Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός μηχανικός με ασφάλιση μόνο στο ΙΚΑ από σφάλμα εργοδότη


es2

Recommended Posts

Βασικά μην πυροβολείται. Νόμιζα πως θα ήταν με ΑΠΥ αντί για ΙΚΑ. Ξέρω τη νομοθεσία relax. Βασικά εγώ δεν πρόκειται να διαγραφώ από το ΤΕΕ απλά αν δεν κάνω δουλειά μηχανικού και είμαι κάπου ως υπάληλος γραφείου ποιος ο λόγος να είμαι στο ΤΕΕ και να πληρώνει ο εργοδότης μου ασφάλιση μηχανικού για δουλειά υπαλλήλου γραφείου. Εκτός κι αν θέλει να χρησιμοποιήσει την υπογραφή κάπου.

 

ΥΓ. Χαλαρώστε εργατολόγοι ξέρω τη νομοθεσία :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και είμαι κάπου ως υπάληλος γραφείου ποιος ο λόγος να είμαι στο ΤΕΕ

 

Η διαγραφή σου από το ΤΕΕ με τα ισχύοντα δεδομένα, είναι οριστική και αμετάκλητη. Κατά συνέπεια δεν αποτελεί επιλογή, παρά μόνο για όποιον έχει αποφασίσει να πάει μόνιμα να κάνει τον ψαρά στην Ινδονησία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έγινε παρεξήγηση.

Στο ποιος ο λόγος να παραμένεις στο ΤΕΕ για μενα η απάντηση είναι πάναπλη:

Για ποιό λόγο να αποποιηθώ των δικαιωμάτων μου και να δεχτώ κάτι χειρότερο;

Εσύ δηλαδή με τον εργοδότη είσαι ή με τον εαυτό σου;

Εκτός κι αν όπως λέει και παναγ αποφάσισες να μην εργαστείς ποτέ ως μηχανικός.

Αλλά και πάλι σκέψου, τί προσφέρει το ΤΣΜΕΔΕ και τι το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η διαγραφή από το ΤΕΕ δεν νομίζω να είναι οριστική. Δεν μπορείς να ξαναγραφτείς έστω δίνοντας τις τυπικές εξετάσεις;

 

Επίσης αν δεν το σκεφτείς εσύ αργά ή γρήγορα ο λογιστής του εργοδότη σου θα σου πει να πως αφού μπορείς να έχεις αυτασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ κάντο και θα σου δίνουμε τις εισφορές σου.

 

Το λέω αυτό διότι σε άλλο θέμα κάποιος συνάδελφος είπε πως ενώ θα δούλευε ως φύλακας θα τους έκοβε ΑΠΥ ως τεχνικός ασφαλείας. Σε τέτοιες λοιπόν περιπτώσεις δεν ξέρω πόσο καλό είναι να κρατάς το ΤΣΜΕΔΕ. Οι λόγοι είναι ευνόητοι.

 

Τες πα ο καθένας έχει την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα που λες. Τι θα παίζουμε μια θα γράφεσαι μία θα ξεγράφεσαι ανάλογα την δουλειά που θα κάνεις? Απαξ και διαγραφείς τέλος μία και καλή. Αυτό το κάνει κάποιος που είται παει εξωτερικό για πάντα η έχει αποφασίσει να μην ασκήσει το "μηχανιλίκι" στην ζωή του.

Η διαγραφή είναι σοβαρό ζήτημα και δεν γίνεται έτσι απλά. Τι θα πεις πχ στο ΤΣΜΕΔΕ, ξέρετε βρήκα δουλειά σαν μάρμαν και δεν με συμφέρει να είμαι σε εσάς ασφαλισμένος..Αν όμως στο μέλλον ασχοληθώ με μελέτες θα τα ξαναπούμε? Θα φας άκυρο.

