Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με την τουρμπίνα στο αμάξι.


manos1972

Recommended Posts

Γεια σας..

 

Εχω μια κλούβα Fiat Ducato 1.9D, μοντέλο 1996..

 

Μου χάλασε η τουρμπίνα και δεν μπορώ να βρω μεταχειρισμένη..

Καινούρια τουρμπίνα δεν συμφέρει,μου ειπαν πως κανει 900€..

 

Αν συνδέσω την εξάτμιση χωρίς την τουρμπίνα, θα δουλέυει κανονικά η κλούβα ή θα έχω προβλήματα?

 

Ας μου απαντήσει κάποιος ή αν μπορεί να μου δώσει κάποια άλλη λύση, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλες τουρμπινες επισκευαζονται αναλογως που εχει παθει ζημια , για δες μηπως επισκευαζεται!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό με το θέμα ερώτημα. Τι γνώμη έχετε για το "πείραγμα" του κινητήρα, μέσω επαναπρογραμματισμού του εγγεφάλου? Νομίζετε ότι είναι μέσα στο φάσμα της μέγιστης απόδοσης που μπορεί να έχει ο συγκεκριμένος κινητήρας? Εχω ακούσει διάφορες γνώμες όπως ότι με την συγκεκριμένη αναβάθμιση θα είμαι οκ, μέχρι την άποψη ότι θα ζωρίσω τον κινητήρα τόσο πολύ που σε 1χρόνο θα είναι άχρηστος...

 

edit

φίλε με το Fiat. Σίγουρα οι τουρμπίνες επισκευάζονται, για την δική σου όπως τα περιγράφεις δεν το εγγυόμαι. Κοίτα την λύση μεταχειρισμένης. Στα μισά λεφτά βρήσκεις, αρκει να΄έχεις καλό και έμπιστο μηχανικό καταλαβαίνεις τι εννοώ

Link to comment
Share on other sites

@AlexisPap Σίγουρα δεν τράβηξε κομμάτια μέσα γιατί μετά που κατάλαβα ότι έπαθε ζημιά η τουρμπίνα, ήμουν στον δρόμο και σταμάτησα γιατί όταν πατούσα γκάζ, έβγαζε πολύ καπνό ενώ όταν δούλευε ρελαντί δούλευε κανονικά ο κινητήρας αλλά δεν έβγαζε καπνό. Αν είχε πάθει ζημιά ο κινητήρας θα φαινόταν αμέσως.

 

@Ikaros13 Η τουρμπίνα το έψαξα αν επισκευάζεται και πρέπει να αλλάξω τον κυρίως κορμό με τις φτερωτές πράγμα που μου βγαίνει περισσότερο σε € από ότι καινούρια...Για μεταχειρισμένη έχω ψάξει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα και δεν έχω βρει. Για αυτό ρωτάω εάν αφαιρέσω την τουρμπίνα και συνδέσω κατευθείαν την εξάτμιση, εάν θα δουλέψει ή θα έχω σημαντικά προβλήματα;

 

Ευχαριστώ και τους δύο..

Link to comment
Share on other sites

Στις χαμηλές στροφές δεν θα καταλάβεις διαφορά. Στις υψηλές δεν θα δίνει την ροπή που ήξερες. Επίσης όταν το σανιδώνεις θα καπνίζει χωρίς να δίνει περισσότερη ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

900 ευρώ η καινούρια όπως λες και για επισκευή περισσότερα από όσο για μία καινούρια.

Με τόσα λεφτά βρίσκεις μοτέρ έτοιμο αν είσαι λίγο τυχερός, μαζί με τουρμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

Στις χαμηλές στροφές δεν θα καταλάβεις διαφορά. Στις υψηλές δεν θα δίνει την ροπή που ήξερες. Επίσης όταν το σανιδώνεις θα καπνίζει χωρίς να δίνει περισσότερη ισχύ.

 

 

 

Μήπως ξέρεις να μου πεις φίλε μου . Πριν χαλάσει η τουρμπίνα ήταν 83 ps , εάν την αφαιρέσω πόσοι θα μείνουν; Σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σου .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.