Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γύψινες κορνίζες απαραίτητες?


Alexandros_T

Recommended Posts

Παρακαλώ διαφωτίστε με σχετικά με τις γύψινες κορνίζες στο ταβάνι.

Οι ελαιοχρωματιστές με διαβεβαιώνουν οτι είναι απαραίτητες σε περίπτωση που θελήσω να έχω διαφορετικό χρώμα σε έναν τοίχο πχ. Διαφορετικά το "τελείωμα" στο ταβάνι θα είναι άσχημο. Εγώ πάλι αντιπαθώ τα γύψινα και το σπίτι μου το κατασκευάζω σε μοντέρνα-λιτή γραμμή. Δυστυχώς δεν προνόησα να αφήσω σκοτία στο σοβά κάτι που θα με γλύτωνε απ' την αισθητική αλλά και οικονομική αυτή επιβάρυνση. Τι εναλλακτικές έχω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως με το αποτέλεσμα που επιθυμείτε, μέχρι και να "κατέβει" το χρώμα του ταβανιού στον τοίχο 5-15 εκ απο την γωνία γίνεται...

Χωρίς φωτογραφίες ή αντίληψη του χώρου δεν είναι δυνατό να σας πει κάποιος τι μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και αρχιτεκτονικό θέμα, απο εμπειρική άποψη τα περισσότερα σπίτια, αν όχι όλα, έχουν διαφορετική απόχρωση στους τοίχους και στο ταβάνι, και δεν έχουν όλα γύψινα φυσικά. Οπότε δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο στην περίπτωσή σας. Ας προσέξει ο τεχνίτης το πινέλο του στο τελείωμα και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως να παραθέσω φωτογραφίες αλλά δε νομίζω οτι θα βοηθήσουν σε κάτι. Η οικοδομή βρίσκεται λίγο πριν από την τοποθέτηση κουφωμάτων αφού προηγουμένως προχωρήσω σε τρίψιμο των εσωτερικών τοίχων (για να γλυτώσω από τη σκόνη τα ολοκαίνουρια αλουμίνια) και μάλλον να βάλω ΑΝ είναι απαραίτητο ένα διακριτικό γύψινο παραλληλόγραμμης διατομής. Το ερώτημα είναι απλό. Μπορεί με προσεκτική εργασία να "κοπεί" ευθεία το τελείωμα ενός χρώματος στη γωνία ένωσης με το ταβάνι όταν δεν υπάρχει γύψινο? Ακόμα και απ΄τη χαρτοταινία περνάει η μπογιά απ όσο ξέρω και δείχνει άσχημο. Εσείς τι έχετε στο σπίτι σας?

Link to comment
Share on other sites

Το κόψιμο της γωνίας δεν μπορεί να εξασφαλιστεί να είναι άψογο επειδή δεν έχει να κάνει τόσο το βάψιμο όσο η επιφάνειες του τοίχου και του ταβανιού.

 

Εγώ σε πρόσφατη μερική ανακαίνιση που έκανα σε διαμέρισμα τριάντα χρόνων έβγαλα τα γύψινα και το έχω ψιλο-μετανιώσει, αλλά πολλοί θα το δουν λίγοι θα το καταλάβουν, ειδικά με τα συγκεκριμένα χρώματα που έχω επιλέξει.

 

@tanasi: Το θέμα δεν είναι αρχιτεκτονικό ... είναι πιο πολύ γούστου :)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι θέμα γούστου. Και κανένας τοίχος δεν είναι ολόισιος. Ψάχνω για προσωπικές γνώμες οπότε όποιος έχει ανάλογη εμπειρία απ το δικό του σπίτι ας την καταθέσει please.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά βοηθάει σε άλλα πράγματα η γύψινη σκωτία : κυρίως στις συναρμογές διαφορετικών υλικών (οροφή από αναρτημένη γυψοσανίδα, τοίχος με οπτοπλινθοδομή) αλλά και ίδιων (οροφή γυψοσανίδα - τοίχος γυψοσανίδα), όπου κρύβει τις ατέλειες.

