Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραπορτάρισμα και Autocad


marits

Recommended Posts

Για τοπογράφους (δε συνηθίζω να προμοτάρω) κατ' εμέ το Ανάδελτα. Μακράν.

 

Η γρήγορη και αυτοματοποιημένη απόδοση όμως είναι ίδιον των τοπογραφικών πακέτων όπως το GGCAD (για το οποίο διαφωνώ με την άποψή σου περί προχειροδουλειάς)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εγω το εχω αναφερει νομιζω καπου

οτι τα 2 πιο δυνατα και ακριβα προγραμματα

κατα την γνωμη μου

ειναι Αναδελτα απο ελλαδα

και το civil απο εξωτερικο χωρις διαθεση διαφημισης

αλλα και σε αυτα ισχυει το GIGO

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι καλύτερα είναι να έχεις 2 version του σχεδίου. Μια για 2d και μια για 3d. Μια polyline (πολυγραμμή) αν χρησιμοποιηθεί για να ενώσουμε σημεία με διαφορετικό z τότε αυτή πέρνει σε όλες τις κορυφές της, το z του πρώτου σημείου, επειδή δεν έχει τη δυνατότητα να καταχωρηθεί διαφορετικό z σε κάθε κορυφή, αλλά όλη μαζί παει σε ένα elevation. Οποτε το εμβαδό θα είναι σωστό.

Για να κάνουμε όλα τα z=0 μπορούμε και με την εντολή change και μετα elevation. Δε νομίζω ότι χρειάζεται lisp αρχείο. Το θέμα το έθιξα γιατί έρχονται πολλές φορές σχέδια σε μελετητικά γραφεία που δεν έχουν z στα σημεία και όσοι τα παραλαμβάνουν που θέλουν να τα επεξεργαστουν αγανακτουν. Καλυτερα να υπάρχει το z και όποιος δεν το θέλει τα κάνει όλα 0.

Υ.Γ. Εγω ψηφίζω civil.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη καταγράφω παρατηρήσεις και σχόλια ώστε να ληφθούν υπόψη στη νέα έκδοση.

 

Χρονικά την τοποθετώ μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ακόμη.

 

Συμφωνώ ότι καλύτερα είναι να έχεις 2 version του σχεδίου. Μια για 2d και μια για 3d. Μια polyline (πολυγραμμή) αν χρησιμοποιηθεί για να ενώσουμε σημεία με διαφορετικό z τότε αυτή πέρνει σε όλες τις κορυφές της, το z του πρώτου σημείου, επειδή δεν έχει τη δυνατότητα να καταχωρηθεί διαφορετικό z σε κάθε κορυφή, αλλά όλη μαζί παει σε ένα elevation. Οποτε το εμβαδό θα είναι σωστό.

 

Το πιθανότερο είναι να υπάρχει ένα Layer με σημεία που όλα θα έχουν 0 υψόμετρο και ένα άλλο - μη ορατό - με τα σημεία να έχουν διατηρήσει και τις 3 συντεταγμένες τους.

 

Το θέμα το έθιξα γιατί έρχονται πολλές φορές σχέδια σε μελετητικά γραφεία που δεν έχουν z στα σημεία και όσοι τα παραλαμβάνουν που θέλουν να τα επεξεργαστουν αγανακτουν. Καλυτερα να υπάρχει το z και όποιος δεν το θέλει τα κάνει όλα 0.

 

Σύντομα θα ανεβάσω Utility το οποίο επιτρέπει εύκολη ενημέρωση τέτοιων σημείων από δεδομένα σε φύλλο του Excel.

 

 

Κατ' επιλογήν θα σχεδιάζεται Polyline μεταξύ των σημείων που ορίστηκαν αν και μελετάται η ένωση των σημείων να γίνεται με τρόπο και αλληλουχία που εμείς (οι τελικοί χρήστες) θα καθορίζουμε.

 

Θα γίνουν και άλλες βελτιώσεις , κάποιες μικρές , άλλες μεγαλύτερες οπότε οι προτάσεις/ ιδέες είναι καλοδεχούμενες.

 

Κάποιες ήδη υπάρχουν και εδώ.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις παρατηρήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

Είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα την βοήθεια σας. Θέλω να δημιουργήσω κάναβο με σταυρονήματα, στα οποία ανά δυο (2) σταυρονήματα να εμφανίζεται το (Χ) και το (Υ) με τις συντεταγμένες μέσα σε ένα πολύγωνο το οποίο θα επιλέγω και να μπορώ να δώσω κλίμακα για το μέγεθος του.

Μπορεί να ζητάω πολλά… :(

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε λίγα λόγια για το πρόγραμμα που αναλαμβάνει να "διαβάσει" Χ,Υ,Η για τα σημεία που μετρήθηκαν και να τα "ραπορτάρει" στο Autocad

 

Το πρόγραμμα τρέχει σε περιβάλλον Excel 2000 ή νεώτερο με ενεργοποιημένες τις macro-εντολές.

