Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αγορά Οροφοδιαμερισματος που στην πολεοδομια φαίνεται μεζονέτα!


Kostis37

Recommended Posts

πολλά κουλά διαβάσαμε !!!

 

99% νομιμοποίηση! με πρόστιμα, αμοιβές κλπ

χωρις προκαταβολή δεν παιζει σοβαρη απάντηση

 

για να απαντήσει κάποιος σοβαρά θέλει 3επισκέψεις στην πολεοδομία

σχεδια και σοβαρή μελέτη

 

Γνωμη μου...

Πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση θα πρεπει να το δουνε οι μηχανικοι (να τους πληρωσεις για τον κοπο τους) ωστε να σου ξεκαθαρισουνε τι προκειται να γινει.

Για μενα θα πρεπει να ερθουν να δουν την κατοικια και τα σχεδια που υπαρχουν στην οικ.αδεια. Μετα θα εκτιμησουν -συμφωνα και με την πολεοδομια- αν θα κανουν αναθεωρηση αδειας η οτι αλλο.

Αφου τα ξεκαθαρισουν και σου τα πουνε τι ακριβως θα γινει κανε συμφωνητικο μαζι τους για να αρχισει η διαδικασια. Το χρονικο διαστημα της διαδικασιας ειναι αγνωστο.

........

Ας κανει ο μηχανικος και την αδεια μικρης κλιμακας (που ειναι δωρεαν) για την ανακαινηση.(αν χρειαστει).

βρε συνάδελφε,

όλα αυτά που λες πιο πάνω ειναι δωρεάν;

θα μας τρελάνεις;

 

επίσης για ποιά αναθεώρηση της άδειας του λες;;;

αφου η άδειά του έχει κλέισει

-----

μόνο άμα απαντάμε ότι μας κατέβει ειναι δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Τελικώς αποφασίσαμε να αγοράσουμε το ακίνητο και με το που γίνουνε τα συμβόλαια, να ξεκινήσουμε διαδικασίες για νομιμοποίηση! Η ιδιοκτήτρια έριξε αισθητά την τιμή και έτσι (αφού μας διαβεβαίωσαν ότι γίνεται) παίρνουμε ένα μικρό ελπίζουμε ρίσκο και προχωράμε σε αγορά!

Καταλήξαμε σε έναν μηχανικό από τους τρεις συνολικά που είδαμε!

Απλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη διαδικασία που θα ακολουθήσει!

Είπε λοιπόν, ότι θα καταθέσει ένα φάκελλο εξαίρεσης κατεδάφσης εντός νομίμου περιγράμματος (μαιζονέτα) και ένα εξαίρεσης κατεδάφισης εκτός νομίμου περιγράμματος στο οποίο θα έχουμε και ένα μικρό πρόστιμο (ένα έρκερ ή κάπως έτσι που ενώ το 82 επιτρεπόταν, τώρα δεν επιτρέπεται πια), αφού περάσουν από την επιτροπή μετά θα πάμε για νομιμοποίηση!

Ο χρόνος που μου είπε, είναι 8 μήνες για να περάσουν από επιτροπή και 2 μήνες για νομιμοποίηση!

Η αμοιβή που ζήτησε μου φαίνεται λογική, ο χρόνος όμως κάπως "τραβηγμένος".

Πώς σας φαίνονται όλα αυτά; Καλά μου τα λέει; Υπάρχει καμμιά παγίδα έτσι όπως το ακούτε;

Και επίσης αν εγώ ξεκινήσω ανακαίνιση και κάποιος ενοχληθεί, θα πρέπει να περιμένω 10 μήνες για να τελειώσω το σπίτι και να μετακομίσω;

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις και τις καθοδηγήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Kostis37

 

δεδομένου ότι έχεις ήδη πάρει την απόφασή σου, και δεδομένου ότι υπάρχει μηχανικός που εμπιστεύεσαι, και δεδομένου ότι όλοι εμείς εδώ έχουμε εξετάσει διαδικτυακά το θέμα είναι (προσωπική μου άποψη ) επιπόλαιο να σου δώσουμε απάντηση στο ερώτημά σου : Πώς σας φαίνονται όλα αυτά; Καλά μου τα λέει; Υπάρχει καμιά παγίδα έτσι όπως το ακούτε;

 

απάντησες μόνος σου πιστεύω σε αυτό που ρωτάς.

παίρνουμε ένα μικρό ελπίζουμε ρίσκο και προχωράμε σε αγορά!

 

και επειδή οι περισσότεροι δεν βάζουν μυαλό ελπίζω να μην έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα μέχρι τέλους....ούτε χρηματικό, ούτε χρονικό, ούτε πολεοδομικό, ούτε νομικό ούτε τίποτα...( και πραγματικά το εύχομαι)

 

θα σου κάνω όμως μια ερώτηση που θα την έκανα στον εαυτό μου.

αλήθεια γιατί να πάρεις αυτό το μικρό ρίσκο?

δώσε μια προκαταβολή, κάνε ένα προσύμφωνο. τακτοποίησε την πολεοδομική εκκρεμότητα, και αφαίρεσε το κόστος της τακτοποίησης από το ποσό της αγοράς. σε αντίθεση περίπτωση αναφέρεις στο συμφωνητικό ότι η αγοραπωλησία ακυρώνεται, και η προκαταβολή επιστρέφεται..(σε αυτό το σημείο για να είσαι και από πάνω σε περίπτωση που τα πράγματα δεν πάνε όπως τα θες, ζητάς την διπλή προκαταβολή πίσω...)

 

Απλό δεν είναι?

 

καλή συνέχεια

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.