Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση πέραν Φεβρουαρίου


Julius Caesar

Recommended Posts

Έχει κανένα νόημα να ανακοινώνονται παρατάσεις νωρίτερα; Αυτό που έγινε το Δεκέμβρη ήταν τεράστια ανοησία. Γιατί δεν ανακοινώθηκε 28/12 αλλά πολύ νωρίτερα αν θυμάστε (10 Δεκέμβρη; ). Απλά η δημοσίευση του ΦΕΚ έγινε τελευταίες μέρες πράγμα το οποίο δεν έχει και μεγάλη σημασία γιατί η παράταση είχε δοθεί και το ξέραμε και το ήξεραν όλοι.

 

Συζητούσαμε το θέμα ξανά το Δεκέμβριο, και πάλι τα ίδια είχαμε πει.

Ταλαιπωρούμαστε όλοι και αγχωνόμαστε τις τελευταίες ημέρες, και νιώθουμε Πακιστανοί στις Πολεοδομίες. Καλά έκαναν και ανακοίνωσαν στις 20 Δεκέμβρη την παράταση άσχετα αν πέρασε η τροπολογία στις 27, και καλά θα κάνουν να την ανακοινώσουν και τώρα.

Ισως επρεπε να την ανακοινώσουν και πιο νωρίς.

 

Είναι ανοησία να ζητάμε παράταση τις τελευταίες μέρες, γιατι αγχωνόμαστε μέχρι τέλους και μετά ξανατρέχουμε και τις τελευταίες μέρες της νέας παράτασης, γιαυτο όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο ή ας μην δώσουν και καθόλου. Έχουν τρελλαθεί οι Πολεοδομίες και εμείς, και δεν φταίει κανένας άλλος παρά μόνο η αναβλητικότητα των πελατών.

 

Υπενθυμίζω δε ότι από αυριο ξεκινά η απεργία της ΕΜΔΥΔΑΣ Αττικής που αρνούνται να δεχτούν φακέλους για Η.Χ.

http://www.emdydas.gr/attikis/anakoinseis/495-2011-02-18-19-04-15.html

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανοησία να ζητάμε παράταση τις τελευταίες μέρες, γιατι αγχωνόμαστε μέχρι τέλους και μετά ξανατρέχουμε και τις τελευταίες μέρες της νέας παράτασης, γιαυτο όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο ή ας μην δώσουν και καθόλου. Έχουν τρελλαθεί οι Πολεοδομίες και εμείς, και δεν φταίει κανένας άλλος παρά μόνο η αναβλητικότητα των πελατών.

 

Υπενθυμίζω δε ότι από αυριο ξεκινά η απεργία της ΕΜΔΥΔΑΣ Αττικής που αρνούνται να δεχτούν φακέλους για Η.Χ.

http://www.emdydas.gr/attikis/anakoinseis/495-2011-02-18-19-04-15.html

 

Ρε παιδά είναι πολύ απλό: να μην αγχώνεστε! Δεν υπάρχει λόγος άγχους. Ετοιμάζουμε ό,τι φακέλους έχουμε και καθόμαστε. Αν την προτελευταία μέρα δεν έχει ανακοινωθεί παράταση, την τελευταία πάμε στο ταχυδρομείο και στέλνουμε μαζικά. Αν ανακοινωθεί παράταση περιμένουμε 2-3 μέρες μετά τη λήξη της προθεσμίας και πάμε αυτοπροσώπως. Και επειδή είναι δεδομένο πως οι περισσότεροι δεν θα ακολουθήσουν αυτή τη συμβουλή, όσοι την ακολουθήσουμε θα είμαστε "κύριοι". :grin:

 

Η "απεργία" της ΕΜΔΥΔΑΣ συμπεριλαμβάνει και τη μη παροχή απαντήσεων σε ερωτήσεις σχετικά με τον 3843; Γιατί θα πρέπει να ρωτήσω αν περνάει ένας φάκελος.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφώνω tpanag, έτσι θα έπρεπε να γίνεται, απλά δεν προλαβαίνουμε να ετοιμάσουμε τους φακέλους μέχρι την Παρασκευή, άσε που υπάρχουν πελάτες που ανακαλύπτουν "τώρα" την ρύθμιση και ενδιαφέρονται να την προχωρήσουν...

