Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΚΕΝΑΚ] Θερμογέφυρες σε διώροφο κτίριο


ΗΛΙΑΣ Ζ.

Recommended Posts

Τις θερμογέφυρες η πολεοδομία τις ελέγχει ή απλώς τις θεωρεί? Δηλαδή σας κανει διορθώσεις και υποδείξεις για τις θερμογέφυρες που πρέπει να τοποθετηθούν ή αφηνει σε σας την ευθύνη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τη λογική αυτή μπορώ να δείξω "ευνοικότερες" θερμογέφυρες ή να "παραλειπω" καποιες ωστε να βγει το ΚΕΝΑΚ με μικροτερη μονωση? Κατα την κατασκευή υποθέτω ο ενεργειακός επιθεωρητής θα ελέγχει επιμετρησεις με τα υλικα (πχ μονωσεις) και όχι την ορθοτητα ή όχι της μελέτης. Με αυτόν τον τρόπο ο σωστος μηχανικός θα επιβάλλει στον πελατη του μεγαλύτερα κόστη από μονώσεις, από ότι κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς αλλά δεν είναι σωστό.

 

Επιπλέον πρέπει να έχεις φωτογραφίες του κτηρίου (στην χειρότερη μία εξωτερική) οπότε μην δείξεις για παράδειγμα θερμογέφυρες εξωτερικής συνεχής θερμομόνωσης γιατί μετά σε βλέπω εκτός από το διάβασμα που έριξες για το ΚΕΝΑΚ να διαβάζεις για photoshop ;)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που είπα εχω προσφατο παραδειγμα στο μυαλό μου. Οικοδομή σε Ζώνη Β με 7εκ μονωση (με μονωση στο κεντρο στις τοιχοποιιες και εσωτερικά στις κολώνες) με πολλά ανοίγματα και σπασίματα, δεν μου "εβγαινε" με τίποτα στο ΚΕΝΑΚ, λόγω πολλών θερμογεφυρών. Ο "συνεργατης " πολιτικος μηχανικός, αντί να βάλει την μόνωση στις κολώνες έξω ή μέσα-έξω , προτίμησε να δωσει αλλού την δουλεια, όπου βάζοντας τις μισές θερμογέφυρες, το ΚΕΝΑΚ βγαίνει άνετα!

Και όχι μόνο αυτό. Εχω δει μελετες ΚΕΝΑΚ συναδέλφων που είναι μεταξύ τους η μέρα και η νύχτα. Αλλες πολύ καλές και άλλες επιεικως απαράδεκτες. Ειδικά στο κομμάτι "Αρχιτεκτονικός (βιοκλιματικός) Σχεδιασμός" και στις θερμογέφυρες ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα στην Ελλάδα το θράσος και η παρανομία στο 90% των περιπτώσεων επιβραβεύεται....αλλά υπάρχει και το υπόλοιπο 10% όπου εκεί την πατάς πολύ άσχημα.

 

Για το δικό σου παράδειγμα (ξεκαθαρίζω πως δεν είμαι ΚΕΝΑΚ guru, έχω διαβάσει και διαβάζω ακόμα και έχω άπειρες απορίες) εντούτοις θα αναφέρω ένα δικό μου παράδειγμα.

 

Μου έφερε ένα πολιτικό μηχανικός μία τριόροφη και για να βγει η θερμομονωτική επάρκεια ήθελε 8cm μόνωση (ζώνη Β). Δεν έφταιγαν τα ανοίγματα αλλά ο η θέση της μόνωσης. Με μία απλή σχετικά αλλαγή (δώμα μόνωση από μέσα και δάπεδο ισογείου μόνωση από μέσα) το κτήριο βγήκε με 6άρα παντού εκτός από το δώμα που είναι 7άρα.

 

Τι θέλω να πω μήπως ο συνάδελφος που έχασες την δουλειά απλά πρότεινε μία αλλαγή στην θέση της μόνωσης που έκανε μεγάλη βελτίωση;

 

Επίσης αν χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα τσέκαρε πάρα πολύ καλά τι βάζει γιατί μερικές φορές μπορεί να έχει τπτ διπλό.

Link to comment
Share on other sites

Υποχρεωτικά πρέπει να δείχνουμε αναλυτικά τις θερμογέφυρες.

Οι πολεοδομίες έχουν την δυνατότητα να τις ελέγξουν, στην πράξη όμως, επειδή συνήθως δεν έχουν την ικανότητα, δέχονται ότι βάζεις.

Ετσι κι' αλλιώς σε λίγο καιρό, με το νέο τρόπο έκδοσης αδειών, δεν θα κάνουν έλεγχο σ' αυτό το επίπεδο.

Η ευθύνη όμως πάντα, και τώρα και μετά, βαρύνει εμάς.

 

Μπορεί κάποιος, θεωρητικά, να γράψει ότι θέλει.

Αν όμως πέσει στα χέρια ενός ενεργειακού επιθεωρητή, μελέτη με ασυνάρτητες θερμογέφυρες (που έχει και την δυνατότητα και την ικανότητα να το ελέγξει) υπάρχει πιθανότητα να στείλει πίσω την μελέτη για αναθεώρηση. Ρισκάρει κάποιος να πέσει στην επιθεώρηση σε κάποιον επιθεωρητή που δεν θα μασήσει ότι του δώσουν;

Το ρίσκο και οι επιπτώσεις είναι εξαιρετικά μεγάλες.

 

Ηδη τα πράγματα σφίγγουν και ακόμα δεν έχουμε καθαρή εικόνα για το πως θα είναι στο μέλλον. Μπορεί η επιλογή των επιθεωρητών να γίνεται με κλήρωση (ήδη είναι δύσκολο να ελέγξει κάποιος το αποτέλεσμα της κατάταξης), τα xml των ΜΕΑ θα στέλνονται στο ΥΠΕΚΑ όπως γίνεται με τα ΠΕΑ, θα υπάρχουν και οι ελεγκτές δόμησης...

 

Προσωπικά δεν θα ρίσκαρα να βγάλω μούφα ΜΕΑ και αφήνω έξω τα ζητήματα δεοντολογίας και την κουβέντα για το πόσο σοβαροί επαγγελματίες πρέπει να είμαστε.

 

Για τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό συμφωνώ. Αφού δεν υπάρχουν αριθμητικά ποσά στα κριτήρια, ο έλεγχος έχει ποιοτικό χαρακτήρα. Για τις θερμογέφυρες όμως όποιος κάνει ότι θέλει, μπορεί να ελεγχθεί και να πληρώσει το τίμημα.

Link to comment
Share on other sites

@parth

Το ξέρω κι έχεις δίκιο. Όσο για την μόνωση από την εσωτερική πλευρά στον φέροντα, ορισμένοι έχουν ένα πράγμα σαν ψύχωση. Ή βαριούνται να αλλάζουν τα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

α και για να μην ξεχνιόμαστε ακόμα και σωστή μελέτη να έχει κάνει αν είναι οριακή παίζει ενώ σου βγαίνει τώρα με την νέα έκδοση του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ (όταν έρθει εκείνη η ώρα) να μην σου βγαίνει γιατί το βελτιώνουν :) :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.