρώσει περισσότερο (ή λιγότερο) από αυτό που πραγματικά έκαψε, κάτι που με τα άλλα είδη μετρητών υπάρχουν διάφοροι τρόποι να... κλέψεις, ιδίως με τους ωρομετρητές! Εννοείται βέβαια πως πάντα εφαρμόζουμε και τους συντελεστές της κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης της μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

thanar: 1. οι θερμιδομετρητές μπαίνουν στο λεβητοστάσιο, που είναι και οι ωρομετρητές;

2. Πώς μπορεί να "κλέψει" κάποιος; Δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.