Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου από κολλέγιο


george_RES

Recommended Posts

Νομίζω το ίδιο λέτε και οι 2. Για να τον πάρει προφανώς θα μπορεί να κάνει και τυπικά την δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

PanosPsy

.

 

Όσον αφορά την άδεια από την Περιφέρεια , η Περιφέρεια θα είναι υποχρεωμένη να ζητάει από αυτόν που ζητάει να πάρει την άδεια το χαρτί της αναγνώρισης των Ε.Δ του από το ΣΑΕΠ .

 

Nαι αλλα αναφερεσαι στα Κολεγια,τι γινεται με ολους τους υπολοιπους (πχ πτυχιουχους εξωτερικου) που εχουν περασει ΔΟΑΤΑΠ?Οι νομαρχιες πχ θα συνεχισουν να ειναι οι αρμοδιες για την αδειοδοτηση τους?

Link to comment
Share on other sites

myri

 

Για το δημόσιο δεν έχουν κανένα δικαίωμα διότι όλες οι δημόσιες υπηρεσίες αλλά και σε όλα τα δημόσια έργα απαιτήτε και η Ακαδημαϊκή Αναγνώριση του Τίτλου από το ΔΟΑΤΑΠ κάτι που στα κολλέγια δεν γίνετε και ούτε πρόκειτε να γίνει εάν πρώτα δεν καταργηθεί το ΔΟΑΤΑΠ .

 

PanosPsy

 

Αυτοί δεν έχουν πρόβλημα εφόσον αναγνωριστούν Ακαδημαϊκά από το ΔΟΑΤΑΠ .

Αλλά πρώτα και σε αυτούς χρειάζεται η Ακαδημαϊκή τους Αναγνώριση , διαφορετικά και αυτοί δεν έχουν δικαιώματα να υπογράφουν και να σφραγίζουν σχέδια με Τυπικούς , Παρεμφερείς και Προσωρινούς Τίτλους Μηχανικού που δίνει το ΤΕΕ .Χωρίς την Ακαδημαϊκή τους Αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ είναι και αυτοί στην ίδια θέση όπως τα κολλέγια .

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λες για υπογραφες κτλ,μου φαινονται λιγο κινεζικα μιας κ δεν ειμαι μηχανικος.Γνωριζω πολυ καλα ομως οτι η Ακαδημαικη αναγνωριση εγκειται στον ΔΟΑΤΑΠ,τον οποιο ξερω πολυ καλα μιας κ μου πηρε 1 χρονο για να γινει η αναγνωριση του πτυχιου μου (ανευ χρεωσης μαθηματων παρακαλω) απο το 3ο καλυτερο πανεπιστημιο της υφηλιου....1 ολοκληρο χρονο εκαναν τα ζωα για να αναγνωρισουν πτυχιο UCL!

 

Απλα αναρωτιωμουν,εαν στους κλαδους τους οποιους δεν υπαρχουν ΝΠΔΔ (οπως πχ στους Ψυχολογους) για να ρυθμιζουν τα του κλαδου,κατα ποσο το ΠΔ που αναφερεις εχει επιπτωσεις στην αδειοδοτηση εκεινων των κλαδων.Πχ μεχρι σημερα οι πτυχιουχοι εξωτερικου Ψυχολογιας περναγαμε ΔΟΑΤΑΠ κ στα καπακια αδεια ασκησεως απο την οικεια νομαρχια...και ερωτω,ξερεις εαν θα αλλαξει κατι για αυτες τις κατηγοριες πτυχιουχων εξωτερικου των συγκεκριμενων κλαδων με το ΠΔ που αναφερεις σχετικα με την αδειοδοτηση?

Link to comment
Share on other sites

PanosPsy,

Δεν είναι ζώα στο δοατάπ.

 

Την δουλειά τους -η οποία είναι να αναχαιτίζουν τους αποφοίτους εξωτερικού-

την κάνουν πολύ καλά. Συνήθως(?) στο δοατάπ δεν ξέρουν απο σχολές και

πανεπιστήμια και ranking.

Είσαι τυχερός ΙΜΗΟ που σου έδωσαν κατ'ευθείαν αντιστοιχία.

Στο παρελθόν (τουλάχιστον) στους συνάδελφους Electrical Engineers απο UCL

έδιναν μόνον ισοτιμία και 1-2 μαθήματα γιά τήν αντιστοιχία.

Ευτυχώς ξαναέφευγαν με τη μία... και δεν τους ενδιέφεραν αντιστοιχίες, ισοτιμίες και άλλες ελληνικές άμυνες.

Link to comment
Share on other sites

@panospsy το ΠΔ επιρρεάζει νομοθετικά ρυθμισμένα επαγγέλματα. Αν χρειάζεται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τότε περιλαμβάνετε σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

PanosPsy,

Δεν είναι ζώα στο δοατάπ.

