Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες στο εξωτερικό


MechEng_88

Recommended Posts

Καλησπερα σας συναδελφοι μηχανικοι. :) Ονομαζομαι Σωτηρης και ειμαι τελειοφοιτος στην Σχολη Μηχανολογων Μηχανικων ΕΜΠ.

 

Ειναι η πρωτη φορα που ποσταρω σε αυτο το site , το οποιο θεωρω εξαιρετικα χρησιμο και ενδιαφερον για φοιτητες και επαγγελματιες μηχανικους. Εχω διαβασει τις περισσοτερες συζητησεις που αφορουν τις κατατακτηριες εξετασεις και τα μηχανολογικα.

 

Δεν εχω ομως δει ενα θεμα σχετικο με κατατακτηριες στο εξωτερικο , τα αντιστοιχα placement tests (εκτος αν εχει διαφυγει της προσοχης μου). Ενδιαφερομαι οταν τελειωσω την σχολη να ακολουθησω και σπουδες Πολιτικου Μηχανικου ειτε στην Ελλαδα ειτε στο Εξωτερικο. Οι πληροφοριες για την Αγγλια δεν ειναι ξεκαθαρες. Ναι μεν αναγνωριζουν το Advanced Engineering Diploma ακολουθει ομως ενα αλλα που ισοπεδωνει τα παντα..ζητανε και εξετασεις σε A levels η τουλαχιστον 3 placement tests (κατατακτηριες) με βαθμο πανω απο 5 σε μαθηματικα και φυσικη. Αυτο ισοδυναμει με απιστευτο χασιμο χρονου και επιπλεον εξετασεις σε μαθηματα που στο Πολυτεχνειο τα διδασκομαστε εις βαθος και εξεταζονται κανονικα.

 

Υπαρχει καποιος που εχει δωσει αυτες τις εξετασεις και μπορει να με συμβουλεψει? Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη των Αγγλικων πανεπιστημιων να μην κοιτανε εστω το βαθμο του Διπλωματος και την συναφεια των επαγγελματων και να κρινουνε αν μπορει καποιος να παρακολουθησει στους πολιτικους. :confused:

 

Αυτα και ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί θές νά σπουδάσεις στό εξωτερικο? Ωραία δέν είναι στό ΕΜΠ?

Θά παίζεις εντός έδρας.

 

Γιά αγγλία, μάλλον αυτά πού διάβασες αφορούν αποφοίτους λυκείου καί όχι διπλωματούχους.

Τό θέμα τών κατατακτηρίων τουλάχιστον στήν αγγλία είναι περίπου ανύπαρκτο, τό κάθε

πανεπιστήμιο, κολλέγιο κάνει τά δικά του, δέν δεσμεύεται από τό υπουργείο.

Τήν τελευταία χρονιά πρίν αποφοιτήσεις ρώτησε τούς admission tutors τών σχολών πού σέ

ενδιαφέρουν, αυτοί (καί ΜΟΝΟΝ αυτοί) θά σού πούν τί γίνεται, τί θέλουν, σέ ποιό έτος

σέ βάζουν κλπ.

Θά πρότεινα ψάξεις καί σέ μία ακόμα ευρωπαϊκή χώρα, πχ Ιταλία, Αυστρία, Σλοβακία κλπ.

.

Link to comment
Share on other sites

Transfer στο final year νομίζω δέν γίνεται, τουλάχιστον στά κολλέγια τού

πανεπιστημίου τού Λονδίνου. Αλλαξε κάτι?

 

Αν κατάλαβα καλά, έκανε τά πρώτα 3 χρόνια ntua, μετά πήρε μεταγραφή γιά τό

4th year τού MEng?

Οταν θά τού δίνουν ordinary ή 3rd class θά κλαίει αλλά θά είναι αργά.

Μετά θά έρθει εδώ γιά τό δοατάπ... τό ελάχιστο είναι 3 μαθήματα? παραπάνω?

