Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικό Κτίριο χωρίς Αντιανέμιους Συνδέσμους


 

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους που ασχολούνται με τα μεταλλικά το εξής πρόβλημα που έχω με ένα κτίριο 20Χ50 μεταλλικών πλαισίων αν 7μ.

Ο αρχιτέκτονας που το έχει σχεδιάσει, δεν γνωρίζω άν έχει ξανακάνει μεταλλικά, δεν έχει προβλέψει παρά μόνο σε ένα φάτνωμα ότι το κτίριο μπορεί να χρειατεί και χιαστί συνδέσμους.

Αποτέλεσμα είναι να πρέπει να φτιάξω λύσω ένα κτίριο στο οποίο μόνο οι διατμητική δοκός κατά την διαμήκη διεύθυνση των πλαισίων να ενώνει τα πλαίσια μου!

Υπάρχει κάποια λύση που μπορεί να μη φαντάζομαι για να μην έχω μεγάλες μετακινήσεις στο φορέα μου ή πρέπει να αρχίσω να κουβεντιάζω με τον αρχιτέκτονα για το τι πρέπει να αλλάξει!

Link to comment
Share on other sites

πλαίσια ανα 7 μέτρα χωρίς αντιανέμια? Δύσκολο μου ακούγεται. Πολλοί απο εδω ίσως σου προτείνουν συνδέσεις ροπής κατά την διαμήκη έννοια αλλά δεν μπορώ να πω οτι πιστεύω στις συνδέσεις ροπής στα μεταλλικά.

Εδώ σκυρόδεμα έχουμε και κάνουμε κανα τοιχιάκι όχι τώρα με τα λεπτότοιχα.

 

Κοίτα μήπως μπορέσει και εντάξει στον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό κανένα κατακόρυφο σύστημα δυσκαμψίας και όχι κατ' ανάγκη χιαστί.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χωρέσει κάπου κανένα τοίχωμα σκυροδέματος; πχ κλιμακοστάσιο κινδύνου (εξωτερικά)

Link to comment
Share on other sites

Αντικαθιστάς τις διατομές Η των υποστηλωμάτων με κοιλοδοκούς π.χ. 300Χ300Χ15, ή

εναλλακτικά κολλάς στις δύο ασθενείς πλευρές της διατομής Η λαπάτσες 15 μμ και είσαι

Ο.Κ. {ελληνική καθαρά έκφραση = Ολα Καλά}

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

μετακινήσεις στο φορέα μου ή πρέπει να αρχίσω να κουβεντιάζω με τον αρχιτέκτονα για το τι πρέπει να αλλάξει!

 

Εδώ Π.Μ. και δεν γνωρίζουν κάποια πράγματα.

Τα πάντα κατασκευάζονται απλά να ξέρεις ότι με τις παραπάνω επιλογές σου ο φορέας σου θα βγει πιο βαρύς και άρα πιο ακριβός.

 

1. Το άνοιγμα των 7μ. είναι μεγάλο για τις τεγίδες , οπότε θα σου προκύψουν μεγαλύτερες διατομές.

 

2. Στα υποστυλώματα , θα πας σίγουρα σε ΗΕΑ ,ΗΕΒ (εξαρτάται τις μετακινήσεις).

Διατομές τύπου σταυρού ή κοιλοδοκοί έχουν μεγάλη ροπή αδράνειας και στις δύο διευθύνσεις.

 

Ο Αλέξιος σου προτείνει να φτιάξεις μία σύνθετη διατομή , συγκολλώντας πλάκες στα ΗΕΑ.

Για τον ίδιο λόγο για να έχεις μεγάλη ροπή αντίστασης και στις δύο διευθύνσεις.

Αυτό αυξάνει το κόστος των εργατικών και θα πρέπει να ελέγξεις τις συγκολλήσεις.

Επίσης ίσως να μην χρειάζεται να γίνει σε όλες τις κολώνες αλλά μόνο στις κολόνες των ακραίων πλαισίων.

Αυτό θα στο δείξει η ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά εύκολα θα τον πείσεις να "ανεχθεί" χιασμούς, σε καποια φατνώματα ανά πλευρά. Εκτός αν είναι έργο με ειδικές προδιαγραφές που σου ζητάει "σώνει και καλά" λύση χωρίς χιασμούς. Οτι γίνεται, γίνεται. Προαπαιτούμενο είναι η σοβαρή κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε μια κουβέντα με τον αρχιτέκτονα και να του θέσεις το πρόβλημα. Αν το κτίριο δεν έχει ιδιαίτερες αρχιτεκτονικές απαιτήσεις, νομίζω μπορεί να μετακινήσει 1-2 πόρτες ή παράθυρα σε άλλα φατνώματα ώστε να μπουν τα χιαστά.

Βέβαια υπάρχουν και λύσεις χωρίς χιαστά όπως σου είπαν παραπάνω οι συνάδελφοι αλλά αφορούν "άλλου είδους" κατασκευές..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους που ασχολούνται με τα μεταλλικά το εξής πρόβλημα που έχω με ένα κτίριο 20Χ50 μεταλλικών πλαισίων αν 7μ.

 

...

 

Υπάρχει κάποια λύση που μπορεί να μη φαντάζομαι για να μην έχω μεγάλες μετακινήσεις στο φορέα μου ή πρέπει να αρχίσω να κουβεντιάζω με τον αρχιτέκτονα για το τι πρέπει να αλλάξει!

 

 

Τί κτίριο είναι; Κατοικία; Εμπορικό; Βιομηχανικό; Τί ύψος έχει; Πόσα επίπεδα;

 

Άλλη λύση ίσως είναι να χρησιμοποιήσεις δύο συνδετήριες δοκούς, δηλαδή να προσθέσεις 50-70 cm κάτω από την οριζόντια δοκό του πλαισίου μία δεύτερη οριζόντια δοκό, ώστε το όλο πλαίσιο να γίνει more rigid.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τη σύνδεση ροπής και στις δύο διευθύνσεις σκεφτόμουνα αλλά τα υποστυλώματα τύπου σταυρού είναι λίγο μανούρα και οι συνδεσεις με κοιλοδοκούς επίσης για μερακλήδες.

Ένα πολύ σημαντικό ερώτημα επίσης είναι εάν στα περίπου 20μ άνοιγμα επιλέγει κανείς να κάνει πλαίσιο ή μήπως πάει σε λύση δικτυώματος στην οροφή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.