Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Απαίτηση οικοδομικής άδειας για τοποθέτηση προκάτ κατασκευής


steliosGr

Recommended Posts

Έχουμε την κατοχύρωση της πολεοδομικής νομοθεσίας γι' αυτό;

Εγώ εκτός από κανονικές άδειες και άδειες μικρής κλίμακας ξέρω μόνο τις άδειες ...κυκλοφορίας για τα τροχόσπιτα. Αυτό που εμπίπτει και από ποιες διατάξεις καλύπτεται;

 

Ό,τι δεν είναι μόνιμη κατασκευή δεν απαιτεί οικοδομική άδεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν δεν έχει σταθερή βάση δεν απαιτείται άδεια

 

αν δεν έχει ρόδες και άδεια κυκλοφορίας τότε θέλει Ο.Α

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειμαι πολιτικος μηχ. ωστοσο νομιζω οτι για λυομενες κατασκευες (οπως το isobox) δεν χρειαζεται ΟΑ αλλα αδεια μικρης κλιμακας. ΤΟ ιδιο ισχυει και για αλλες κατασκευες οπως αγροτικες αποθηκες *με καποιους ορους).

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχει ρόδες και άδεια κυκλοφορίας τότε θέλει Ο.Α

Άρη με παραπέμπεις σε παρακαλώ σε σχετική νομοθεσία αν θυμάσαι γιατί με ενδιαφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Κύριε steliosGr Αν είστε στην παρακάτω κατηγορία

Τοποθέτηση προκατασκευασμένων κατοικιών για αυτοστέγαση παλιννοστούντων από χώρες της πρώην Σοβιετικής Ένωσης ομογενείς Ποντίους, μέχρι εκατόν είκοσι (120 μ2) και μια φορά για κάθε γήπεδο ή οικόπεδο ιδιοκτησίας τους, εφόσον υπάρχει έγκριση της αρμόδιας Δ/νσης του ΥΠΕΧΩΔΕ για τον τύπο της προκατασκευασμένης κατοικίας.

τότε θα ζητήσετε από τον μηχανικό σας να σας βγάλει άδεια μικρής κλίμακας .

ειδάλλως κανονική άδεια .

Η τοποθέτηση τροχόσπιτου δεν σας εξασφαλίζει σύνδεση με ( ρεύμα, νερό … κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε μία περίπτωση. Πελάτης έχει ένα οικόπεδα μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο το οποίο θέλει να χρησιμοποιήσει για επαγγελματική χρήση (μάντρα αυτοκινήτων). Για το λόγο αυτό θέλει να ρευματοδοτήσει το οικόπεδο. Θα βάλει μέσα ένα προκάτ κτίσμα από γυψοσανίδα περίπου 10-12 τ.μ.

 

Τί άδεια και τί μελέτες απαιτούνται από την Πολεοδομία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχω την εξής περίπτωση: Μου ανέθεσαν να βγάλω άδεια για προκάτ, με πέργκολα και περίφραξη (εκτός σχεδίου). Συγκεκριμένα είναι η πρώτη μου δουλειά, οπότε ενδεχομένως να ακουστεί αφελής η ερώτησή μου. Τα στατικά θα τα πάρω από τον κατασκευαστή του προκάτ? Επιπλέον, μπορώ να βγάλω κανονικά άδεια για την πέργκολα? Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησαν επίσης και μένα για άδεια isobox που ζητούσαμε σε οικοδομή μας αλλά ακόμα και για την μικρή λυόμενη, κινητή αποθήκη που στήναμε και ακόμα και για την τουαλέτα! Ακουσον άκουσον! Την τουαλέτα, ότι πρέπει να υπάρχει οικοδομική άδεια!

Link to comment
Share on other sites

fanichat

 

Θα πρεπει να μαθεις ολες τις κατασκευαστικες λεπτομερειες του προκατ και προπάντως τη στατική του ανάλυση.Αν ειναι μεταλλικη κατασκευη θα χρειαζεται και η αντιστοιχη μελετη.Απο τα τετραγωνικα του εξαρταται αν χρειαζεται και ΚΕΝΑΚ, δες το.Η περγκολα αν δεν ειναι η απλη αναρρίχησης φυτων μετραει στην καλυψη οποτε μπαινει στους υπολογισμους.Η απλη απλως να υπαρχει στα σχεδια.Η περιφραξη να φαινεται στο διαγραμμα καλυψης με διαστασεις και υψη.

 

 

Highlander

 

Ολα αυτα που λες ειναι για εργοταξιακη χρηση?Αν ναι, τοτε δειξε τα απλως στο διαγραμμα καλυψης.

Link to comment
Share on other sites

....

Θα βάλει μέσα ένα προκάτ κτίσμα από γυψοσανίδα περίπου 10-12 τ.μ.

 

Τί άδεια και τί μελέτες απαιτούνται από την Πολεοδομία?

...

Οικοδομική άδεια για ισόγειο γραφείο.

Όλες τις απαιτούμενες για το μέγεθος του. (τοπογραφικό. αρχιτεκτονικά, στατικά, μηχανολογικά)

Μελέτη – επίβλεψη

 

******

 

....

Τα στατικά θα τα πάρω από τον κατασκευαστή του προκάτ? Επιπλέον, μπορώ να βγάλω κανονικά άδεια για την πέργκολα?

...

Την στατική μελέτη και επίβλεψη θα πρέπει να έχει υπογραφή μηχανικού για το μέγεθος και τον χαρακτήρα του έργου.

Αν έχουν έτοιμα τυποποιημένα και εσύ τα εμπιστεύεσαι να τα σφραγίσεις ως έχουν, θα το κρίνεις μόνος σου.

Όποιος τα υπογράφει έχει και την ευθύνη φυσικά.

Στην άδεια για το οίκημα μπορείς να δείξεις και την πέργολα με βάση τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις.

 

Καλή επιτυχία στην πρώτη σου εργασία, και αν μπορείς κάνε μια (έστω φιλική) συνεργασία με έμπειρο τεχνικό γραφείο στην περιοχή σου.

 

Δεν είναι ντροπή, κάνεις μας δεν βγήκε στο κουρμπέτι την πρώτη μέρα και να γνωρίζει όλα τα τυπικά και διαδικαστικά, ακόμα και πολλά ουσιαστικά θέματα.

 

 

εδιτ

Μαζί γράφαμε Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.