Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ερώτηση προς μηχανικούς - υπέρβαση στάθμης υπογείου


Recommended Posts

Αφού είσαι στο στάδιο της κατασκευής, το μόνο που δείχνει την παρανομία είναι η συσχέτιση εγκεκριμένων σχεδίων με πραγματικότητα.

Αν δεν κατασκευάζεις αυτό που λέει η οικοδομική άδεια αλλά κάτι άλλο, τότε ναι είσαι παράνομος.

Ο μηχανικός γνωρίζει αυτό που κατασκευάζεις?

 

Βασικά τι γίνεται..Έχουμε ρίξει κολόνες στον τελικό όροφο,σιδερώσαμε κανονικά την οροφή και μας μένει η πλάκα. Ο γείτονας έχει κινήσει γή και ουρανό να μας σταματήσει γιατι δεν θέλει να του κόψουμε τη θέα απο κάποιο όροφό του και κάτω..

Να φανταστείς έφερε πραγματογνώμονα και αυτός εγραψε οτι υπάρχει παρανομία στο 4,20. Εμείς δυστυχώς εκ των υστέρων μάθαμε απο δικηγόρο πως θέλει ειδική άδεια σύμφωνα με το άρθρο 183 του κώδικα ποινικής δικονομίας.

Όσο με το μηχανικό δεν έχει το εχει αποικονήσει μου είπε ο πατέρας μου αυτό το τειχίο. Είναι τόσο τραγικό για να περάσουμε ΕΠΑΕ? Σύμφωνα με τη νομοθεσία οταν είναι κεκλιμένο το επίπεδο μπορούμε να βάλουμε τειχίο 2,5 μέτρα..

Δεν τα ξέρω καλα γιαυτό και ζητάω τα φώτα σας..

Και πάλι σας υπερευχαριστώ που βοηθάτε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπάζωμα πάνω από 1,50μ χρειάζεται ειδική έγκριση από ΕΠΑΕ και δε νομίζω ότι δίνεται τόσο εύκολα.

 

Ο γείτονας καλά έκανε και έφερε πραγματογνώμονα για να διαπιστώσει το προφανές, ότι δηλαδή το υπόγειο (4,20μ!) δεν είναι υπόγειο καθότι μόνο 1,50μ θα μπορούσε να είναι πάνω από την τελική στάθμη του εδάφους.

Είμαι δε σίγουρος ότι και εσύ και ο καθένας μας θα προέβαινε στις νόμιμες ενέργειες του γείτονά σου προκειμένου να υπερασπίσει τα νόμιμα δικαιώματά του.

Να ξέρεις πάντως ότι ακόμα και αν περάσεις από τη πολεοδομία με μη νόμιμο τρόπο (πράγμα που δε στο συνιστώ) και νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε, μπορεί ο γείτονας σου να καταφύγει στον εισαγγελέα και να κινηθεί νομικά κατά της πολεοδομίας πλέον, αλλά τη νύφη να την πληρώσεις στο τέλος εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μπάζωμα πάνω από 1,50μ χρειάζεται ειδική έγκριση από ΕΠΑΕ και δε νομίζω ότι δίνεται τόσο εύκολα.

 

Ο γείτονας καλά έκανε και έφερε πραγματογνώμονα για να διαπιστώσει το προφανές, ότι δηλαδή το υπόγειο (4,20μ!) δεν είναι υπόγειο καθότι μόνο 1,50μ θα μπορούσε να είναι πάνω από την τελική στάθμη του εδάφους.

Είμαι δε σίγουρος ότι και εσύ και ο καθένας μας θα προέβαινε στις νόμιμες ενέργειες του γείτονά σου προκειμένου να υπερασπίσει τα νόμιμα δικαιώματά του.

Να ξέρεις πάντως ότι ακόμα και αν περάσεις από τη πολεοδομία με μη νόμιμο τρόπο (πράγμα που δε στο συνιστώ) και νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε, μπορεί ο γείτονας σου να καταφύγει στον εισαγγελέα και να κινηθεί νομικά κατά της πολεοδομίας πλέον, αλλά τη νύφη να την πληρώσεις στο τέλος εσύ.

 

Φίλε μου,το υπόγειο είναι 2,60 όπως δείχνει το σχήμα,το λέει καθαρά..

Aρα είναι 4,20-2,60=1,60.

Άρα το τειχίο μου είναι 1,60(δηλαδή μπάζωμα 1,6 m). Διορθωσε με αν κάνω λάθος..(δεν είμαι μηχανικός και το σχεδιο μου μάλλον δεν ειναι καλό..)

Link to comment
Share on other sites

Duke_of_di σου το ξαναλέω, δεν τι λέει η τομή που υπάρχει στα εγγεκριμένα σχέδια. Αν έχεις κατασκευάσει κάτι άλλο απο αυτά που δείχνουν τα σχέδια, τότε είσαι σίγουρα παράνομος.

Αν ψάχνεις τρόπο να το νομιμοποιήσεις, ο μηχανικός σου είναι ο πρώτος που πρέπει να απευθυνθείς.

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο σου μπορεί να έχει ύψος 2,60μ αλλά η οροφή του και πιο συγκεκριμένα το δάπεδο του "ισογείου" σου φαίνεται να απέχει 4,20μ από το τελικό έδαφος σύμφωνα με το σχήμα που παράθεσες. Αυτό είναι πέρα ως πέρα παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο σου μπορεί να έχει ύψος 2,60μ αλλά η οροφή του και πιο συγκεκριμένα το δάπεδο του "ισογείου" σου φαίνεται να απέχει 4,20μ από το τελικό έδαφος σύμφωνα με το σχήμα που παράθεσες. Αυτό είναι πέρα ως πέρα παράνομο.