 

Την δουλειά τους -η οποία είναι να αναχαιτίζουν τους αποφοίτους εξωτερικού-

την κάνουν πολύ καλά. Συνήθως(?) στο δοατάπ δεν ξέρουν απο σχολές και

πανεπιστήμια και ranking.

Είσαι τυχερός ΙΜΗΟ που σου έδωσαν κατ'ευθείαν αντιστοιχία.

Στο παρελθόν (τουλάχιστον) στους συνάδελφους Electrical Engineers απο UCL

έδιναν μόνον ισοτιμία και 1-2 μαθήματα γιά τήν αντιστοιχία.

Ευτυχώς ξαναέφευγαν με τη μία... και δεν τους ενδιέφεραν αντιστοιχίες, ισοτιμίες και άλλες ελληνικές άμυνες.

 

 

Φιλε μου οχι και τυχερος που το ΔΟΑΤΑΠ με βαζει at par με Ελληνικα ΑΕΙ.Αλιμονο δλδ το ξεσκισμα/αιματωμα/φτυσιμο αιματος που εχω ριξει για να παρω πτυχιο απο το 3ο καλυτερο Πανεπιστημιο της υφηλιου να εξισωνεται με τα πτυχια ΑΕΙ Ελλαδας στην Ψυχολογια.

 

Κατα δευτερον κ σημαντικοτερον.Οχι απλα ζωα αλλα επισης και ανιδεοι.Ζωα πολυ απλα διοτι η Ελλαδα ειναι η μοναδικη χωρα στον κοσμο (αντε να ειναι κ καμια Ουγκαντα) που να απαιτει χρεωση μαθηματων για αναγνωριση,ενω στις περισσοτερες χωρες παγκοσμιως η διαδικασια αναγνωρισης πτυχιου ειναι τυπικη και δεν μπαινει στην ουσια του ακαδημαικου επιπεδου αλλων αναγνωρισμενων πανεπιστημιων της αλλοδαπης.

 

Κοινως ΓΤΠΚ το Δοαταπ κ απλα εξυπηρετει συμφεροντα καρεκλοκενταυριασης μερικων καθηγηταραδων της Ελλαδας.

 

@panospsy το ΠΔ επιρρεάζει νομοθετικά ρυθμισμένα επαγγέλματα. Αν χρειάζεται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τότε περιλαμβάνετε σε αυτά.

 

Κ ερωτω με ποιο τροπο ακριβως επηρρεαζει τις περιπτωσεις κλαδων που ΔΕΝ εχουν ΝΠΔΔ να ρυθμιζει τα του κλαδου,παρα μονο η αδεια ασκησεως εκδιδεται απο τις οικειες νομαρχιες κ συγκεκριμενα για τις περιπτωσεις αποφοιτων εξωτερικου εξ ολοκληρου.Αυτη ειναι η ερωτηση μου,εαν γνωριζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη ΝΠΔΔ να ρυθμίζει τον κλάδο. Μόνο το ότι απαιτείται διοικητική άδεια για να ασκήσεις το επάγγελμα (νομίζω βέβαια γιατί δεν έχω ασχοληθεί με περιπτώση μη μηχανικού) σημαίνει πως χρειάζεσαι πιστοποιημένα επ. προσόντα. Άρα πας ΣΑΕΠ κάνεις την αίτηση, δίνεις εξετασεις επάρκειας ή πρακτικη άσκηση και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

stayros

 

Τα έχεις μπερδέψει λίγο .

Αυτά που αναφέρεις αφορούν μόνο τα κολλέγια .

Τα Πτυχία αποφοίτων του Εξωτερικού εξετάζονται μόνο από το ΔΟΑΤΑΠ .

Από την στιγμή που πάρει κάποιος την Ακαδημαϊκή του Αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ τότε πηγαίνει στο επιμελητήριο και εγγράφετε κανονικά .

Δεν παίζει λοιπόν κανένα ρόλο σε αυτούς το ΣΑΕΠ .

Το ΣΑΕΠ μπαίνει στην περίπτωση που δεν υπάρχει η Ακαδημαϊκή Αναγνώριση του Τίτλου από το ΔΟΑΤΑΠ και μόνο τότε .

 

PanosPsy

 

Είσαι λίγο υπερβολικός στους χαρακτηρισμούς σου προς το ΔΟΑΤΑΠ .

 

Το γνωρίζω ότι υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία στο ΔΟΑΤΑΠ .

Όσον αφορά για το που σπούδασες δεν εντάσσεται και δεν επιρρεάζει την απόφαση τους .

Από ανέκαθεν η αναγνώριση σε κλάδους Ψυχολογίας γινόταν de facto , και στην πόλη μου υπάρχουν νέοι Ψυχολόγοι που σπούδασαν Βουλγαρία και αναγνωρίστηκαν αμέσος και όλο αυτό διότι εντάσσεται πέρι αμιγούς τίτλου αναγνώριση .

