Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση πέραν των 7,5m (ύψος) σε οικισμό του 1985


Recommended Posts

Συνάδελφοι παρακαλώ για την βοήθεια σας στο ακόλουθο πρόβλημα:

Σε οικισμό του '85 έχω ύψος 7.50m + 2.00m για στέγη. Η ερώτηση μου έχει ως εξής: μπορώ να έχω την εξόφληση του Α! ορόφου στο 6.30 m και στην συνέχεια να σηκώσω στηθαίο 1.20m, να φτάσω στο +7.50m και να ξεκινήσω την δίριχτη στέγη μου, έτσι ώστε να δημιουργηθεί χώρος κύριας χρήσης (ύψος >2.40m) τον οποίο μετράω στην δόμηση (άλλοι αυτό το λένε σοφίτα, εγώ το λέω Β! όροφο). Στην Πολεοδομία υπάρχει διάσταση απόψεων και θέλω να βρώ κάποιο νόμο να με κατοχυρώνει. Ξέρω ότι σε άλλες περιπτώσεις αυτό έχει επιτραπεί.

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ

 

περίμενε να σκανάρω

:wink:

 

happy bro ?

:lol: :lol:

 

Αν θες πες φαξ με πμ να στο στείλω καθαρό αν σε μπλοκάρουν από Πολεοδομία :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

TheoTDM900 , να σε ρωτήσω και εγώ κάτι ;

α) Πόσους ορόφους έχεις τελικά στο κτίριο ;

β) Πόσους επιτρέπεται να έχεις συνολικά στην περιοχή ;

Link to comment
Share on other sites

iliekater, εγω χρσιμοποίησα αυτό που ανέβασε ο theo και τελικά φτιάχνω ισόγειο, Α! και Β! όροφο. Ο Β! είναι ουσιαστικά σοφίτα κάτω από δίριχτη στέγη που ξεκινά με ύψος 1.20m στην άκρη και καταλήγει σε ύψος 3.20m στο μέσο. Δεν μετρά όλόκληρος ο Β! στην δόμηση παρά μόνο το τμήμα που έχει ύψος μεγαλύτερο από 2.40m. Τελικό συνολικό ύψος 7.5+2.0.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικα επειδη εγω δεν καταλαβα οι χωροι με υψος κατω απο 2,40 μετρουν στο ΣΔ η οχι . (απο την απαντηση προκυπτει οτι μετροθν η κανω λαθος ?)

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900

Σε μερικές πολεοδομίες ισχυρίζονται ότι μέχρι τα 7,5μ πρέπει φαίνονται τοίχοι και από κει και πάνω στέγη (και μέσα εκεί να ενσωματώνεται ο όροφος), οπότε και δεν τα περνάνε έτσι (στην αίτηση δεν φαίνεται η άλλη σχηματική τομή – οπότε δημιουργούνται οι αμφιβολίες που αναφέρω) (Αλεξ/λης)

Link to comment
Share on other sites

χωρις να γινομαι κουραστικος εδω υπαρχει η αποψη οτι μετραει ολο τοεξωτερικο περιγραμμα του κτιριου στη δομηση ητη και αυτο που εχει υψος μικροτερο απο 2.40μ

διοτι μετρουν ολοι οι χωροι..............μπ.......δεν ξερω τι να πω..............

Μια ιδεα μουρθε τωρα στο μυαλο............να θεωρουμε οτι το τμημα με υψος μικροτερο του 2.40μ ειναι σκετη σκεπη........... για σχολιαστε και σεις............

γεια σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.