 

Πάντως δεν μπορεί ένας μηχανικός να ξεροσταλιάζει στις υπηρεσίες για μια διαδικασία που θα μπορούσε να γίνει με πολύ πιο απλό τρόπο, από την στιγμή που ο ιδιοκτήτης αναλαμβάνει την ευθύνη των δηλώσεών του.

Link to comment
Share on other sites

ειναι η νοοτροπια τετοια.....εδω ανθρωπους που τους πηρα τελυτια στιγμη μου λενε περιμενε μεχρι παρασκευη και τοτε αγοραζουμε παραβολα.....

ελεος παρασκευη φεμ δεν δουλευουν....

 

οσες παρατασεις και αν δωσουν παντα στο τελος καθε παρατασης θα γινεται της τρελλης....

 

φταινε οι πελατες και οι πολεοδομιες...και μην μου πει κανεις για υποστελεχωση....οταν πολεοδμια προτυπο (μαρουσι) αλλαζει στο τελος την διαδικασια εμενα μποχα μου μυριζει....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με tpanag.Eχουμε καταντήσει βοηθοί βιοπαλαιστών που μας μεταφέρουν το άγχος τους.Λύνουμε ολα τα προβλήματα πολεοδομιών,ιδιοκτητών

και αγχωνόμαστε για την απλή εφαρμογή του νόμου.Επίσης η ακρίβεια που αναφέρει στοιχεία ο akius,σημαινει ότι είμαστε πέρα και πάνω από τους ημιυπαίθριους//.....(δεν λειτουργουν φεμ παρασκευή κτλ....

Link to comment
Share on other sites

ελεος παρασκευη φεμ δεν δουλευουν....

 

Έχε υπόψη σου ότι μια χαρά δουλεύουν τα ΦΕΜ Παρασκευές! Και εμένα η ΔΟΥ μου τυπικά δεν εξυπηρετεί κοινό στο "Εισόδημα" τις Παρασκευές, όμως έχει υποσημείωση η ανακοίνωση ότι εξαιρούνται πληρωμές και επείγουσες συναλλαγές. Μπορώ να σου πω ότι συμπτωματικά τα περισσότερα ΦΕΜ μου τα έχω πληρώσει Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά παιδία έχω μια περίπτωση με Η/Χ με 3 αναθεωρήσεις και σε κάθε άδεια η κάτοψη του ίδιου ορόφου αναφέρει και τα "δικά" όσον αφορά στους Η/Χ και μου έσπασε τα νεύρα. :evil: Για να βγεί άκρη θα πρέπει να δώ τί έχει η πολεοδομία. Άντε να καταλάβει τώρα ο πελάτης... Να πάρει παράταση να ξεαγχωθούμε γιατί μου φαίνεται πως οι μόνοι που αγχωνώμαστε είμαστε εμείς ένω στους άμεσα ενδιαφερόμενους δεν καίγεται καρφάκι....

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς δεν υπάρχει "γραφειάκι ΦΕΜ". Ενιαίο γκισέ έχει στο εισόδημα και απλά μια θυρίδα είναι "προκαταβλητέοι φόροι". Και αν δεν υπάρχει υπάλληλος εκεί, ανοίγεις την πόρτα και περνάς μέσα από το γκισέ και κάνεις τη δουλειά σου. Εναλλακτικά υπάρχει και η προϊσταμένη του "Εισοδήματος". :)

Πάντως από αυτά που έχω διαβάσει εδώ αυτόν τον καιρό (αυτά με τις στρογγυλές που δεν σας της βάζουν και τις παράλογες απαιτήσεις για αριθμούς ΑΠΥ στα ΦΕΜ και λοιπές αηδίες), πείστηκα ότι ανήκω σε ΔΟΥ υπόδειγμα μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.