Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Τζάκια.. Προβλήματα και λύσεις.


vstrom71

Recommended Posts

Η ζημια ειναι ζημια αλλα γινεται. Αυτο που με παραξενευει ειναι το κενο στη "πορτα"....κενο στα τζαμια πρωτη φορα ακουω.

Αν και πρεπει να σου το αλλαξει ο τζακας σου, παρε καποιον αλλο τζακα και πεστου να ερθει να δει το προβλημα σου. Πες οτι ειχες μαλλωσει με τον δικο σου...τι θα εκανες δεν θα εφερνες καποιον αλλο...ε...αυτο κανε.

Αν οντως υπαρχει θεμα τοτε ζητα τα "ρεστα" απο τον δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω επικοινωνήσει μαζί του ακόμα γιατι όπως θα είδες στο ερώτημα μου δ'ινω μια αναλυτική όσο μπορώ περιγραφή της κατασκευης γιατί έχω αμφιβολίες κατα πόσο ενεργειακή είναι η όλη κατασκευη!Αν είναι να επικοινωνήσω μαζί του προτιμώ να έχω μια καλύτερη ενημέρωση για να ξέρω πως να κινηθώ κ εγώ.Για τον λόγο αυτό γράφω κ σε σας που γνωριζετε κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνηθησμένο στα οικονομικά γωνιακά τζάκια το τζάμι να αποτελείτε από 2 κομμάτια και άρα να έχει μια μικρή σχισμή στο σημείο της ένωσης. Εφόσον το τζάκι είναι αναμένο έχει εσωτερικά υποπίεση και μπάζει λίγο αέρα από αυτή την σχισμή.

 

Τα πιο ακριβά γωνιακά τζάκια έχουν μονοκόμματο τζάμι. Είναι καλύτερό για την απόδοση αλλά και για το αισθητικό μέρος.

 

Δεν νομίζω να μπορέσετε να βρήτε μονοκόμματο τζάμι γωνιακό στο εμπόριο.

 

Τα τζάμια για τζάκια είναι αρκετά ακριβά. Μια φορά που χρειαστήκαμε το είχαμε αγοράσει από τον κατασκευαστή του τζακιού.

Link to comment
Share on other sites

Και θερμοθαλαμο να ειχε δεν θα ηταν ενεργειακο. Ειναι ενα απλο μαντεμενιο με πορτα οπως χιλιαδες αλλα βαφτισμενα ενεργειακα.. Το τζαμι δεν ειναι τζαμι αλλα <κεραμικο> ετσι λεγεται στην αγορα και ειναι παντα 4 χιλ δεν υπαρχει πιο χοντρο. Ειναι και το πιο ακριβο και αντεχει σε μεγαλυτερη θερμοκρασια απ ολα (700+ βαθμους). Μονοκοματο γωνια δεν υπαρχει, οπου ειναι μονοκοματο ειναι πυρεξ (ψημενο τζαμι δηλαδη) κ αντεχει 350 βαθμους περιπου (τετοια θερμοκρασια δεν υπαρχει εκει με τιποτα, αντεχουν μια χαρα τα ψημενα κ ειναι κ διαυγη και οταν σπασουν γινονται ρυζι, δεν κοβεσαι). 180 ευρω το τετραγωνικο κοστιζει σ εμενα το κεραμικο και μονο 35 το ψημενο αλλα με ελαχιστη χρεωση 1 τετραγ μετρο.

