Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΟΚ Άρθρο 23 Παράγραφος 5


Recommended Posts

Μπορεί κάποις συνάδελφος να ερμηνεύσει το παραπάνω άρθρο?

 

Το άρθρο εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση συνιδιόκτητων οικοπέδων με μειωμένο συντελεστή ?

 

Ο συνιδιοκτήτης που δόμησε με τον παλιό ΣΔ πρέπει να εχει εξαντλήσει όλο το ποσοστό του ή αρκεί και μόνο ένα μέρος ?

 

Αν εγώ έχω δομήσει με τον παλιό ΣΔ ενα μικρό μέρος της δομησης μου και θέλω σήμερα να κάνω προσθήκη πως υπολογίζω το υπόλοιπο δόμησης ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν κάποτε έχτισες με ευνοικότερο συντελεστή. Σήμερα που θέλεις να κάνεις προσθήκη, θα τσεκάρεις τι περιθώρια δόμησης έχεις με τον νέο ΣΔ.

 

Δεν έχω μπροστά μου τον ΓΟΚ αυτή τη στιγμή και δε θυμάμαι απ'έξω τι λέει το άρθρο 23.

Link to comment
Share on other sites

ΓΟΚ Αρθ. 23 Παρ.5

 

"5. α. Σε περίπτωση οποιασδήποτε προσθήκης η συνολική εκ΅ετάλλευση δεν ΅πορεί να υπερβαίνει τον ισχύοντα συντελεστή δό΅ησης της περιοχής, κατά το χρόνο χορήγησης της άδειας οικοδο΅ής. Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα στα οποία ΅ειώνεται ο συντελεστής δό΅ησης, εφόσον ένας ή περισσότεροι των συνιδιοκτητών έχούν οικοδο΅ήσει κατά το ποσοστό συνιδιοκτησίας τους ΅ε βάση τον παλιό συντελεστή δό΅ησης, η επιφάνεια της προσθήκης που επιτρέπεται να πραγ΅ατοποιηθεί για τις λοιπές συνιδιοκτησίες και ΅όνον όταν πρόκειται για κατοικία πρέπει να είναι ίση ΅ε το γινό΅ενο του νέου ΅ειω΅ένου συντελεστή δό΅ησης επί το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου που έχει έκαστος συνιδιοκτήτης."

 

β. Αδειες που έχουν εκδοθεί κατ' εφαρ΅ογή της παραγράφου 5 του άρθρου 23 του ν. 1577/1985 ΅ετά την ισχύ του άρθρου 33 του ν. 2664/1998 εκτελούνται όπως εκδόθηκαν και αναθεωρούνται κατά τη διάρκεια ισχύος τους χωρίς αύξηση της επιφάνειας και του όγκου του κτιρίου. Επίσης εκδίδονται σύ΅φωνα ΅ε τη διάταξη αυτήν οικοδο΅ικές άδειες για τις οποίες έχει υποβληθεί στην αρ΅όδια πολεοδο΅ική υπηρεσία ΅έχρι τη δη΅οσίευση του παρόντος ο πλήρης φάκελος για την έκδoση αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο 100 τμ με παλαιό συντελεστή 1 δικαιούνται οι συνιδιοκτήτες να κτίσουν συνολικά 100τμ.

 

Ας πούμε ότι οι συνιδιοκτήτες είναι 2 με 50% ποσοστό συνιδιοκτησίας έκαστος.

 

Κτίζει ο πρώτος τα 50 τμ που δικαιούται.

 

Αλλάζει ο συντελεστής σε 0,8. Δηλαδή το οικόπεδο μπορεί να κτίσει 80τμ πλέον.

 

Ο δεύτερος όμως συνιδιοκτήτης δεν είναι τόσο άτυχος ώστε να πάρει μόνο 80-50=30 τμ

 

Δικαιούται να κτίσει 0,8*50%*100τμ=40 τμ [ΣΔ]*[ποσοστό συνιδιοκτησίας]*[Εοικ]

 

Μόνο για κατοικία και εφόσον ο πρώτος έχει οικοδομήσει κατά το ποσοστό της συνιδιοκτησίας του.