Και τέλος απαξ και είσαι μισθωτός όπου και αν είσαι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος έχει κατάστημα που πουλάει ρούχα και αναζητεί πωλητή και πάει ένας μηχανικός είναι σωστό να τον πληρώνει σαν μηχανικό;

 

Οκ οι εργοδότες είναι κοπρόσκυλα τις περισσότερες φορές αλλά είναι παράλογο να απαιτείς να σε ασφαλίσει στο ΤΣΜΕΔΕ εφόσον δεν ψάχνει μηχανικό.

Β

ασικά τι τον συμφέρει αυτόν; ΤΣΜΕΔΕ ή ΙΚΑ.

 

Πολύ απλά δεν θα προσλάβει κάποιον με ΤΣΜΕΔΕ αν τον συμφέρει το ΙΚΑ.

 

Δεν είναι δυνατόν να κάνεις δουλειά μπάρμαν και να είσαι ασφαλισμένος ως μηχανικός.

 

Πολύ απλά αν το απαιτήσεις ο άλλος δεν σε προσλαμβάνει τις περισσότερες φορές , εκτός κι αν τον συμφέρει που δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από 5ετίας νομίζω ότι το ίδιο είναι οι εισφορές ΙΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ. Τον συμφέρει ή όχι αν αποφασίσει να σε προσλάβει μισθωτο, είναι υποχρεωμένος να σου πληρώνει την ασφάλισή σου. Δεν το απαιτείς είναι υποχρεωμένος! Το αν θα σε πάρει ή όχι δικό του θέμα, πιθανόν όχι, εκτός αν σε έχει με μπλοκάκι και βάζεις το ταμείο από την τσέπη σου.

Θα μου πεις, ρε φίλε εγώ θέλω να πουλάω ρούχα αυτό βρήκα τι να κάνω να χάσω την δουλειά? Ε, ή θα σε πάρει μισθωτό (αν είσαι κάτω 5ετίας δεν τον χαλάει) και θα σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ ή μπλοκάκι και ΤΣΜΕΔΕ δικό σου ή...γειά σας

Link to comment
Share on other sites

"Δηλαδή αν κάποιος έχει κατάστημα που πουλάει ρούχα και αναζητεί πωλητή και πάει ένας μηχανικός είναι σωστό να τον πληρώνει σαν μηχανικό;"

 

Εχω ρωτήσει τον φίλο μας τον Sothri γι'αυτό, όπως και τί γίνεται όταν έχεις τον μούφα ρόλο του Μηχανικού Πωλήσεων (=πωλητής) γενικά.

 

Δυστυχώς δεν απάντησε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

"Δηλαδή αν κάποιος έχει κατάστημα που πουλάει ρούχα και αναζητεί πωλητή και πάει ένας μηχανικός είναι σωστό να τον πληρώνει σαν μηχανικό;"

 

Εχω ρωτήσει τον φίλο μας τον Sothri γι'αυτό, όπως και τί γίνεται όταν έχεις τον μούφα ρόλο του Μηχανικού Πωλήσεων (=πωλητής) γενικά.

 

Δυστυχώς δεν απάντησε ακόμα.

 

 

Oι μηχανικοί στη χώρα μας άπαξ και περάσουν την πόρτα του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ , παραμένουν (ασφαλιστικά) στην ιδιοκτησία του τελευταίου έως τελευταίας πνοής...

Οι μισθωτοί μηχανικοί ασφαλίζονται στο ΙΚΑ (για κάποιες παροχές) και συνεχίζουν να ασφαλίζονται και στο ΤΣΜΕΔΕ, ασχέτως της ειδικότητας απασχολήσεως.

Αν ο μηχανικός είναι μισθωτός έχει τα όποια προνόμοια των υπαλλήλων,διαφορετικά ακολουθεί τον δρόμο του ¨ελεύεθρου επαγγελματία".

Η επιχείρηση και ο μηχανικός βάζουν κάτω το κόστος, μετράνε τα ρίσκα και αποφασίζουν ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.