Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα εκπόνησης Η/Μ μελετών απλών εγκαταστάσεων


Recommended Posts

Στο θέμα μας για απλές μελέτες δεν μιλάμε μόνο για ύδρευση και αποχέτευση.

 

Για τις υπόλοιπες μελέτες όπως κλιματισμό, θέρμανση, ηλεκτρολογικά, ανελκυστήρες, τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχουν οι περιορισμοι που παρατεθηκαν παραπανω...

Εγω προσωπικκα δεν εχω διδαχθει τιποτα απο αυτα και δεν εχω και ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι άλλο πέραν ύδρευσης/αποχέτευσης.

Link to comment
Share on other sites

@sdim

 

εμένα πάντως δεν θα με πείραζε καθόλου να κόβανε από τους ΠΜ το δικαίωμα για θέρμανση,κλιματισμό,ηλεκτρολογικό σχέδιο,φωτοβολταικά κλπ...είναι ότι πιο σωστό!!!

 

αλλά δικαιώματα για ύδρευση αποχέτευση δεν πρέπει να κοπουν...

 

περιμένω και απο εσένα όμως sdim να μου πεις ποια είναι η άποψη σου όταν Ηλεκτρολόγοι υπογράφουν ύδρευση-αποχέτευση (και μάλιστα απεριόριστα)???...

ξύνω πληγές ή θα λες πάλι ότι οι σχολές ήταν ενωμένες παλιά και από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι στα Διατάγματα του 1821:razz:...με λίγα λόγια ''νίπτω τα χείρας μου'' κλπ.κλπ.κλπ.κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζήτησα να κοπούν τα δικαιώματα ύδρευσης και αποχέτευσης από τους ΠΜ.

Απλά διευκρίνησα ότι με το γράμμα του νόμου υπάρχει όριο στις μελέτες που υπογράφουν.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι οι ΠΜ έχουν γνώσεις στον τομέα των υποδομών (Φράγματα, αγωγοί ύδρευσης, δίκτυο αποχέτευσης πόλεων) που δεν έχουν οι ΜΜ, ενώ οι ΜΜ έχουν γνώσεις στον τομέα των εγκαταστάσεων (κατοικίες, βιομηχανία, κτλ) που δεν έχουν οι ΠΜ.

 

Συγνώμη, κάνουν τα μάτια μου πουλάκια μου φαίνεται .. Είδα ΜΜ και οχι ΗΜ. Σε αυτό έχεις ενα δίκιο.

Οχι οτι χρειάζεται Μηχανικη Ρευστων για ύδρευση -αποχέτευση. Μάλλον αναλογο μάθημα απλώς. Αν το έχουν δε το ξέρω..

Δεν έχουν αντίστοιχο μάθημα, έχουν μείνει τα δικαιώματα από τότε που ήταν σε μια σχολή ΜΜ & ΗΜ.

Μηχανική ρευστών χρειάζεται, διαφορετικά σε μεγάλες εγκαταστάσεις (μεγάλες πολυκατοικίες, ξενοδοχεία, κτλ) υπάρχει περίπτωση να ανοίγει ο ένας την βρύση στην κουζίνα και να παθαίνει έγκαυμα ο άλλος που λούζεται. Βέβαια η διαδικασία είναι τυπική, αλλά παραμένει εφαρμογή της μηχανικής ρευστών.

 

 

Σε επιστολή του ο πανελλήνιος σύλλογος μηχανολόγων και ηλεκτρολόγων επισήμανε στις πολεοδομίες το θέμα των απλών μελετών.

http://www.psdmh-chania.gr/attachments/005_%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%97%20%CE%A0%CE%A3%CE%94%CE%9C%CE%97%20%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%91%CE%A0%CE%9B%CE%95%CE%A3%20%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3%203%202011.doc

 

Διευκρινίζει ότι το όριο της αξίας της απλής εγκατάστασης είναι τα 2935 τα οποία υπολογίζονται με βάση τα εγκεκριμένα τιμολόγια του ΥΠΕΧΩΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οι ΠΜ λέτε έχουν κάνει μαθήματα υδραυλικής και θεωρείται φυσικό να υπογράφουν τέτοιες μελέτες (έστω και απλές).οκ.

