Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη εφαρμογή της νόμιμης άδειας: Τροποποίηση ή αναθεώρηση αδείας;


Recommended Posts

Έχω βγάλει μια άδεια πριν τον 10/2010 χωρίς υπόγειο. Τελικά ο ιδιοκτήτης έκανε και υπόγειο.

Καταρχίν θα πρέπει να κάνω αναθεώρηση ή τροποποίηση?

Αν κάνω αναθεώρηση αδείας τώρα θα μπει και ο ΚΕΝΑΚ????

Θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης πρόστιμο που το έκανε?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως ΚΕΝΑΚ χρειαζεται οταν κανεις ανθεωρηση σε αδειες προ της 1-10-2010 ΜΟΝΟ οταν δεν εχουν γινει καθολου οικοδομικες εργασιες.Εδω λοιπον εχουμε εκσκαφη και θεωρητικα τα θεμελια.Εκει σταματαμε κανουμε αναθεωρηση για την προσθηκη του υπογειου στην αδεια και κατοπιν εκδοσεως της, συνεχιζουμε τις εργασιες.Αν λοιπον τους πεισεις οτι εχουν γινει οκοδομικες εργασιες τοτε δεν χρειαζεται ΚΕΝΑΚ.

 

Εντιτ:

Εγκυκλιος 1603

4. Στην περίπτωση αναθεώρησης υφιστάμενης οικοδομικής άδειας για παράταση ισχύος και

εφόσον δεν έχει γίνει καμία οικοδομική εργασία απαιτείται η υποβολή Μελέτης

Ενεργειακής Απόδοσης

 

 

Προσπαθησε να τους πεισεις με αυτην την παραγραφο

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά η αναθεώρηση γίνεται πριν την εκτέλεση των επίμαχων εργασιών (δηλαδή πριν την κατασκευή της θεμελίωσης εν προκειμένω). Η υφισταμένη κατάσταση βεβαιώνεται με τεχνική έκθεση και φωτογραφίες. Τι σου είναι ο ιδιοκτήτης ώστε να παρανομήσεις σοβαρά για χάρη του;

 

Η νόμιμη διαδικασία είναι η νομιμοποίηση. Δεν θα υπάρχει ΚΕΝΑΚ.

 

Ποιός είναι αυτός που επέβλεψε τα στατικά της αυθαίρετης οικοδομής; Θα αναλάβει να υπογράψει ότι είναι όλα ΟΚ;

 

 

Υ.Γ: Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί...

Link to comment
Share on other sites

σε οικοδομη με αδεια του 1993 4οροφη εχει περαιωθει το ισογειο καταστημα,το οποιο και λειτουργει και οι 3 οροφοι ειναι σε σταδιο σοβατισματων.για να συνεχισουν οι εργασιες στους πανω 3 οροφους λογικα χρειαζεται αναθεωρηση.πως μπορει να γινει η διαδικασια?γινεται αιτηση για αναθεωρηση και αυτοψια απο πολεοδομια,αφου ο φερων σκελετος εγινε κατα τη διαρκεια ισχυος της αδειας ,κ μετα παιρνει αναθεωρηση επαοριστον?

Link to comment
Share on other sites

@martha1: Εφόσον δεν θα εκτελεστούν εργασίες διαφορετικές από αυτές που περιγράφονται από τις σχετικές εγκεκριμένες μελέτες της ισχύουσας* οικοδομικής άδειας και δεν αλλάζουν οι χρήσεις των χώρων, δεν θα χρειαστεί να γίνει αναθεώρηση.

 

* Ναι, ισχύει επ' αόριστο γιατί ο σκελετός είχε περατωθεί μέσα στα πρώτα 4 χρόνια από την έκδοση της οικοδομικής άδειας, αλήθεια έχετε θεωρημένο στέλεχος οικοδομικής άδειας για την περαίωση του; Μου φαίνεται ότι απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι πάλι στο θέμα, το αν χρειάζεται ΚΕΝΑΚ, άδεια που έχει εκδοθεί πριν τον 10/2010 και τώρα θέλω να κάνω αναθεώρηση (προσθήκη υπογείου)

Ρώτησα σε πολεοδομία και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται ΚΕΝΑΚ αν η αναθεώρηση γίνει εντός εξαμήνου από τον 10/2010.

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω αυτήν την εγκύκλιο? Έψαξα στο ΥΠΕΚΑ και δεν βρήκα κάτι.

Θέλω να δω αν χρειάζεται να πρωτοκολληθεί μόνο ή και να εκδοθεί?

Link to comment
Share on other sites

* Ναι, ισχύει επ' αόριστο (γιατί ο σκελετός είχε περατωθεί μέσα στα πρώτα 4 χρόνια από την έκδοση της οικοδομικής άδειας)

 

Ισχύει επ' αόριστον εφόσον έχει θεωρηθεί, να ισχύει απ' αόριστον ?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.