Μπορεί καί νά μήν τόν πειράζει, θά κάνει τό 9ο εξάμηνο εδώ, εντός έδρας.

Μέ τήν αναβολή τό τακτοποίησε?

Μπάς καί έχει καμμιά άκρη στήν αγγλία γιά scholarship, funding γιά MPhil/PhD?

(θά θέλουν first, αλλιώς merit στό MSc.)

 

Μάλλον γιά γυναικοδουλειά πρόκειται... and lead us not into temptation...

λ7 έχει?

.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω αυτή την στιγμή να υπάρχουν πολλοί εδώ πάνω που αυτή την στιγμή τουλάχιστον να νοιάζονται να γυρίσουν Ελλάδα για δουλειά. Όσοι έρχονται έρχονται ως ..μετανάστες λίγο πολύ. Λονδίνο δεν ξέρω τι γίνεται αλλά επειδή εκεί γίνεται χαμός από Έλληνες μπορεί και να μας αντιμετοπίζουν διαφορετικά.. και συνήθως και οι Έλληνες που πάνε Λονδίνο είναι και διαφορετικοί (δες οικονομική κατάσταση).

Σε εμάς transfer μπορείς να κάνεις μέχρι το 3 έτος (τελευταίο BEng) sorry δεν το διευκρύνησα. Άλλα πράματα δεν ξέρω γιατί δεν έχω μεγάλη επαφή.

Αλλά είναι πάντως η καλύτερη επιλογή γιατί με έναν καλό βαθμό από καλό πανεπιστήμιο δουλεύεις όπου θες με μισθούς που δεν θα έβλεπες ποτέ Ελλάδα.

Γιατί όμως να του δώσουν 3rd ή pass?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας, transfer από Ελληνικό ΑΕΙ σέ ξένο ΑΕΙ δέν συμφέρει γιά

πολλούς καί διαφόρους λόγους.

 

Ενας λόγος είναι ότι στά ξένα ΑΕΙ/πολυτεχνικές/κολλέγια κλπ οί συνθήκες

δέν είναι καθόλου student friendly, είναι τό αντίθετο θά έλεγα, είναι

student hostile.

πχ εσύ πού είσαι σέ κύκλο σπουδών MEng άν τά κανεις μούσκεμα μέ τά

εργαστήρια, εξετάσεις κλπ θά σέ ρίξουν στό BEng. Δέν σού επιτρέπουν

νά κάνεις βελτίωση βαθμολογίας, σπάνια νά ξαναδώσεις μάθημα καί άλλα

κακά. Επιβεβαίωσέ ή διέψευσε τά παραπάνω.

Είναι καί τό οικονομικό μετα...

Είναι καί τό δικατσοδοατάπ, όσα χρόνια καί νά σπούδαζες 4,5,6 όλο καί

κάτι θά βρούν νά σού φορτώσουν... +2 χρόνια τουλάχιστον.

 

Συνηθως στίς μεταγραφές από University σέ University απλώς σού πιστώνουν

τά μαθήματα τού 1ου έτους μέ pass. Πώς θά τά καταφέρει ό "εμπίτης"

(άν είναι στά αλήθεια εμπ...) νά βγάλει 2.2-2.1 μέ 1 μόνο έτος, πάω πάσσο.

Τέλος πάντων, γιά νά πάρει μεταγραφή κάτι θάχει στο νού.

Αν θά καταφέρει νά βγάλει σέ 1 χρονιά καλό βαθμό στό καλό πανεπιστήμιο*,

παίζεται. Πάντως καί τό ΕΜΠ καί όλα τά Ελληνικά ΑΕΙ καλά είναι καί δέν

σέ διώχνουν.

 

*σέ ποιό πήγε? Bath?

 

Edit_1: Τό πιό πιθανό είναι νά έχει τελειώσει μηχ μηχ καί νά θέλει νά κάνει

καί BEng ή MEng σέ electrical/electronic. Ακομα και σέ αυτή τήν περίπτωση

direct admission σέ final year μάλλον δύσκολο. Ρώτα τον πώς τό έκανε.

