Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιματισμός ως εναλλακτική λύση καλοριφέρ.


ΟΩΝ

Recommended Posts

1. Πιστεύετε ότι θα έχω τελικά οικονομία;

Σε ποια περιοχή μένεις; Αν έχεις συχνά θερμοκρασίες κάτω απο 5°C δεν θα κάνει καλή δουλειά το κλιματιστικό.

 

2. Πώς θα θερμάνω το διάδρομο του σπιτιού;

Αν επικοινωνεί με τους υπόλοιπους χώρους θα ζεσταίνεται από εκεί, διαφορετικά με ηλεκτρική σόμπα ή αερόθερμο.

3. Πώς θα θερμάνω την τουαλέτα;

Αερόθερμο ειδικό για WC (προστασία από νερό, ατμούς, κτλ).

 

4. Συμφέρει να βάλω μία εξωτερική κεντρική μονάδα; (Πέραν της εξοικονόμησης χώρου στα μπλακόνια που είναι το μεγάλο πλεονέκτημα).

Η κεντρική μονάδα συμφέρει από απόδοση αλλά βγαίνει πιο ακριβή στην εγκατάσταση.

 

5. Μπορούν να λειτουργούν τα κλιματιστικά με φυσικό αέριο αντί με ρεύμα;

Ναι, αλλά δεν ξέρω πραγματικά δεδομένα για να σου πω τι γίνεται με το κόστος.

 

Αν θες να γλιτώσεις τα κοινόχρηστα θέρμανσης αυτό γίνεται μόνο αν βάλεις πηγή θέρμανσης με αέριο καύσιμο (αν συμφωνήσει και η συνέλευση της πολυκατοικίας) , διαφορετικά πληρώνεις το πάγιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το να βρεις το δίκιο σου με το να ελέγξεις την κατανομή των δαπάνών πρέπει να το δεις πιο ολιστικά. Εγώ προσωπικά σου προτείνω να αποφύγεις την λύση-τσιρότο των κλιματιστικών με inverter. Το Inverter απλά ρυθμίζει τις στροφές του συμπιεστή λίγο πιο αποδοτικά στο κλιματιστικό. Δεν κάνει θαύματα.

Μην παρασύρεστε A class δεν σημαίνει ότι κάνει ουσιαστική εξοικονόμηση.

 

Οσον αφορά τη λύση του προβλήματος είναι απλή και την ξέρουν όλοι. Θερμομόνωση για να γλυτώσεις τα λεφτά σου από τα πετρέλαια και το φυσικό αέριο.

Το κέρδος ανά ώρα θέρμανσης για ένα θερμομονωμένο σπίτι στην γερμανία είναι 0.02 Ευρώ/ώρα. Δηλαδή 566 Ευρώ τον χρόνο. Τώρα στην Ελλάδα από περιοχή σε περιοχή διαφέρει η απόδοση της επένδυσης σου. Η απόσβεση σου γίνεται ολοένα και πιο γρήγορη όσο ανεβαίνουν η τιμές στα καύσιμα.

Αν δεν μπορείς ή δεν επιθυμείς να μπλεχτείς με θερμομόνωση εγώ θα σου πρότεινα να αλλάξεις καύσιμο. Ατομικό λέβητα αερίου ίσως και να σκεφτόσουν λέβητα πέλετ. Αν πάλι θέλεις να μπλεχτείς με θέρμανση από πρίζα δικαίωμα σου. Εκεί όμως χαιρέτα και την οικονομία.

Τέλος αν ενδιαφέρεσαι για πιο εξωτικά συστήματα κλιματισμού μπορείς να επιλέξεις ηλιακά κλιματιστικά (πάνω από χιλιάρικο). Είναι φρέσκια τεχνολογία στην Ελλάδα με ότι ευχάριστο ή δυσάρεστο συνοδεύει αυτό τον χαρακτηρισμό. Εγώ δεν θα το πρότεινα για θέρμανση. Υπάρχουν πιο άρτια συστήματα θέρμανσης και διαχείρισης ζεστού νερού από συλλέκτες κενού.

Link to comment
Share on other sites

@deathlok: στον διάδρομο, έξω από τα διαμερίσματα, χωριστές για κάθε όροφο.

@sdim: 1. Αθήνα. Γενικά, είναι γύρω στους 4-6 βαθμούς η εξωτερική θερμοκρασία όταν "κάνει κρύο".

Επίσης, τι είναι η "...πηγή θέρμανσης με αέριο καύσιμο..." που αναφέρεις;

@ gkamtzas: Αν έχεις χρόνο, μπορείς να εξηγήσεις κάπως το "...Ατομικό λέβητα αερίου ίσως και να σκεφτόσουν λέβητα πέλετ...";

Link to comment
Share on other sites

Τα καλά κλιματιστικά με COP>4,0 είναι πολύ πιο φτηνά στην θέρμανση από οτιδήποτε με πετρέλαιο ή Φ.Α.