Εγώ αυτό καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

myri

 

Μεχρι εδώ όλα καλά .

 

Τι γίνεται όμως όταν δεν εξαντλήσει ο Α όλο το ποσοστό του πριν την

 

μείωση αλλά το εξαντλήσει και μάλιστα το υπερβεί μετα την μείωση ?.

 

Δηλαδή :

 

'Εστω ο Α με τον πΣΔ κτίζει 30 τμ

 

και ο Β με τον πΣΔ κτίζει 20 τμ

 

 

Δηλαδή πραγματοποιημένη δόμηση με πΣΔ 50 τμ

 

και υπόλοιπο δόμησης 50 τμ.

 

Στην συνέχεια γίνεται μείωση του ΣΔ και οριζεται

 

νέος μειωμένος ΣΔ έστω νΣΔ=0.80

 

Με τον νΣΔ ο Α κτίζει με τον εξής υπολογισμό :

 

Επιτρεπόμενη δόμηση με ισχύοντα ΣΔ = 80 τμ ,

 

Υπάρχουσα δόμηση 50 τμ

 

Υπόλοιπο Δόμησης 30 τμ και ΚΤΙΖΕΙ 20 τμ

 

 

Οπότε με τις προσθήκες και τα υπάρχοντα η Υπάρχουσα Δόμηση γίνεται:

 

70 τμ

 

Τι μπορεί να κτίσει σήμερα ο Γ ????????

 

Τα 10 τμ που περσσεύουν οπότε συνολο Β = 30 τμ

 

ή 80 χ 0.50 χ 100 - 20 = 20 τμ οπότε συνολο Β = 40 τμ ????????????

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Α έκτισε τα 20 επιπλέον τμ μετά την αλλαγή του ΣΔ είναι παράνομος, διότι έκτισε επιπλέον 10 τμ από αυτό που του αναλογούσε και ο Β επιτρέπεται να κτίσει μόνο 10.

 

Τώρα στη ζούλα μήπως μπορέσεις να δείξεις ότι τα 50 τμ του Α κτιστήκαν πριν την αλλαγή του ΣΔ και καταφέρει και ο Β να κτίσει 40.

 

Σίγουρα ο Α για τα έξτρα 20 τμ έχει άδεια κανονική; Μήπως έγινε καμία νομιμοποίηση και τη βγάλεις άκυρη; Ή κάποια αναθεώρηση της άδειας με τον παλαιό ΣΔ.

Link to comment
Share on other sites

Για την πολεοδομία ο Α δεν ειναι παρανομος διοτι εχει κτίσει τμ , με νομιμη αδεια , τα οποία δεν υπερβαίνουν τον ΣΔ . Μετά τον ΓΟΚ 2000 θεσπίστηκε η υπογραφή του συνιδιοκτητη !!!! Αν αυτός με την οικοδομική αδεια ζήτησε περισσότερα τετραγωνικά από αυτά που του αναλογούν βασει της καθετης για την πολεοδομια δεν τηθεται θεμα .Ειναι θέμα του Αστικού Κώδικα ΑΚ. Η πολεοδομια σου λει ας τον σταματαγες!!!

 

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι οι αδειες καταστράφηκαν στο αρχειο οποτε δεν ξερω τι ακριβως προεβλεπε η αδεια !

 

Η ουσια ειναι τι χτίζω εγω σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Αφού καταστράφηκαν τα αρχεία μην αναφέρεις για την προσθήκη μετά την αλλαγή του ΣΔ. Βάλε το όλο πριν. Δεν μπορούν να αποδείξουν αν έγινε κάτι μετά την αλλαγή του ΣΔ.

 

Και δεν χάνει ο πελάτης σου τόσα πολλά τμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.