 

 

Φροντίζουμε να τρέχει ήδη το Autocad (έκδοση 2004 ή νεώτερη)

 

Εισάγουμε/ενημερώνουμε τις συντεταγμένες (από την 5η γραμμή και κάτω) και όταν τελειώσουμε πατάμε το κουμπί με την ένδειξη : "Create raport inside Autocad".

Κατάλληλα μηνύματα μας ενημερώνουν για την πορεία των υπολογισμών και της αυτόματης μεταφοράς των δεδομένων.

 

Όταν τελειώσει το πρόγραμμα , με κατάλληλο μήνυμα ενημερωνόμαστε να μεταβούμε στο Autocad και να δώσουμε Zoom Extends . Τότε θα δούμε τα σημεία μας "ραπορταρισμένα" και έτοιμο πίνακα συντεταγμένων.

 

Σίγουρα το πρόγραμμα χωρά αρκετές βελτιώσεις.

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ : http://ifile.it/8ebi9qs/RAPORT-POINTS.xls

 

Γράψτε λοιπόν τις παρατηρήσεις σας και θα του προσθέσουμε μαζί νέες δυνατότητες και χρήσιμα χαρακτηριστικά.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο που θα διαθέσετε για να το δοκιμάσετε.

 

Φιλικά

 

Γιώργος

είσαι κορυφη

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τα παραλές συνάδελφε.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Με τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις μελών έχει εξελιχθεί και βρίσκεται στην έκδοση 3 ενώ ήδη ασχολούμαι με την έκδοση 3a.

 

Η έκδοση που αναφέρεις στο post σου είναι παλαιά . Κατέβασε αν θέλεις την πιο πρόσφατη έκδοση από εδώ και αφού τη δοκιμάσεις , χαρά μου να ακούσω προτάσεις και παρατηρήσεις.

 

Το πρόγραμμα είναι δωρεάν για τα μέλη. Η αμοιβή του δημιουργού είναι τα καλά σας λόγια και οι παρατηρήσεις σας στη λειτουργία και ευχρηστία του ώστε να εξελιχθεί και να γίνει ακόμη καλύτερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα την βοήθεια σας. Θέλω να δημιουργήσω κάναβο με σταυρονήματα, στα οποία ανά δυο (2) σταυρονήματα να εμφανίζεται το (Χ) και το (Υ) με τις συντεταγμένες μέσα σε ένα πολύγωνο το οποίο θα επιλέγω και να μπορώ να δώσω κλίμακα για το μέγεθος του.

Μπορεί να ζητάω πολλά… :(

 

Σας ευχαριστώ

 

Αυτό που ζητας γίνεται με τη βοηθεια των blocks με attributes. Θα κανεις ενα block με το πολυγωνο σου και τους καναβους σου και μετα θα βαλεις attributes στα σημεια που σε ενδιαφερει να εμφανιζονται οι συντ/μενες στις οποιες θα επιλεξεις να διαβαζονται αυτοματα (position) απο το object (που θα ειναι ενα σημειο στην τομη του σταυρου). Επειτα οταν κανεις εισαγωγη του block θα επιλεγεις το καταλληλο scale. Ελπιζω να μην σε μπερδεψα... Η αληθεια ειναι οτι θελει μια ευχερεια στο AutoCad αυτη η διαδικασια, αλλα αν το κανεις μια φορα θα το εχεις ετοιμο. Αν θες πες μου τις διαστασεις που σε ενδιαφερουν μηπως βρω χρόνο να στο φτιαξω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για το προγραμματάκι!!!

2 ερωτήσεις:

  • μήπως τα υψόμετρα των σημείων θα μπορούσαν να φαίνονται και σε ένα layer κάτω απο το layer με το όνομα του σημείου;

  • μου βγάζει πρόβλημα όταν περνάω δικά μου σημεία με copy paste απο αλλο αρχείο

87074613.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

91377172.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα.

 

Η αλήθεια είναι ότι οι διάφορες υποχρεώσεις έχουν συντελέσει στην καθυστέρηση της επόμενης έκδοσης του προγράμματος όπου αυτό που ζητάτε έχει μελετηθεί να γίνει .

 

Το μήνυμα σφάλματος που σας βγάζει μοιάζει να δηλώνει ότι προσπαθείτε να συνδεθείτε με το Intellicad και όχι με το Autocad.

 

Αν τα σημεία σας υπερβαίνουν τα 200 , απ' όπου και να τα αντιγράφατε το ίδιο θα προέκυπτε.

 

Θέλετε να ανεβάσετε το Excel αρχείο μαζί με τα σημεία που δουλέψατε ώστε να κάνω κάποιες δοκιμές/ελέγχους ;

 

Ευχαριστώ

 

 

Edit : Είδα ότι δουλεύετε Acad 2010 . Υποθέτω ότι ήδη έχετε φορτώσει το πρόσθετο για VBA. Το μήνυμα σφάλματος που σας έδωσε θα φροντίσω να το αναπαράγω στο σπίτι. Εμφανίζεται ΜΟΝΟ όταν αντιγράφετε στοιχεία/συντεταγμένες από άλλο αρχείο μέσω copy paste ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.