Οποτε.. εχοντας αυτην την εικονα κρινεις και κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχρονα σπιτια σφραγιζουν, η καπνοδοχος σ ενα συνιθισμενο τζακι απορροφα αερα απ τον εσωτερικο χωρο που πρεπει να αναπληρωνεται. Αν αυτο δεν εχει προβλεφθει σωστα θα υπαρξει προβλημα καπνισματος, εφ οσον δεν ειναι δυνατον να δοθει αερας προσθετος απ το ιδιο το τζακι αυτο μπορει να γινει με αλλους τροπους. Απο οποιοδηποτε σημειο εξωτερικου τοιχου ενα διαμπερες ανοιγμα με θερμοστατη και ηλεκτρικη αντισταση ωστε να μην ειναι ψυχρο το ρευμα (πολυπλοκη λυση). Πισω απο σωμα καλοριφερ, ετσι ο ψυχρος αερας θα <σπαει> θα αναμιγνυεται με το θερμο και δεν θα ειναι τοσο εντονα αισθητο το ρευμα. Με ανοιγμα στ εξωτερικο τοιχο πισω απ το τζακι το οποιο με αγωγο θα εισερχεται ακριβως πανω απ την εταζερα (αν δεν υπαρχει εταζερα σ αυτο το σημειο τες πα) αυτος ειναι και ο καλυτερος γιατι δεν διασχιζει ο κρυος αερας τον χωρο, αρα δεν ειναι αισθητος κ επισης βοηθα στο τραβηγμα. Σ ολες οι περιπτωσεις πρεπει να μπορει να κλεινει.

Επισης να πω οτι.. το κλασικο τζακι τραβα απο μπροστα! Απ ολη την <φατσα> της εστιας, οποιαδηποτε ποσοτητα αερα απο αλλου (εντος τ χωρου καυσης) μειωνει την ταχυτητα αυτης της ροης απο μπροστα και ισως καπνισει απ αυτον τον λογο.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα η'ητανε καλ'υτερο να τοποθετησω 'ομως να είναι κλειστό ή να αφήνει κενο?Το ψημένο που λές φίλε μου stelios μπάινει σε μεγαλύτερο πάχος & αν ναι πιστεύεις οτι το αντίβαρο της πόρτας θα το σήκωνε.Και κάτι τελευταίο..εγώ αυτόν τον άνθρωπο που μου το πούλησε για ενεργειακό πως πρέπει να τον αντιμετωπίσω??Είναι και δικ.ό μου το φταίξιμο βέβαια που δεν είχα επαρκή πληροφορίες για τζάκια αλλα ο τύπος ενεργειακο το ανέβαζε κ το κατέβαζε.Έδωσε κάποια 10ετή εγγυηση για την εστία ?!!αλλά τώρα εγώ φταίω να αρχίζω να γράφω τα χειρότερα ονομαστικά στα διάφορα site!!!???Γιατί να την πατήσουνε κ άλλοι!!ότι έλεγε είχε να κάνει με στοιχεία για ενεργειακά τζάκια!Η χαζομάρα μου βέβαια είναι ότι δεν εχω τίποτα γραπτό εκτός της εγγύησης,αλλα και ο υπόλοιπος κόσμος έστω ενα μεγάλο τμήμα του δεν ξέρει κ αυτός παραπάνω απο εμένα!!?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βγάλω τον αγωγό αέρα στον τοίχο πισω απο το τζάκι, αλλά μπορώ να τον κατεβάσω απο την οροφή παράλληλα με την καμινάδα.

1) Επηρεάζεται η ροή του αέρα απο αυτη την διάταξη;

2) Βοηθά η θερμότητα της καμινάδας ώστε να μην έρχεται κρύος αέρας μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βγάλω τον αγωγό αέρα στον τοίχο πισω απο το τζάκι, αλλά μπορώ να τον κατεβάσω απο την οροφή παράλληλα με την καμινάδα.

1) Επηρεάζεται η ροή του αέρα απο αυτη την διάταξη;

2) Βοηθά η θερμότητα της καμινάδας ώστε να μην έρχεται κρύος αέρας μέσα;

 

 

 

Αντικανονικο ειναι, δεν ειναι σιγουρο το τι θα συμβει εγω δεν εχω τολμησει τετοιο πραγμα ποτε. Ο κρυος αερας ως βαρυς κατεβαινει κατω αλλα θα θερμαινεται κ ενδεχομενως (το πιο πιθανον πιστευω εγω) θα εχει την ταση να βγαζει αντι να βαζει. Το σωστο ειναι χαμηλα απ εξω ανοιγμα και ψηλα μεσα, με τ προυποθεση οτι δεν υπαρχουν διαρροες εσωτερικα. Ξερω μια δυο περιπτωσεις τετοιες κ εχουν προβλημα. Αν ειναι πολυ δυνατη η καμιναδα στ τραβηγμα ισως..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.