Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστοχία τοιχείου αντιστήριξης


 

Recommended Posts

pueblo έχει δίκιο ο κώστας 40μ χωρίς αρμούς?:shock:

 

Δε με κατάλαβες. Συμφωνώ με το κώστα αλλά δε νομίζω η έλλειψη αρμών να δημιούργησε μια ρωγμή πάχους 15-20εκ. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη αρμών σπάνια δημιουργεί ρωγμές μεγάλες. Κι εγώ κάποτε που βιαζόμουν έκανα μονοκόμματο μεγάλο τοιχείο, όπου αρμούς είχα προβλέψει μόνο... στην όπλιση. Πράγματι έγιναν κατακόρυφες ρωγμές σε εκείνες τις θέσεις, αλλά καμία τους δεν πλησίασε καν το 1mm σε εύρος...

 

Επίσης, "σοβαρά" τοιχεία, με "σοβαρούς" οπλισμούς γίνονται με μήκος δεκάδων μέτρων χωρίς αρμό...

 

Το ότι υπάρχει καθίζηση είναι προφανέστατο...

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα είναι λόγος σημαντικότατος. Το ίδιο θα γινοταν αν είχαμε μία πλάκα επί εδάφους διαστάσεων 4,5Χ40μ .Θα δημιουργούσε σίγουρα από μόνη της φυσικούς αρμούς 1 ή 2 ακόμα και χωρίς φόρτιση. Το ίδιο και εδώ, σε πόσο διάστημα έγιναν οι σκυροδετήσεις (ημερολόγιο έργου, ποιότητα σκυροδέματος)

Φυσικά δεν λέω ότι δεν μπορεί να φταίει η κακή επίχωση ή η τοποθέτηση του ωπλισμού όπως και το As ως σύνολο.

Η καθίζηση φαινεται και από τη γωνία που έχουν μεταξύ τους στην κορυφή τα δύο τμήματα του τοίχου στην φωτο1

 

edit

15-20εκ.
δεν το είχα δει, νόμιζα ότι ήταν της τάξης 2-3cm το εύρος της ρωγμής.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμπεραίνω ότι το πιο πιθανό είναι καθίζηση σε συνδυασμό με ελλειπή όπλιση. Κατά τα άλλα τ απροβλήματα του είναι πολλά.

 

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τη βοήθεια σας και σας εύχομαι καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος του είναι περίπου 30-40μ αλλά η έλλειψη αρμών

 

???

Τώρα φαίνεται φως. Σε συνδυασμό και με το έδαφος ή την μη σωστή θεμελίωση κάτι τέτοιο φαίνεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites

σε τί απόσταση είναι δέον να αφήνεται αρμός κατά μήκος τοίχου αντιστήριξης? καθ' ύψος φαντάζομαι αφήνεται ένας στην διεπεφάνεια θεμελίου-ανωδομής τοίχου.σωστό ή για τέτοιον τοίχο (4μ ύψος) επιβάλλεται και δεύτερος καθ' ύψος?

ο αρμός αφήνεται με κανονική διακοπή σκυροδέτησης ή "κατασκευάζεται" με κόφτη επάνω στο νωπό σκυρόδεμα όπως πχ γίνεται στα βιομηχανικά δάπεδα και τις πλάκες επί δαπέδων?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

αναφέρεται οτι ο οπλισμός (ο ελλιπής!!!) αστόχησε. Δεν μπορώ να φανταστώ φυσικό αρμό και αστοχία.

Link to comment
Share on other sites

Καραμπινατη περιπτωση του κανω-τοιχιο-και-δεν-ρωτω-μηχανικο.
Εγώ θέτω ερώτημα αν έχει από κάτω πέλμα η θεμελίωση...ή αν έχει καν θεμελίωση.

 

σε τί απόσταση είναι δέον να αφήνεται αρμός κατά μήκος τοίχου αντιστήριξης? καθ' ύψος φαντάζομαι αφήνεται ένας στην διεπεφάνεια θεμελίου-ανωδομής τοίχου.σωστό ή για τέτοιον τοίχο (4μ ύψος) επιβάλλεται και δεύτερος καθ' ύψος?
Μέχρι και 6 μέτρα καθ΄ύψος δεν υπάρει πρόβλημα. Στο μήκος συνήθως προσωπικά ανά 6 μέτρα αν έχω συνολικό μήκος 12 μέτρα.

Γενικά ανά 6 μέτρα σε τοιχεία αντιστήριξης στο μήκος. Μεγάλα ύψη δεν θα συναντήσεις σε τοιχεία άντε το πολύ 6 μέτρα σπάνια λίγο παραπάνω...

 

αναφέρεται οτι ο οπλισμός (ο ελλιπής!!!) αστόχησε. Δεν μπορώ να φανταστώ φυσικό αρμό και αστοχία.

 

Η αστοχία έχει να κάνει με παράγοντες όπως

 

1. Εδαφος

2. Αρμός

3. Όπλιση

4. Θεμελίωση

 

Και το παραπάνω κάνει μπαμ ότι είναι από τον Μήτσο τον εργολάβο...ή τον σιδερά της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.