 

Βέβαια να είναι από σωστούς κατασκευαστές και όχι περίεργες μάρκες με μαγειρεμένα νούμερα όπως γίνεται για πολλά από τα φτηνά μηχανήματα.

 

Σε πολλούς δεν αρέσει η αίσθηση του κλιματιστικού στην θέρμανση και έχουν δίκιο αφού δεν είναι ότι καλύτερο.

 

Σε μερικές περιπτώσεις βέβαια είναι μονόδρομος. Π.χ. εγώ νοίκιαζα μίνι διαμέρισμα 25 μ2 (με ένα καλοριφέρ) και μου ζήτησαν 220€ για πετρέλαιο για 1,5 μήνα!! Έκλεισα τον θερμοστάτη άναψα το Μιτσούκο κλιματιστικό που υπήρχε και μου ερχόταν περίπου 30-40€ τον μήνα σε ρεύμα (είχα δικό μου μετρητή) με 24ώρη θέρμανση.

 

Το κτήριο ήταν τόσο καλο-φτιαγμένο που δεν είχαν τρόπο να μετρήσουν το ΖΝΧ από το κεντρικό μπόιλερ οπότε έτσι είχα και δωρεάν ΖΝΧ με το πετρέλαιο που έκαιγαν οι άλλοι... Έφυγα μετά από μερικούς μήνες... Θα έπρεπε να ζητήσω να φτιάξουν όλο το σύστημα πράγμα όχι εφικτό όταν ενοικιάζεις το μικρότερο διαμέρισμα.

 

Το σωστό όμως είναι να κοιτάξετε πρώτα τι μπορείτε να κάνετε σαν κτήριο. Υπάρχουν λύσεις και η σωστή Κ.Θ. θα είναι πάντα φτηνότερη όποια ατομική. Σωστό μηχανοστάσιο και σωστή μέτρηση με θερμιδομετρητές.

 

Στην πολυκατοικία 40 ετών που μένω στην Αθήνα ρίξαμε τραγικά την κατανάλωση με 2 σταδιακές αναβαθμίσεις του μηχανοστασίου σε σημείο που κανείς για την ώρα δεν γκρινιάζει για το κόστος της θέρμανσης. Μελλοντικά θα πρέπει να κοιτάξουμε την εξωτερική μόνωση.

 

Δυστυχώς όπως έχουμε κάνει και σαν κράτος οι πιο πολλές πολυκατοικίες δεν καταφέρνουν να λειτουργήσουν συλλογικά και να βρουν μια σωστή λύση για όλους. Ο καθένας δρα ατομικά για να "σωθεί" με το αντίθετο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

@gp1

 

Κανονικά δεν επιτρέπεται η απαλλαγή από το πάγιο θέρμανσης αν βάλεις άλλη πηγή θέρμανσης.

Ειδική εξαίρεση είναι όταν χρησιμοποιείς για θέρμανση αέριο καύσιμο. Κάπου το είχα διαβάσει στον νόμο για το φυσικό αέριο, το κάνανε για να το προωθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αντλίες θερμότητας που τον συμπιεστή τους τον κινεί Μ.Ε.Κ. με αέριο.Μάλιστα μία απο τις εταιρίες που τις παράγει ανήκει σε group μεγάλης αυτοκινητοβιομηχανίας. Θα πρέπει όμως να σκεφτείς και τον χώρο που καταλαμβάνει..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

Ναι, υπάρχουν VRV που καίνε αέριο (μονάδες GHP) αλλά αρχίζουν από τα 17 kW (ψυκτικά) και ανεβαίνουν μέχρι τα 71 kW. Το κόστος τους δε είναι 2,5 φορές πιο πολύ από τα ηλεκτροκίνητα VRV. 2 κατασκευαστές υπάρχουν, η Mitsubishi Heavy Industries και η Sanyo. Ta SANYO είναι καλά μεν μηχανήματα αλλά ο αντιπρόσωπος μου έκαψε άγρια τη γούνα σε ένα έργο. Απαράδεκτος, άσχετος και χωρίς τοπικό service!!! Τα μηχανήματα όμως είναι εξαιρετικά και πολύ αθόρυβα και η μονάδα των 71 kW θέλει 800W ρεύμα μόνο. Η Μιtsubishi χρησιμοποιεί κινητήρες Aisin Toyota και η Sanyo χρησιμοποιεί NISSAN. Oι κινητήρες, μέσω ιμάντα κινούν από 1-4 συμπιεστές, ανάλογα με το μοντέλο.