.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουμε πάρα πολύ υποστήριξη από καθηγητής και το πανεπιστήμιο γενικά. Μπορείς να δεις όλους τους καθηγητές για ιδαιέτερο, και απαντάν σε όλα τα εμαιλ άμεσα. Απλά είναι γεγονός ότι για να βγάλεις βαθμό παίζει ΤΟ ξεσκισμεσμα αφού κάθε μερα πρέπει να είσαι 9-5 στο πανεπιστήμιο + τουλάχιστον 1-2 ώρες διάβασμα μετά ενώ 1 μήνα πριν την εξεταστική δεν βλέπεις τον ήλιο και όχι λόγο κακού καιρού! Η βιβλιοθήκη θα γίνει γενικώς το σπίτι σου (να φανταστείς εχουν και ντουζιέρες μέσα!). Αλλά κάποιος που έχει περάσει σε Ελληνικό πολυτεχνείο νομίζω πως έχει τα προσόντα (δες μυαλό και αφοσίωση) για να ανταπεξέλθει.

Άλλα είναι και γεγονός ότι αν αποτύχεις σε μαθήματα πρέπει να επαναλάβεις όλο το έτος και δεν σε αφήνουν μετά να κάνεις MEng. Η βάση μάλιστα για MEng είναι 55-60% και όχι 40% που είναι για BEng.

Όσο για το οικονομικό για τα δίδακτρα μπορείς να πάρεις άτοκο δάνειο που δεν χρειάζεται να ξεπληρώσεις μέχρι αρχίσεις να βγάζεις σοβαρό μισθό και αν είσαι και βόρεια Αγγλία τα πάντα είναι σχετικά φθηνά.

Τώρα που λέμε αυτά θυμήθικα ένα παιδί πολιτικός μηχανικός από ΑΠΘ που πήγε Αγγλία και μετά για κάποιον λόγο (δεν μου είπε) αναγκάστηκε να γυρίσει πίσω. Είναι και ένα ρίσκο δηλαδή αλλά έτσι είναι η ζωή. Επίσης το πρώτο έτος ΔΕΝ μετράει στην τελική βαθμολογία. Εκτός από ιμπεριαλ που είναι μόλις 8% και είναι ίσως και το μοναδικό στην Αγγλία..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλημερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις σας..

 

Γιατί θές νά σπουδάσεις στό εξωτερικο? Ωραία δέν είναι στό ΕΜΠ?

Θά παίζεις εντός έδρας..

 

Δεν αμφιβαλλω καθολου οτι ειναι ωραια στο ΕΜΠ και το εχω σε μεγαλη υποληψη. Και θα ηθελα να προσπαθησω να περασω.Οι θεσεις ομως για διπλωματουχους ειναι μολις 3 στους Πολιτικους Μηχανικους και ακουγονται πολλες φωνες εδω μεσα οτι ειναι ευκολοτερο με Πανελληνιες παρα με κατατακτηριες.

Αντιθετως στο εξωτερικο , για παραδειγμα το Imperial δεν νομιζω οτι υστερει πολυ σε σχεση με ΕΜΠ ,ειναι no1 στην Αγγλια και επιπλεον εισαι σιγουρος οτι θα τελειωσεις στην ωρα σου (βλεπε καταληψεις και αλλους απροβλεπτους στην Ελλαδα του Δ.Ν.Τ παραγοντες) και θα μαθεις αυτα που πρεπει για το επαγγελμα.

 

Καλημέρα Σωτήρη,

 

Εννοεις ότι μετά το πτυχίο σου, θέλεις να κανεις (απο την αρχη) ενα π.χ. Beng Civil Engineering σε Αγγλικό πανεπηστήμιο?

 

Ναι πρωτα τους Μηχανολογους και μετα Meng στο civil.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.