Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Επειδή είπαμε ότι η αρχιτεκτονική προεξοχή (όποια μορφή και αν πάρει) είναι "έξτρα" ο βασικός όγκος του κτηρίου πρέπει να είναι πλήρης - ο συμβατικός τρόπος πληρότητας είναι με τη διπλή σειρά τούβλων και τη μόνωση (ή όποιος άλλος μας αρέσει αρκεί να καλύπτει τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ). Άρα όταν κατασκευάζεται στη συνέχεια ο τοίχος της αρχ. προεξοχής φτάνουμε συνολικά σε τρεις σειρές τούβλων.

 

Η επιπλέον μόνωση που ανέφερα αφορά στην προστασία βασικά της πλάκας που εξέχει των 40 εκ. - κάποτε σε μία αντίστοιχη περίπτωση πελάτης μου ζήτησε να βάλουμε επιπλέον μόνωση σε όλο τον...3ο τοίχο..."έτσι για περισσότερη προστασία" (σάμπως εγώ πλήρωνα?) οπότε σκέφτηκα να περιγράψω κι αυτή τη δυνατότητα (αλλά δεν το έκανα καλά και βλέπω μπέρδεψα κόσμο).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα όταν κατασκευάζεται στη συνέχεια ο τοίχος της αρχ. προεξοχής φτάνουμε συνολικά σε τρεις σειρές τούβλων.

 

 

Εγω παλι δεν καταλαβα..

Καμια τομουλα???

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς αλλά με μπέρδεψε διότι η προεξοχή θα είναι 40 εκ που σημαίνει πως ο τοίχος, αν όλη η προεξοχή γίνει από τοίχο, θα έχει συνολικό πάχος 65εκ.

Αλλά ο συνάδελφος μιλάει για πάχος 42 εκ από έξω προς τα μέσα που σημαίνει πως είτε θα υπάρχει απλά προεξοχή της πλάκας κατά 40-(42-25)=23εκ είτε όλη η προεξοχή θα έχει αυτόν τον τοίχο των 42εκ και θα πατάνε επάνω στην δοκό μόνο τα 2εκ.

 

Δηλαδή θα είναι ένα από τα πρακάτω.

Το 2ο είναι αυτό που είπα παραπάνω.

Στο πρώτο δεν μπορώ να καταλάβω την αναγκαιότητα της 3ης σειρά τούβλων.

 

Και επειδή το ξαναδιάβασα, λέει πως θέλει ενιαίο όγκο εξωτερικά. Άρα μιλάει για το 2ο σχήμα.

 

attachment.php?attachmentid=4750&stc=1&d=1315410451

post-53633-131887276196_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γτ στο δευτερο υπαρχει αναγκη για 3ο τοιχο??

 

Αυτό είναι άλλο θέμα, αλλά το 2ο δεν είναι πλέον αρχ. προεξοχη.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή το ξαναδιάβασα, λέει πως θέλει ενιαίο όγκο εξωτερικά. Άρα μιλάει για το 2ο σχήμα.

 

Γτ να κανει τοτε την προεξοχη???????

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ καταλαβα την σκοπιμότητα του δευτέρου σχήματος αλλα αν ετσι αποφασίστηκε για ενιαίο δηλαδη όγκο 42,μπορεί ανετα να μπει ytong(30+10),

οποτε και ελαφρυτερο ειναι και Uw=0,34W/m^2K και δείκτης ηχομείωσης στα 30cm 52dB και περιπου 20% φτηνότερο...

Link to comment
Share on other sites

faethon11,σωστά είναι το 2ο σχήμα που θέλω να κατορθώσω. το θέμα είναι αν είναι αποδεχτό από τη μελέτη κενακ αυτό (να πατάνε στην προεξοχή). δεν ξέρω ακόμα θα το διερευνήσω με τον συνάδελφο της μελέτης κενακ...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις..

1. Τι σχεση εχει ο ΚΕΝΑΚ με την προεξοχη?? (η οποια ΔΕΝ ειναι αρχιτεκτονικη..)

2. Για ποιο λογο θα γινει ο τριπλος τοιχος μπορεις να μας πεις??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.