 

Τι θα λέγατε να δοθεί το αντίστοιχο δικαίωμα για στατικά και στους ΜΜ που έχουν διδαχθεί επιστήμη υλικών, στατική, δυναμική, αντοχή υλικών, θεωρία ελαστικότητας, θεωρία βισκοελαστικότητας, μηχανική συνθέτων υλικών, θραυστομηχανική, ταλαντώσεις, μεταλλικές κατασκευές και πεπερασμένα στοιχεία????

Έστω απλές μελέτες (βλ. ισόγειο)...

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση συναδελφε..

Εγω δεν μιλησα μονο για υδραυλικη.

Αλλα για 5-10 μαθηματα (αναλογα την κατευθυνση)....

Και μιλησα καθαρα για μελετες υδρευσης/αποχετευσης..

 

ΥΓ. Αν θες να υπογραψεις στατικα, μπορεις.. εδω οι ΑΜ υπογραφουν 5οροφα και μελετες ενισχυσεων..

Link to comment
Share on other sites

@ qwert

 

λοιπον θα τα πάρουμε ένα-ένα

 

Θεωρία ελαστικότητας: είναι απαραίτητη για την κατανόηση της συμπεριφοράς των υλικών...έτσι και αλλιώς αποτελεί καταστατικό νόμο συμπεριφοράς των υλικών (όπως π.χ θεωρίες ελαστοπλαστικότητας ανώτερης τάξης)...το ότι γνωρίζει κάποιος από την θεωρία της ελαστικότητας δεν σημαίνει ότι γνωρίζει από στατική---> δηλαδή ευρεση εντατικών μεγεθών----> κατασκευή κατάλληλης διατομής από τα υλικά (π.χ ΩΣ,χάλυβα ή κάτι άλλο) που θα βάλεις και πολλά πολλά άλλα που περιέχει η επιστήμη της στατικής...

 

σίγουρα αποτελεί προαπαιτούμενο να γνωρίζεις το νόμο της ελαστικότητας για να μάθεις από στατική...αλλά δεν είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για να γνωρίζεις στατική ακόμα και για μονώροφο

 

επιστήμη υλικών: θα μπορούσες μια χαρά να είσαι ο μηχανικός που ελεγχει τη διάβρωση των υλικών π.χ χάλυβα ή κάτι άλλο όπως π.χ ο Ροδοπουλος

αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρεις από στατική

 

θεωρία βισκοελαστικότητας:αποκλείεται να το έχετε ως μάθημα κορμού και να το κάνετε όλοι ανεξαιρέτως, αποτελεί μάθημα κατευθυνσης για hardcore μηχανολογους μηχανικούς...αν το είχατε στον κορμό το συζητάμε...αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι ξέρεις από στατική.

 

μηχανική σύνθετων υλικών: δεν θα αναφέρω κάτι για αυτό,καθώς μονο στη διαστασιολόφηση της διατομής σε βοηθάει και πουθενά αλλού...επισης, δεν είναι μάθημα κορμού!

 

θραυστομηχανική:ισχύουν λίγο έως πολύ αυτά που έγραψα για τη μηχανική σύνθετων υλικών

 

έγραψες ότι κάνατε στατική: τι ισοστατικούς φορείς??? μητρωική ανάλυση φορέων έκανες???γραμμές επιρροής σε υπερστατικούς φορείς από δυναμικά φορτία γνωρίζεις να βγάζεις???θεωρία πλακών έκανες???

 

μεταλλικές κατασκευές: είναι μάθημα πάλι κατευθυνσης στους ΜΜ από όσο γνωρίζω

 

πεπερεσμένα στοιχεία: sorry αλλά το συγκεκριμένο μάθημα το κάνουν σχεδόν όλοι οι Μηχανικοί (ΜΜ,ΠΜ), εγώ δεν γνωρλιζω κάποιον που να μην το έχει κάνει...και αν δεν έχει κάνει Πεπερασμένα στοιχεία θα έχει ασχοληθεί με Πεπερασμένες διαφορές...αλλά επειδή εκανες πεπερασμένα τι σημαίνει ότι θα φτιάξεις κτήριο...???δηλαδή με την λογική σου μπορώ και εγώ να φτιάξω αεροπλάνο (wow)...τα πεπεραρμένα είναι μόνο αλγόριθμος αριθμητικής επίλυσης τίποτα άλλο...

