Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρή απόδοση σωμάτων


hjiannis

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Σε κατοικία 120 τ.μ. που βρίσκετε στο 1ο όροφο , τα σώματα έχουνε μικρή απόδοση. Δηλαδή καίνε από τη μέση και πάνω , ενώ από τη μέση και κάτω είναι ελάχιστα ζεστά με αποτέλεσμα να μην έχω όλη την απόδοση των σωμάτων. Το λεβητοστάσιο βρίσκεται στο ισόγειο. Έχω κάνει εξαέρωση.

Μήπως ξέρετε τη φταίει? Μια θεωρία που άκουσα είναι ότι θέλει μεγαλύτερο κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι διάφορες αιτίες:

 

1. Μικρός κυκλοφορητής

2. Χαμηλή πίεση δικτύου. Ρύθμισέ την στα 2-3 bar και δες τι κάνει

3. Χαμηλή ρύθμιση θερμοκρασίας λέβητα (Ρύθμισέ τον στους 80-85°C)

4. Πολλά σώματα σε ένα βρόχο, οπότε τα τελευταία δεν ζεσταίνουν ικανοποιητικά.

5. Κλειστές βαλβίδες του βρόχου

6. Μεγάλος σωλήνας by-pass στο τέλος της κατακόρυφης στήλης. Στραγγάλισέ τον,

7. Η βάννα αυτονομίας δεν ανοίγει πλήρως

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια εκδοχή είναι τα σώματα να έχουν συνδεθεί ανάποδα, δηλαδή η προσαγωγή κάτω και η επιστροφή πάνω. Το αποτέλεσμα, από κάποια απόσταση και μετά, από την πλευρά του σώματος που έχει συνδεθεί με το δίκτυο, είναι χοντρικά όπως το περιγράφεις.

 

Εννοείται ότι οι διακόπτες των σωμάτων είναι ανοιχτοί 100%, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω μπορεί να φταίνε πολλά πράγματα.

Εγώ θα σε συμβούλευα αν δεν είσαι της δουλειάς να μην κάνεις τίποτα από μόνο σου.

Απο το φόρουμ να πάρεις μερικές ιδέες και να τις μεταφέρεις σε έμπειρο τεχνικό.

Σίγουρα μην πειράξεις την ρύθμιση της πίεσης του νερού και φυσικά δεν πρέπει να την πας στα 3 βαρ.

Το λεβητοστάσιο είναι στο ισόγειο και εσύ μένεις στον πρώτο όροφο...Δεν χρειάζεται 30 μέτρα στήλης νερού.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι αυτό που ανάφερε ο miltos, να είναι ανάποδα τα σώματα.

 

Όταν ανοίγεις την θέρμανση, τα σώματα θερμαίνονται από πάνω προς τα κάτω ή από θερμαίνονται πρώτα οι στήλες στην πλευρά της παροχής και σιγά σιγά θερμαίνεται προς την άλλη πλευρά; Αν συμβαίνει το δεύτερο είναι ανάποδα συνδεδεμένα.

Η λύση είναι εύκολη αλλά λίγο χρονοβόρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον σας!!!

Λοιπόν να πω ότι το δίκτυο μου δουλεύει στα 2 μπαρ. Η θερμοκρασία του λέβητα είναι 85 βαθμούς κελσίου. Ο λέβητας που βρίσκεται στο ισόγειο εξυπηρετεί μόνο την οικία μου που βρίσκεται στο 1ο όροφο (120 τ.μ. -8 σώματα). Δεν τίθεται τέτοιο θέμα milto και sdim. Το ζεστό νερό εισέρχεστε απο το πάνω μέρος του σώματος και εξέρχεται από το κάτω (το καταλαβαίνεις από το σωλήνα που ανεβαίνει ο οποίος καίει) . Εννοείτε ότι και όλοι οι διακόπτες μου-βάνες είναι 100% ανοιχτοί. Δεν έχουν όλα τα σώματα πρόβλημα. Τα μικρά και αυτά που είναι κοντά στο πίνακα δουλεύουνε σχετικά καλά. Πρόβλημα έχω με αυτά που είναι απομακρυσμένα από τον πίνακα (μεγάλη διαδρομή πλαστικού σωλήνα να φτάσει το σώμα ξεκινώντας από το πίνακα) και είναι σχετικά μεγάλα.

Καταλήγω ότι φταίει ο κυκλοφορητής, διότι όταν το ρύθμισα στο μέγιστο της απόδοσης του, παρατήρησα μια μικρή βελτίωση(μοντέλο wilo rs 30/6 (30/70)). Υποθέτω αν τον αντικαταστήσω με έναν ισχυρότερο να λυθεί το πρόβλημα μου.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

προφανως εχει κανει λαθος ο υδραβλικος που εκανε την εγκατασταση. μηπως εχει εναν λεπτο σχετικα σωλινα (πχΦ18 ) που μεταφερει νερο σε ολο το σπιτι??ετσι το νερο παει και γυριζει απο το πρωτο σωμα και δεν παει στο τελευταιο, ιδικα αν τα πρωτα ειναι και πιο μικρα με μικροτερη αντισταση ροης. δοκιμασε να στραγκαλισεις τα πρωτα σωματα κατα 3/4 για να αναγκασεις το νερο να παει και στο πιο απομακρισμενο. ειχαμε παρομια περιπτωση σε φοιτητοσπιτο στης σερρες και ετσι λυθηκε το ζητημα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη προσωπικά δεν πιστεύω ότι φταίει ο κυκλοφορητής αν και θα έπρεπε να έχουμε και άλλα στοιχεία.

Ο κυκλοφορητής μπορεί να είναι μικρός αν για παράδειγμα είναι τοποθετημένος σε έναν επίτοιχο λέβητα αερίου όπου ο ίδιος ο λέβητας για την απαραίτητη παροχή δίνει μεγάλη πτώση πίεσης.

Ο κυκλοφορητής μπορεί να είναι μικρός αν υπάρχει τοποθετημένο κάποιο εξάρτημα όπου και αυτό με την σειρά του δίνει μεγάλη πτώση πίεσης.

Ο κυκλοφορητής μπορεί να είναι μικρός αν η εγκατάσταση είναι μονοσωλήνιο.

Βάση όμως της περιγραφής σου συμπεράνω χωρίς να έχω δει την εγκατάσταση ότι πρόκειται για ένα δίκτυο σώμα και πίσω. Στην ουσία δισωλήνιο.

Αν μιλάμε για μία απλή κλασσική εγκατάσταση σώμα και πίσω ο κυκλοφορητής θα επαρκούσε με το παραπάνω αρκεί κάποιος να έχει εξισορροπήσει τα κυκλώματα και να μην υπάρχει κάτι βουλωμένο.

Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι αυτό το σχετικά που λες παραπάνω.

Λες ότι τα μικρά κοντικά σώματα σχετικά ζεσταίνονται ικανοποιητικά.

Αυτά θα έπρεπε να ζεματάνε και κάτι μου λέει ότι κάπου υπάρχει πρόβλημα.

Πιστεύω ότι είτε έμπειρος υδραυλικός είτε θερμομηχανολόγος θα μπορούσε πολύ εύκολα από κοντά να διαγνώσει το πρόβλημα.

Ο θερμοστάτης είναι καλός?

Σε τι θερμοκρασία τον έχεις?

Link to comment
Share on other sites

athilenio το πρωτο σωμα-μικρο ζεμεταει. Τα άλλα τα ποιο απομακρυσμένα οχι? Δηλαδη μπορέις να τα πιάνεις για πολύ ώρα. Πες νου τι αλλα στοιχεία θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.