 

Τώρα για το χρώμα, φαντάζομαι πως ναι, βοηθάει τον ελαιοχρωματιστή, όχι όμως ότι είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να ΄χεις σωστό αποτέλεσμα. Ή μεγάλες κακοτεχνίες έχει παρατηρήσει στα όσα έχουν κατασκευαστεί μέχρι στιγμής (σοβατζής δηλ) ή μεγάλες κακοτεχνίες ετοιμάζεται να κάνει (τρέμουν τα χέρια του είτε από parkinson, είτε από τους πολλούς καφέδες).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά βοηθάει σε άλλα πράγματα η γύψινη σκωτία : κυρίως στις συναρμογές διαφορετικών υλικών (οροφή από αναρτημένη γυψοσανίδα, τοίχος με οπτοπλινθοδομή) αλλά και ίδιων (οροφή γυψοσανίδα - τοίχος γυψοσανίδα), όπου κρύβει τις ατέλειες.

 

Ακριβώς αυτό και τίποτα παραπάνω. Έχω βάψει μόνος μου 2 σπίτια με τρελλή πολυχρωμία (άλλο χρώμα ταβάνια, άλλο τοίχοι, 2 επιφάνειες με το ίδιο χρώμα σχεδόν δεν υπήρξαν). Αν και ερασιτέχνης, επειδή πρόσεξα στοιχειωδώς το αποτέλεσμα ήταν άριστο.

Link to comment
Share on other sites

Σε τοίχο από γυψοσανίδα και ψευδοροφή από γυψοσανίδα δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα γιατί είναι σωστά διαμορφωμένη η ακμή και ο μπογιατζής μπορεί με προσοχή να κάνει τα κοψίματα.

 

Το θέμα είναι όταν έχεις σοβά.

Από αισθητικής άποψης και είναι καθαρά προσωπικό το θέμα πιστεύω ότι η σκοτία στον σοβά είναι η πιο όμορφη λύση.

Αν δεν έχεις προνοήσει μία λύση για πιο ευθύγραμμο κόψιμο είναι αυτό που είπε ο petsagouris να κατεβάσεις κατά 2-3 εκ ή περισσότερο ανάλογα με τα χρώματα που έχεις επιλέξει το χρώμα του ταβανιού στον τοίχο. Αυτό είναι λίγο περιοριστικό στο αν θέλεις να κάνεις διχρωμία στους τοίχους κάποιου δωματίου, που αν επιλέξεις έναν τοίχο να τον βάψεις πχ καφέ και τους άλλους λευκό + το ταβάνι λευκό θα φαίνεται πολύ άσχημο το αποτέλεσμα στον καφέ τοίχο γιατί θα μοιάζει σαν να έχει ξεφύγει κάτι.

Από εκεί και πέρα υπάρχει κόσμος που χρησιμοποιεί ξύλινα πηχάκια βαμένα στο χρώμα του ταβανιού σαν αρμοκάλυπτρα τοποθετημένα είτε σε επαφή με τον τοίχο είτε σε απόσταση από τον τοίχο ώστε να δημιουργούν σκοτία 1 εκ. Μπορείς επίσης να βρείς μια πολύ μίνιμαλ ορθογωνική γύψινη μπορντούρα.

Βασικά μπορείς να κάνεις μια δοκιμή σε έναν τοίχο στην παρούσα κατάσταση για να δεις τι αποτέλεσμα έχεις.

Μπορεί να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά ο σοβατζής και να μην έχεις πρόβλημα.

Αν βλέπει ο μπογιατζής ότι έχει θέμα με την ακμή να προχωρήσει το χρώμα του ταβανιού κατά ένα εκ στον τοίχο, όταν γίνεται περιμετρικά δεν είναι καθόλου αντιληπτό από κάτω.

Αν θα έχεις ΤΟΤΕ σκεψου την λύση της κορνίζας.

Link to comment
Share on other sites

Σε τοίχο από γυψοσανίδα και ψευδοροφή από γυψοσανίδα δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτα γιατί είναι σωστά διαμορφωμένη η ακμή και ο μπογιατζής μπορεί με προσοχή να κάνει τα κοψίματα.

 

Είσαι δηλαδή σίγουρη ότι μία στραβοκοψιά με τη φαλτσέτα του γυψοσανιδά, μπορεί να καλυφθεί με στοκάρισμα ;

 

Γιατί εγώ έχω διαφορετική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.