Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η ταση απο τη μερια που θέλω να μετρήσω είναι 400v.Oπου u θα βάλω 400; Και όπου s 2000; Σωστά;

 

Φαίνομενικά ναι με όσα ελάχιστα μας έχεις πει το ονομαστικό ρεύμα στην

πλευρά των 400 V είναι

 

Ι = 2000(kVA)/[ (1,73*400)(V)] = 2,88 kA

 

Αν τώρα έκανες λάθος και δεν είναι 2000 kVA αλλά 2000 VA δηλαδή 2 kVA τότε το αποτέλεσμα είναι 2,88 Α

 

Αυτά με κάθε επιφύλαξη.

 

Αν δώσεις περισσότερα στοιχεία θα μπορέσω να δώσω πιο συγκεκριμένη απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρακτηριστικά του Μ/Σ είναι τα εξής: Sn= 2000KVA , U1/U2= 20/0,4KV , uk= 6%. Αυτό που με ενδιαφέρει να ξέρω είναι ποια θα είναι η μεγαλύτερη επιτρεπόμενη ένταση I που θα έχω σε κάθε φάση ώστε να μη έχω πρόβλημα υπερφόρτωσης στο Μ/Σ.

Link to comment
Share on other sites

I γραμμης = 2000000 VA /400 V X 1,73 = 2890 A

Πάντως σ΄αυτή τη περίπτωση πρεπει να κάνεις αντιστάθμιση με πυκνωτές δ.λ.δ αντιστάθμιση της άεργος ισχύς του ίδιου του Μ/Σ και των φορτίων που θα τροφοδοτούνται απ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το μέγιστο επιτρεπόμενο ρεύμα είναι τα 2,88 kA που είπε ο kkostorp ή τα 2890 Α που είπε ο hektor είναι το ίδιο.

 

Τώρα πρόσεξε. Προφανώς ένας τέτοιος Μ/Σ βρίσκεται σε βιομηχανία το μέγιστο επιτρεπόμενο γιατί θες να το ξέρεις;

 

Μην επιχειρήσεις να αθροίσεις τα ονομαστικά ρεύματα εισόδου των κινητήρων που θα τροφοδοτεί και να συγκρίνεις το άθροισμα αυτό με το ονομαστικό ρεύμα του Μ/Σ. Αυτός είναι ο μπακάλικος τρόπος που σου δείχνει απλά αν είσαι στην ασφαλή πλευρά σε περίπτωση που η εγκατεστημένη ισχύ είναι πολύ πιο χαμηλή από την ονομαστική του Μ/Σ.

Η τιμή του αθροίσματος θα αντιπροσωπεύει το συνολικό ρεύμα στο περίπου αν και μόνο αν οι συντελεστές ισχύος των κινητήρων είναι περίπου ίδιοι. Αν διαφέρουν υπολογίζεις διαφορετικά το συνολικό ρεύμα.

 

Επίσης στο άθροισμα δεν θα βάζεις το ονομαστικό ρεύμα (αυτό που γράφει ο κινητήρας στην ταμπέλα του ) αλλά το ρεύμα εισόδου των κινητήρων.

 

Επιπρόσθετα συνιστάται αντιστάθμιση βέβαια με βάση την εγκατεστημένη ισχύ και τον συντελεστή ταυτοχρονισμού.

 

Είναι πολλά που πρέπει να λάβεις υπόψη σου.

Αν θες δώσε παραπάνω πληροφορίες είτε εδώ είτε σε pm και από βδομάδα θα σου απαντήσω όσο μπορώ.

 

Καλές απόκριες σε όλους φεύγω Κοζάνη!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων σας, η βοηθειά σας μου είναι πολύ σημαντική. Ο Μ/Σ αυτός βρίσκετε σε βιομηχανία κρέατος. Αντιστάθμιση υπάρχει το συν είναι πολύ κοντα στο 1. Θέλω να γνωρίζω το επιτρεπόμενο ρέυμα για να ξέρω τα όρια υπερφόρτωσης του Μ/Σ. Αυτό είναι σωστό η λάθος; Είμαι νέος και δε γνωρίζω πολά, αλλα κάπος έτσι το φαντάζομε. Πότε υπερφορτώνεται και κινδινέυει ένας Μ/Σ; Ζητώ συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να γνωρίζω το επιτρεπόμενο ρέυμα για να ξέρω τα όρια υπερφόρτωσης του Μ/Σ.
Στο λογαριασμό ρεύματος που σας στέλνει η ΔΕΗ, υπάρχει ένα πεδίο που αναφέρει την χρεωστέα ζήτηση (ΧΖ). Αυτή είναι η ζήτηση που σας χρεώνει η ΔΕΗ και βασίζεται στην καταγραφείσα μέγιστη ζήτηση (ΚΜΖ) που παρατηρείται μέσα σε ένα οποιοδήποτε 15λεπτο της ώρας. Αν η ΧΖ βρίσκεται πάνω από 1800 kW τότε πιθανόν να είσαι για κάποια λεπτά της ώρας κοντά στην μέγιστη δυναμικότητα του Μ/Σ.
Link to comment
Share on other sites

ΧΖ =ΚΜΖ * (0,85/συνφ), αν συνφ >= 0,95 (βλέπε εδώ)

 

Οπότε εάν συνφ=0,95, τότε 0,85/0,95=89,5%

 

Οπότε εάν η ΚΜΖ=2000, η ΧΖ θα είναι περίπου 1800

 

ΥΓ. Τώρα θα μου πεις: τι μπλέκεις την ΧΖ, αφού μας ενδιαφέρει η ΚΜΖ; Σωστή παρατήρηση...

Link to comment
Share on other sites

Μ/Σ 2000 kVA σημαίνει ότι μπορεί να σου δώσει 2890Α ανα φάση όπως αναφέρθηκε. Αυτό είναι το μέγιστο ρεύμα που να σου δώσει.

 

Για να φτάσεις εκεί σημαίνει ότι πρέπει να έχεις φορτίο λειτουργίας που να φτάνει τα 2000 kVA, ισοκατανεμημένο στις 3 φάσεις που δεν πιστεύω ότι το έχεις.

 

Κατα τ' άλλα δες αυτό που σου είπε ο CostasV για τη χρεωστέα ζήτηση και την καταγραφείθήσα μέγιστη ζήτηση. Δες τα τιμολόγια της ΔΕΗ γράφουν πάνω ποιά ήταν η μέγιστη ισχύς ζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.