 

ταλαντώσεις: ωραία γνωρίζεις για δυναμικά συστήματα σε μηχανοκίνητα μέρη κλπ. ...όμως έχει μεγάλη διαφορά να τα εφαρμόσεις σε κτίριο,ακόμα και αν οι αρχές της φυσικής είναι ίδιες

 

σου παραθέτω τώρα μαθήματα κορμού, που κάνουν όλοι οι φοιτητές ΠΜ και έχουν σχέση με ρευστά

 

Μηχανική Ρευστών:

http://www.civil.ntua.gr/courses/29/

 

Εφαρμοσμένη Υδραυλική:

http://www.civil.ntua.gr/courses/36/

 

Αστικά Υδραυλικά Εργα:

http://www.civil.ntua.gr/courses/42/

 

(κάνουμε και άλλα μαθήματα κορμού π.χ. θαλάσσια υδραυλική αλλά δεν είναι σχετικο)

 

άντε καλά εγώ δεν θα υπογράφω ύδρευση-αποχέτευση εγκαταστάσεων (αυτά τα λιγα βρε παιδί μου τα 3000$)...αλλά θα υπογράφω τις υποδομές για ύδρευση-αποχέτευση έτσι για να στη σπάσω...χαχαχα σε πειράζω :P

 

@ qwert

 

δηλαδή δεν σε πειράζει που οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί υπογράφουν τέτοιες μελέτες, οι οποίοι δεν έχουν ιδέα από Μηχανική Ρευστών (ουτέ καν σχετικό μάθημα) και σε ενοχλεί που το κάνουν Πολιτικοί Μηχανικοί...τι να πω δεν ξέρω :P

Link to comment
Share on other sites

@terry

Κι όμως στις πολεοδομίες δεν το δέχονται...Ούτε για αγροτική αποθήκη 15 τ.μ.

Σε άλλες κατασκευές βέβαια οι μηχανολόγοι υπολογίζουν τα πάντα.

Βλέπε βιομηχανικά έργα και κτηριακά αυτών, μεταλλικές κατασκευές, ικριώματα, σιλό κτλ...

 

@aartam

 

Δεν θα μπώ στην διδικασία του τι έχει το πρόγραμμα σπουδών καθε σχολής. Αν θές να το κάνεις μπές εσύ στα αντίστοιχα site.

Αυτό που ξέρω είναι οτι όντας μηχανολόγος εφαρμοσμένης μηχανικής με διπλωματική σε κόπωση δομικού χάλυβα έχω κάνει πολλά περισσότερα μαθήματα μηχανικής συμπεριφοράς υλικών και δυναμικών καταπονήσεων από οτι ένας ΠΜ με κατέυθυνση προγραμματισμού και διαχείρησης έργων.

 

Αυτό δεν σημαίνει οτι θέλω να μπώ στα μονοπάτια του ΠΜ αλλά δεν θέλω και ο ΠΜ να μπαίνει στα δικά μου...

Link to comment
Share on other sites

@terry

Κι όμως στις πολεοδομίες δεν το δέχονται...Ούτε για αγροτική αποθήκη 15 τ.μ.

Σε άλλες κατασκευές βέβαια οι μηχανολόγοι υπολογίζουν τα πάντα.

Βλέπε βιομηχανικά έργα και κτηριακά αυτών, μεταλλικές κατασκευές, ικριώματα, σιλό κτλ...

 

 

Φυσικα συναδελφε, ειρωνικα το εγραψα..

Κοιτα..

1. Εγω ειμαι ο πρωτος που θελει ΞΕΚΑΘΑΡΑ επ. δικαιωματα..Ποιος θα υπογραφει και τι θα υπογραφει ειναι ΜΕΓΑΛΟ θεμα..

2. Σαυτο εδω το "κρατος" υπαρχουν νομοι.... Ο νομος λοιπον μου δινει το δικαιωμα να υπογραφω καποιες Η/Μ μελετες.. Εγω προσωπικ σου ειπα οτι το μονο που ξερω να κανω ειναι Υδρευση/αποχετευση επειδη τα εχω διδαχθει....Τα υπολοιπα δεν με ενδιαφερουν.... Αν αλλαξει ο νομος , τοτε αλλαζει το θεμα..

3. Τη στιγμη που δεν υπαρχει νομος που να σου δινει το δικαιωμα για υπογραφη στατικων (και πολυ καλα κανει..) τοτε καλως η πολεοδομια δεν το δεχεται..

 

 

μεταλλικές κατασκευές

 

Αυτο δεν το επιασα..

Δεν νομιζω να μιλας για στατικη μελετη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.