Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση Οικοδομικής Άδειας


Recommended Posts

Μπορεί δηλαδή ο αρχιτέκτονας να τροποποιήσει την άδεια που έχω και να την κάνει για δύο ανεξάρτητες μεζονέτες? Την ίδια άδεια?

Σόρρυ αν σας κουράζω αλλά δε γνωρίζω καθόλου από αυτά!

άμα κάνεις αναθεώρηση της άδειας μπορεί

χωρις άδεια ΟΧΙ

δηλ ξαναπληρώνεις αμοιβές, διότι αυτό σε καίει από ότι καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

άμα κάνεις αναθεώρηση της άδειας μπορεί

χωρις άδεια ΟΧΙ

δηλ ξαναπληρώνεις αμοιβές, διότι αυτό σε καίει από ότι καταλαβαίνω

 

Με καίει να γλυτώσω όσα περισσότερα χρήματα μπορώ είναι η αλήθεια!:???:

Παρόλα αυτά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι μπορώ να κάνω!

Για να κάνω αναθεώρηση άδειας τι πρέπει να γίνει? Να λήξει αυτή που έχω?

Και μετά αν την ανανεώσω μπορώ να αλλάξω εντελώς τα σχέδια? Δηλαδή είναι σαν να βγάζω καινούρια άδεια?

Ο μηχανικός μου είπε οτι δε μπορώ να κάνω τίποτα και θέλει 17000 για να μου εκδόσει καινούρια :( Δε θέλω να σας ζαλίσω (και συγγνώμη που το κάνω) αλλά πρέπει να ξέρω τα δικαιώματά μου πριν του δώσω τα λεφτά ή τον αμφισβητήσω..

Link to comment
Share on other sites

Με καίει να γλυτώσω όσα περισσότερα χρήματα μπορώ είναι η αλήθεια!:???:

...

Ο μηχανικός μου είπε οτι δε μπορώ να κάνω τίποτα και θέλει 17000 για να μου εκδόσει καινούρια

 

Έχουμε πει χίλιες φορές από αυτό εδώ το βήμα, ότι τα χρήματα που δίνεται για να εκδοθεί μία άδεια δεν είναι το κόστος της άδειας, αλλά η αμοιβή του μηχανικού για τη δουλεία του και κάποιο φόροι και κρατήσεις.Ο μηχανικός σας αφιέρωσε χρόνο και κόπο την πρώτη φορά που σας έκανε μια μελέτη και θα το επαναλάβει τώρα που ζητάτε μια τελείως διαφορετική μελέτη. Δεν είναι λογικό να θέλει να πληρωθεί για τη δουλειά του; Τα σχέδια- μελέτες απαιτούν κόπο , φαντασία και γνώση. Δεν τα κατεβάζουμε από το ράφι έτοιμα....

Ακριβώς λοιπόν επειδή και εσείς τα πληρώνετε, κοιτάξτε να βρείτε ένα μηχανικό που να σέβεται τα χρήματά σας που θα σας παραδώσει μια άρτια μελέτη η οποία θα σας ικανοποιεί πλήρως. Αν δεν είστε σίγουροι, επισκεφτείτε και δεύτερο και τρίτο...

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια- μελέτες απαιτούν κόπο , φαντασία και γνώση. Δεν τα κατεβάζουμε από το ράφι έτοιμα....

 

Οχι όλοι τουλάχιστον... αλλά έχω δει και αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που περιγράφεις!

 

Πάντως ειδικά για τη περίπτωση σου αγαπητέ ιδιώτη, να ξέρεις ότι πράγματι θα γίνει ΟΛΗ η δουλειά εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

Οχι όλοι τουλάχιστον... αλλά έχω δει και αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που περιγράφεις!

 

Δυστυχώς ναι, υπάρχει και αυτή η μερίδα κακών επαγγελματιών που πείθουν τον πελάτη ότι αυτό που πρόχειρα οτυ δίνουν, είναι αυτό που χρειάζεται και ονειρεύεται! Για αυτό πρόσθεσα και το παρακάτω...

 

Ακριβώς λοιπόν επειδή και εσείς τα πληρώνετε, κοιτάξτε να βρείτε ένα μηχανικό που να σέβεται τα χρήματά σας που θα σας παραδώσει μια άρτια μελέτη η οποία θα σας ικανοποιεί πλήρως.

 

Ελπίζω ότι σιγά σιγά θα γίνει κατανοητό από το ευρύ κοινό και θα αρχίσει να έχει απαιτήσεις από τα χρήματα που πληρώνει!

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ μια περίπου παρόμοια περίπτωση και θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

Η άδεια έχει εκδοθεί 07/2007. Όταν εκδόθηκε η άδεια το οικόπεδο το είχε ένας άλλος ιδιοκτήτης. Το αγοράσαμε εμείς και κάναμε αναθεώρηση το 01/2011, δηλαδή αλλάχτηκε μόνο το όνομα του ιδιοκτητη. Έιχαμε σκοπό να ξεκινήσουμε τώρα για να μην λήξει η άδεια και να χρειαστεί να μπούμε στη διαδικασία καινούριας αδειοδότησης, αλλά τελικά δεν υπάρχει δυνατότητα άμεσης έναρξης ανέγερσης της οικοδομης.

Και η ερώτηση μου είναι: Μπορώ να υποβάλλω μια αίτηση και τι πιθανότητες έχω για θετική απάντηση αν ζητήσω παράταση της άδειας, λόγω αναθεώρησης που έχει γίνει στο όνομα μου πριν από λίγο καιρό?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος της μελέτης αυτής είναι πολύ μικρό σε σχέση με το να εκδώσετε νέα άδεια στο μέλλον και μπορείτε να πάρετε παράταση της ισχύος της άδειας για άλλα τέσσερα χρόνια.

 

Ερώτηση προς συναδέλφους

Σε μια τέτοια περίπτωση, όπου το έργο δεν υλοποιήθηκε, μπορεί κανείς να κάνει νέα αίτηση χρησιμοποιώντας τις ήδη πληρωμένες αμοιβές μελέτης;

Link to comment
Share on other sites

Σε μια τέτοια περίπτωση, όπου το έργο δεν υλοποιήθηκε, μπορεί κανείς να κάνει νέα αίτηση χρησιμοποιώντας τις ήδη πληρωμένες αμοιβές μελέτης;

 

Δεν υλοποιήθηκε στα 8 χρονια (4+4) θα εννοεις.Μετα τα 8 χρονια η αδεια δεν ισχυει οποτε πας σε εκδοση νέας.Αρα αμοιβες απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.