Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου. Αγορά με κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία


Recommended Posts

καμια.αρμενοπουλε, δεν το ξερω οτι πρπει μα εχει ςκδοθει η αδεια πριν το 1992.Που το βρισκω; Αν δεν το χεις προχειρο, αστο, αλλα γςνικα εισαι πολυ ψαρωτικος φιλε! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ν.2830/00 αρθρ.27 παρ.2 (η γνωστη τροποποιηση του ΓΟΚ)

 

Οι διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/1971 (ΦΕΚ 323 Α`) εφαρμόζονται και σε γήπεδα εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου για τα οποία έχουν καθορισθεί ειδικοί όροι δόμησης κατά την παράγραφο 2 του άρθρου 9 του από 17.7/16.8.1923 ν.δ. (ΦΕΚ 228 Α`), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 1 του α.ν.62511968 και έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια μέχρι τη δημοσίευσή του v. 2052/1992 που δεν έχει ανακληθεί ή ακυρωθεί για οποιονδήποτε λόγο. Η τήρηση του όρου της έκδοσης της οικοδομικής άδειας πριν από την ισχύ του ν. 2052/1992 δεν απαιτείται σε όσες περιπτώσεις στο σχετικό με την έγκριση των όρων δόμησης προεδρικό διάταγμα αναφέρεται ότι έγινε παραχώρηση τμήματος των ακινήτων στον οικείο οργανισμό τοπικής αυτοδιοίκησης, για τη δημιουργία κοινόχρηστων χώρων. Οι ίδιες διατάξεις εφαρμόζονται και σε εκτός σχεδίου εκτάσεις στις οποίες έχουν καθορισθεί όροι και περιορισμοί δόμησης και εγκρίθηκαν η θέση και η διάταξη κτιρίων, σύμφωνα με τις διατάξεις του κεφαλαίου Δ (οικοδομικό σύστημα ελευθέρας δομήσεως) του ν.δ. 8/1973 (ΦΕΚ 124 Α`).

 

Οποτε ανασκευαζω, γιατι δεν το θυμομουν καλα:

Πρέπει ή η καθετη να ειναι πριν την 4/6/92 ή η αδεια (που προβλεπει δυο ή περισσοτερα αυτοτελη κτιρια) να ειναι προ 4/6/92 (στην τελευταια περιπτωση δηλαδη μπορει να συσταθει και τωρα η καθετη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε απομακρυσμένα κτίρια (άδεια πενταετίας με ΕΠΑΕ) , χωρίς πέργκολές και άλλα κόλπα πού τα ενώνουν, σε ένα γήπεδο εκτός σχεδίου τι σύσταση μπορεί και αν να γίνει;

 

 

υπάρχει καμιά αποψη συνάδελφοι;

Link to comment
Share on other sites

Και φίλε, που' σαι: κλήση=κλήτευση , κλίση= κάθε άλλο πέραν της επιπεδότητας.

 

εεεεε.... πολυτεχνείο μπηκα με εκθεση 10 τι περιμενες.... :rolleyes:

αν και αυτο εγινε πανω στη βιασύνη μου. :oops:

 

Η γυναικα μου ακομα γελάει που το είδε...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ανασκευαζω, γιατι δεν το θυμομουν καλα:

Πρέπει ή η καθετη να ειναι πριν την 4/6/92 ή η αδεια (που προβλεπει δυο ή περισσοτερα αυτοτελη κτιρια) να ειναι προ 4/6/92 (στην τελευταια περιπτωση δηλαδη μπορει να συσταθει και τωρα η καθετη)

 

Η διευκρίνησή σου είναι πολύ καλή, αλλά εγώ απο αυτά δεν βγάζω το συμπέρασμα ότι αν η κάθετη έχει συσταθεί πριν το 1992, τότε δεν μπορεί να εκδοθεί νέα οικοδομική άδεια.

 

Το ερώτημα είναι αν σε κάθετη που έχει συσταθεί νόμιμα μέχρι το 1992 μπορεί κάποιος ΣΗΜΕΡΑ να προχωρήσει σε έκδοση οικοδομικής άδειας.Νομίζω πως ναι, αλλά δεν το κατέχω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η διευκρίνησή σου είναι πολύ καλή, αλλά εγώ απο αυτά δεν βγάζω το συμπέρασμα ....

 

Σωστο συμπερασμα βγαζεις, για αυτο ειπα ανασκευαζω, δηλαδη διορθωνω την αρχικη μου διατυπωση. Η διαταξη του 2000 ειναι μεταβατικη και επιτρεπει στα ηδη δομημενα προ 92 να συστησουν και τωρα την καθετη. Κατα τα αλλα ολες οι προ 92 εκτος σχεδιου καθετες, δομημενες ή μη, εξακολουθουν να ισχυουν και μπορουν να εκδοσουν αδεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα ολες οι προ 92 εκτος σχεδιου καθετες, δομημενες ή μη, εξακολουθουν να ισχυουν και μπορουν να εκδοσουν αδεια.

 

Άρα ο φίλος που ψάχνει να αγοράσει, αν η κάθετη του γηπέδου έχει συσταθεί πριν το 1992, τότε μια χαρά άδεια μπορεί να εκδόσει σήμερα, ναι?

 

Αρμενόπουλε στ αλήθεια μιλάμε είσαι δύναμη υπεροχής.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως μπορεί να εκδόσει αδεια αν υπάρχει ήδη νόμιμη κάθετη.

 

Τα παραλές zavi, "δύναμη υπεροχής" χαχα, υπερβολές. Thanx anyway ;)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πήρες κ τη φήμη σου από μένα κ είσαι οκ.Να δούμε κ το φίλο μας αν θα καταφέρει να βρει το κουμπάκι να τη δώσει, που εξυπηρετήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.