 

Όσον αφορά λοιπόν τα Ε.Δ στο κλάδο σας δεν υπάρχει πρόβλημα το να γραφτεί οποιοσδήποτε στο επιμελητήριο και να πάρει την άδεια από την Περιφέρεια από την στιγμή που υπάρχει η ακαδημαϊκή αναγνώριση του Τίτλου από το ΔΟΑΤΑΠ .

 

Ξανά λέω εάν δεν περάσει από το ΔΟΑΤΑΠ και δεν πάρει αναγνώριση τότε περνάει από την διαδικασία του ΣΑΕΠ και που δεν αφορά όμως αυτήν την διαδικασία των κολλεγίων αλλά την προηγούμενη διαδικασία η οποία ισχύει μόνο για τους αποφοίτους του εξωτερικού όπου βάση με αυτήν έπρεπε ο αιτών να είναι εγγεγραμένο μέλος στο αντίστοιχο επιμελητήριο του Εξωτερικού κάτι το οποίο είχε προϋπόθεση την 2 έτη άσκηση του επαγγέλματος στο ξένο κράτος .

Μετά μεταφέρει ο αιτών αυτά τα Ε.Δ στην Ελλάδα και παίρνει κανονικά την Αναγνώριση των Ε.Δ από το ΣΑΕΠ και μετέπειτα την άδεια από την περιφέρεια .

 

Όλα αυτά αφορούν σε κλάδους που δεν είναι νομοθετικά ρυθμιζόμενο το επάγγελμα στην χώρα μας .

Για όλους τους άλλους κλάδους απαιτήτε και η ακαδημαϊκή τους αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ για να πάρουν την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

...

το ξεσκισμα/αιματωμα/φτυσιμο αιματος που εχω ριξει για να παρω πτυχιο απο το 3ο καλυτερο Πανεπιστημιο της υφηλιου να εξισωνεται με τα πτυχια ΑΕΙ Ελλαδας στην Ψυχολογια.

Εσυ έκανες αίτηση για αναγνώριση, σου δόθηκε όχι μονον εξίσωση αλλά και

αντιστοιχία. Δεν μπορεί να σου δώσει κάτι παραπάνω το δοατάπ.

Τι περίμενες δηλαδη?

Αν δεν ήθελες η σχολή σου που μετά τόσο κόπο και ξεσκισμα/αιματωμα

/φτυσιμο αιματος τελείωσες να μην εξισώνεται με τα πτυχία ΑΕΙ Ελλάδας ας

μην έκανες αίτηση για αντιστοιχία.

 

 

...

Κατα δευτερον κ σημαντικοτερον.Οχι απλα ζωα αλλα επισης και ανιδεοι.Ζωα πολυ απλα διοτι η Ελλαδα ειναι η μοναδικη χωρα στον κοσμο (αντε να ειναι κ καμια Ουγκαντα) που να απαιτει χρεωση μαθηματων για αναγνωριση,ενω στις περισσοτερες χωρες παγκοσμιως η διαδικασια αναγνωρισης πτυχιου ειναι τυπικη και δεν μπαινει στην ουσια του ακαδημαικου επιπεδου αλλων αναγνωρισμενων πανεπιστημιων της αλλοδαπης.

Οπως είπα παραπάνω ο σκοπός είναι να αναχαιτίσει τούς απόφοιτους

εξωτερικού οι οποίοι τα τελευταια χρόνια έχουν γίνει τσουνάμι. Καλά κάνει

και απαιτεί μαθήματα διότι με κάποιο τρόπο πρέπει να τους:

1. αποθαρύνει

2. να τους καθυστερίσει όσο γίνεται να ασκήσουν επάγγελμα στην Ελλάδα.

Συνήθως πετυχαίνει, θες 3+ χρόνια για αντιστοιχία +6 μήνες-1χρόνο για

άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Οχι και άσχημα για κάποιον που δεν έδωσε πανελλήνιες...

Τελικά το δοατάπ ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό. Μονον ο στρατός είναι.

3. καμμιά φορά, μπορεί και να χρειάζονται 5-10 μαθήματα ανάλογα με το τι

ζητάς. Για αντιστοιχία τει μπορεί να μην χρειάζεται και κανένα.

 

...

Κοινως ΓΤΠΚ το Δοαταπ κ απλα εξυπηρετει συμφεροντα καρεκλοκενταυριασης μερικων καθηγηταραδων της Ελλαδας.

Οχι.

Η χώρα δεν αντέχει άλλους επιστήμονες-απόφοιτους-πτυχιούχους κλπ και

την νοοτροπία τους. Είμαστε μια ασήμαντη χώρα στα βαλκάνια, όχι Λ.Δ. Κίνας.

 

Τελικά αφού τελειωσες τόσο τρομερή σχολή, γιατί δεν μένεις στό Λονδίνο?

Τι θες και τραβιέσαι με τα δοατάπ?

Συμφωνώ για το καθηγηταράδες παραπάνω και για το απίθανο του δοατάπ.

.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.