Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτική διανομή-δυσκολία προσδιορισμού συντεταγμένων


Recommended Posts

Συναδελφοι μου ετυχε μια περίπτωση για τοπογραφικό εκτος σχεδίου εκτος ζώνης εκτος ΖΟΕ, που ως νέος μηχανικός θα ηθελα την βοήθεια των εμπειρότερων.

 

Λοιπόν τελικά μέτα από ψαξιμό βρήκα τα εξής:Προκειται αρχικά για αγρό 62500τ.μ προερχομενος από αναδασμό του Υπ.Γεωργίας(Διευθυνση Εποικισμού) του 1963 στην περιοχή Αγροκτήματος Ωραιοκάστρου(Περιοχη Παλαιοκάστρου).Στην συνέχεια με τοπογραφικό συναδέλφου το 1965 χωρίστηκε σε 14 τετράγωνα και 255 αυτοτελή και διηρημένα τεμάχια.Απο όσο κατάλαβα είναι ιδιωτίκη διανομή στην ούσια-ιδιώτικο ρυμοτομικό σε κλιμακα 1/1000.

 

1) Με βάση την χρονολογία δημιουργίας της ιδιωτικής διανομης έχω την εντύπωση οτί ειναι νομιμή?ισχυεί?

 

2)Θέλω να κάνω τοπογραφίκο για ένα από τα 255 αυτοτελη και διηρημενα τεμαχια.Απλά με βάση την δίανομη έχω μόνο μήκη πλευρων και πλατη δρομων απο την διανομή.Που θα στηριχθώ για να δωσω συντεταγμένες.?

 

Παραθέτω τα σχεδια απο την διανομή και από τον αναδασμό

post-25987-13188726025_thumb.jpg

post-25987-131887260282_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν τέλικά δεν βγάλω ακρη για να ορίσω ακριβείς συντετάγμένες,και εφόσον το γήπεδο είναι εκτός σχέδιου εκτός ζώνης ,μπορώ να συντάξω τοπογραφικό για συμβόλαιο χώρις συντεταγμένες κορυφών, που να περιλαμβάνει :

1)τα μήκη των πλευρών

2)τα όρια προς τις ομορες ιδιοκτησίες

3)τα ονοματα των ιδιοκτητων των ομορων

4)Δηλωση 651/77?

 

Αν ναι ,στην δήλωση πρέπει να αναφέρω και το ιστορικο οτι προήλθε απο αναδασμο και στη συνεχεια δημιουργήθηκε με ιδιωτικη διανομή ?

Στην ουσία το τοπογραφικό θα είναι ένα μέρος του διαγράμματος της διανομης που παρεθεσα πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ξέρεις που είναι το αγροτεμάχιο κάνεις αποτύπωση και εφαρμόζεις την ιδιωτική διανομή.Διάβασε τον τίτλο.Είναι αυτοτελή και διαιρετα αγροτεμάχια οπότε έτσι τα αναφέρεις.Εγώ είχα πιαστεί απο σταθερά σημεία της διανομής και έφερα πάνω τα θεωρητικά όρια τη ιδ. διανομής να "πάρουν" συντεταγμένες

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε Έχω κάτι στοιχεία εκεί κοντα.στείλε μου το mail και αν βρω κατι αύριο στο Γραφειο θα στο στείλω .

Link to comment
Share on other sites

Η διανομή αν δεν επικυρώθηκε με ένταξη σε ρυμοτομικό είναι εξυπαρχής και αυτοδικαιως ακυρη διότι αντίκειται στο άρθρο 20 του ΝΔ/17-7-23 το οποία ουδέποτε ανεστάλει ή καταργήθηκε. Μη συγχέεις τις απαγορευσεις για δημιουργία μη αρτίων οικοπέδων του 1948 (που καταγρήθηκαν αλλά επανήλθαν το 77) με αυτές του ΝΔ της 17-7-23 που ισχύουν διαρκώς.

 

1. Δεν επιτρέπεται οιαδήποτε μεταβίβασις της κυριότητος

μέρους ή του όλου γηπέδου, εφ' ου ο ιδιοκτήτης εσχημάτισεν ή

ανεγνώρισε σχηματισθέντας τυχόν άνευ της θελήσεώς του

κοινοχρήστους χώρου (ιδιωτικάς οδούς και πλατείας κλπ.), ή δεν

εσχημάτισεν ουδ' ανεγνώρισε μεν τοιούτους, αλλ' επιδιώκει τον

σχηματισμόν ή την αναγνώρισίν των δια της τοιαύτης μεταβιβάσεως.

Εν τη εννοία του σχηματισμού κοινοχρήστων χώρων περιλαμβάνεται ο

καθ' οιονδήποτε τρόπον ιδιωτική πρωτοβουλία ή συμφωνία γινόμενος

περιορισμός ή παραίτησις δικαιωμάτων επί των ειρημένων γηπέδων

επί τω τέλει αμέσου ή εμμέσου σχηματισμού των εν λόγω χώρων. Πάσα

μεταβίβασις της κυριότητος γινομένη παρά τας ανωτέρω διατάξεις,

είναι αυτοδικαίως άκυρος. Η περί ακυρότητος διάταξις αύτη ισχύει

και αν ακόμη δεν εγένετο εν επισήμω τινί πράξει σαφής μνεία περί

του σχηματισμού των ειρημένων κοινοχρήστων χώρων αλλ' εμμέσως

προκύπτει εκ των γενομένων μεταβιβάσεων ότι αύται εγένοντο επί τω

τέλει του τοιούτου σχηματισμού και εν γένει της εφαρμογής

ιδιωτικού σχεδίου ρυμοτομίας.

Link to comment
Share on other sites

netmin909 στο έστειλα και σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.geokaloger στην ύστατη περίπτωση θα το κάνω και αυτό,δίκιο έχεις.Πάντως έχω την έντύπωση ότι και χώρις συντέταγμένες με όλα όσο ανέφερα παραπάνω είναι αποδέκτο το τοπογραφικό για δικαιοπραξίες.?έξαρταται και από συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

armenopoulos στην περίπτωση που δημιουργήθηκαν οι ιδιώτικοι δρόμοι όχι για την εφαρμογή ιδιωτικού ρυμοτομικού αλλά να προς μεταφορά προίοντων των καλλιεργούμενων γηπέδων μήπως δεν ισχυεί αυτό που λες?Αρθρο 3 διατάγματος 1923 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε αν δεν μπορείς όπως λες να προσδιορίσεις συντεταγμένες

κορυφών τότε αυτό που θα παραδώσεις δεν είναι τοπογραφικό διάγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.