 

Επάνω από την τουαλέτα έχεις ένα πατάρι και συνήθως δίπλα ακριβώς έχεις διάδρομο. Βάλε στο πατάρι μια καναλάτη μονάδα υψηλής στατικής και μοίρασε αέρα σε τουαλέτες, διάδρομο και παρακείμενα δωμάτια. Μετά βάλε ψευδοροφή στο διάδρομο για να καλύψεις τα κανάλια.

 

Ναι, θα έχεις οικονομία και (πολύ περισσότερο) καλύτερη ποιότητα αέρα, αν κάνεις εισαγωγή νωπού μέσω βαλβίδας σταθερής παροχής, στο εσωτερικό καναλάτο μηχάνημα. Ταυτόχρονα κοιτα να έχεις κάποια απόρριψη. Αν είσαι για μηχάνημα μέχρι 5,5 kW (ηλεκτρικά), προτίμα να αγοράσεις μονοφασικό, έχει καλύτερο COP, έχω ένα τέτοιο της Daikin στο γραφείο μου και είναι πολύ καλό. Οι διαστάσεις του είναι λίγο ζόρικες όμως (Υ1,40ΧΠ90ΧΒ30 περίπου)

 

ΥΓ Δεν κάνω διαφήμιση, σας ανέφερα 3 μάρκες εδώ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα συστήματα ποικίλουν όπως μπορείς να φανταστείς. Εγώ προτείνω γενικά να αλλάξεις καύσιμο και να επιλέξεις ένα πιο οικονομικό. Αυτό μπορεί να είναι καύσιμο αέριο (φυσικό αέριο ή προπάνιο). Στην αγορά υπάρχουν πολλά τέτοια συστήματα ανάλογα με το πορτοφόλι και τις ανάγκες σου.

Τέλος βλέπω ότι στην αγορά κερδίζει έδαφος το καύσιμο πέλλετ λόγω του αυξημένου κόστους πετρελαίου και του ηλ. ρεύματος (το ρεύμα λέγεται ότι αναμένεται να αυξηθεί 42% στην επόμενη δεκαετία, για μένα είναι ένα από τα πιο αισιόδοξα σενάρια). Εξηγούμαι ότι το pellet (συσσωματώματα ξύλου, Πελλετ) είναι ένα καύσιμο αποτελούμενο από ξύλο, απαλλαγμένο από κάθε υγρασία, συμπιεσμένο σε μικρούς κυλίνδρους χωρίς καμιά προστιθέμενη συγκολλητική ουσία. Η θερμιδική απόδοση των pellet ανέρχεται στα 4200 kcal/kg.

Βεβαια σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει εσύ να φροντίζεις να αποθηκεύεις ή και να μεταφέρεις αυτά τα σακκουλάκια pellet (=ξυλάκια πολύ μικρά). Είναι μια οικονομική λύση αλλά για κάποιους είναι απλά ένας μπελάς.

Πρέπει να έχεις όμως στο μυαλό σου ότι μας έχει δημιουργηθεί η στρέβλωση ότι το ηλεκτρικό ρεύμα τα κάνει όλα και συμφέρει. Αυτό δεν ισχύει και σιγά σιγά αποδεικνύεται ότι δεν θα συμφέρει ολοένα και περισσότερο με τα τέλη ΑΠΕ να αυξάνονται και την επικείμενη ολοκλήρωση της απελευθεροποίησης της αγοράς ηλ. ενέργειας. Το ηλεκτρικό ρεύμα είναι ο πιο εκλεπτυσμένος φορέας ενέργειας αλλά εμπεριέχει ένα κρυφό κόστος. (καιει η ΔΕΗ 3 φορές παραπάνω λιγνίτη για να θερμάνθεις από αυτόν που θα χρειαζοταν έτσι και τον έκαιγες σε μια σόμπα σπίτι σου). Είναι σχεδόν βέβαιο ότι αυτό το κόστος το επωμίζονται οι απλοί καταναλωτές και θα επωμιστούν και τα πρόστιμα ή τα δικαιώματα διάθεσης CO2 της ΔΕΗ.

Μπορεί να σε κουράζω με θέματα ενεργειακής πολιτικής & οικονομίας αλλά δυστυχώς αυτά επηρεάζουν την τσέπη μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν χρειάζεσαι περισσότερς πληροφορίες για το πέλλετ πήγαινε εδώ : http://www.maki.com.gr/main.php?siteID=6

Είναι ελληνικό εργοστάσιο που παράγει πέλλετ και έχει και λύσεις για καυστήρες πέλλετ.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, όπως έχει ήδη ειπωθεί και παλιότερα, για Αθήνα και Θεσσαλονίκη, η χρήση καυστήρων-λεβήτων με καύσιμο εκτός πετρελαίου/αερίου, απαγορεύονται από τη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.