 

Ισως δεν έχω κάνει καλα το σχήμα ξαναλέω...Μροστά στο σπίτι έχει χώμα κανονικά..δηλαδή δεν φαίνεται το υπόγειο καθόλου.το τειχίο φαίνεται οπου είναι 4,20..λόγω οτι είναι κεκλιμένο το επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Duke_of_di , τα πραγματα ειναι πολυ απλα.

 

Αυτη την στιγμη εχεις μια αδεια και τα εγκεκριμενα της σχεδια. Σε αυτα κανονικα υπαρχουν και τα υψη του κτιριου σε ολες τις οψεις , τα υψομετρα των κορυφων του αρχικου οικοπεδου και οι σταθμες του γυρω απο το κτηριο εδαφους φυσικου και τεχνητα διαμορφωμενου.

 

Οτι φτιαχνεις περα απο αυτα ειναι π-α-ρ-α-ν-ο-μ-ο , μεχρι να την αναθεωρησεις . Και παλι τα νομιμα θα ειναι μονο αυτα που θα δειχνουν τα σχεδια της αναθεωρησης.

 

Εχε δε υπ'οψη σου , το εξης. Το γεγονος οτι υπαρχει η δυνατοτητα να πας στην ΕΠΑΕ για μπαζωματα και συμπαγεις μανδροτοιχους > 1,5 m δεν σημαινει σε καμμια περιπτωση οτι η ΕΠΑΕ υποχρεουται να στα εγκρινει.

Link to comment
Share on other sites

έχε επίσης υπόψην ότι το φυσικό έδαφος μπορείς να το διαμορφώσεις κατά 1.5μ απο εκεί και πάνω το υπόγειο σου πρέπει να εξέχει 1,5 μέτρο. Εσένα εξέχει 4.20 ! ! Ακόμα κι άν έχεις χώμα μπροστά του και εξέχει κατά 4.20 - 1.50 =2.70 μ είσαι παράνομος. Μπορεί η επαέ, που λογικά σε παρέπεμψε ο ελεγκτής μηχανικός, να σου έδωσε λόγω της κλίσης του εδάφους, την έγκριση για μεγαλύτερο ύψος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σε μια δεύτερη ή ανώτερο ελεγκτικό μηχανισμό, αν ζητηθεί να εγριθεί το θέμα, δεν μπορεί να μην το κόψει.

Link to comment
Share on other sites

Aσε που προεξεχει το υπόγειο απο το περιγραμμα του κτιριου.... => μετραει καλυψη, δομηση, ελεγχος απο ορια οικοπέδου... κ.α. οποτε ασε την EΠAE και κοιτα καλυτερα τα σχεδια της αδειας.

Link to comment
Share on other sites

έχε επίσης υπόψην ότι το φυσικό έδαφος μπορείς να το διαμορφώσεις κατά 1.5μ απο εκεί και πάνω το υπόγειο σου πρέπει να εξέχει 1,5 μέτρο. Εσένα εξέχει 4.20 ! ! Ακόμα κι άν έχεις χώμα μπροστά του και εξέχει κατά 4.20 - 1.50 =2.70 μ είσαι παράνομος. Μπορεί η επαέ, που λογικά σε παρέπεμψε ο ελεγκτής μηχανικός, να σου έδωσε λόγω της κλίσης του εδάφους, την έγκριση για μεγαλύτερο ύψος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σε μια δεύτερη ή ανώτερο ελεγκτικό μηχανισμό, αν ζητηθεί να εγριθεί το θέμα, δεν μπορεί να μην το κόψει.

 

Η άδεια μας εγκρίθηκε απο τη δευτεροβάθμια όχι απο την πολεοδομία της περιοχής που χτίζουμε...Ο μηχανικός μας λέει οτι είμαστε νομιμότατοι απλά λόγω του ότι δεν έχει αποικονίσει κατι θα ξαναπεράσουμε επιτροπή. Το θέμα είναι οτι αργούν παρα πολύ αυτοί και ο γείτονας θα κινηθεί δικαστικά να κερδισει χρόνο με αποτέλεσμα μέχρι να βγεί η απόφαση δικαστηρίου(τρέχα γύρευε ποτε). θα μας έχουν χαλάσει τα σίδερα(εχουμε σιδερώσει την τελευταία πλάκα και μας έμεινε το μπετό όταν μας σταμάτησαν πριν 2 πε΄ρίπου μήνες)...

Κατι αλλα ακομα να κλείσουμε να μην σας κουράζω..Αυτός ο γείτονας ζήτησε να παρίσταται με το δικηγόρο του στην συνεδρίαση της ΕΠΑΕ όταν αυτή γίνει..Είναι αυτό εφικτό?Εαν ναι μπορούμε και εμείς να κάνουμε την ίδια διαδικασια?

ααα ξέχασα να σας πώ,ετσι για την ιστορία, πως ο εν λόγω γείτονας που μας τραβάει έχει άδεια για 2όροφη οικοδομή με υπόγειο και έχει φτιάξει 4 όροφη χωρίς υπόγειο...Έχει πάρει απο το δίπλα οικόπεδο 1 μέτρο εκβιάζοντας την ιδιοκτήτη(χήρα η γυναίκα με ένα παιδι) οτι θα την καταγγείλει στην πολεοδομία και όπως καταλαβαίνεται γίνεται ενας χαμός με την πολεοδομία αμμέτοχη φυσικά....

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.