Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάλειψη πολυτεχνείου, σκέψεις


lostie

Recommended Posts

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

 

Τελικα μαλλον θα κανω μια ακομα προσπαθεια κανα εξαμηνο να παρω το διπλωμα. Δεν ειναι χαλια τα οικογενειακα οικονομικά, απλά δεν μ ενθουσιαζει και πολυ η σκεψη συνεχους απασχόλησης με προγραμματισμό κτλ.

 

μαλλον θα κανω ότι καλυτερο μπορω για να ορκιστω συντομα, και αν ειναι καμια προκηρυξη του χρονου κανω χαρτιά. (τουλαχισον να μην λεω οτι τοσα χρονια πηγαν εντελως χαμενα).

 

(Στο ΤΕΕ δεν θα γραφτώ αμέσως μόλις αποφοιτήσω.)

 

(επίσης και εγω το σκεφτομαι σοβαρα για νέος αγρότης ή καμια αλλη ασχετη δουλεια.). θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Αυτή την συμβουλή/σκέψη πρώτος εδώ μέσα την είχε διατυπώσει ο Rigid"

Χε, μπορούμε να κάνουμε και συνεταιρισμό!

 

Πάντως επειδή η περιοχή μου είναι κατά βάση αγροτική, ο πιο πετυχημένος μακράν είναι ένας μαθηματικός (που πήρε το πτυχίο του και γύρισε στα χωράφια του πατέρα του αντί να περιμένει στην επετηρίδα), χλμ μπροστά από τους άλλους νέους αγρότες (30+).

 

edit: Σωστή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ λίγο πριν τελειώσω είδα ένα συνάδελφο στην τηλεόραση που δούλευε σαν πλασιέ να ρωτά τον υπουργό εργασίας τι γίνεται με την ανεργία (σε πολιτική εκμπομπή) Ευτυχώς που δεν επιρεάστικα γιατί αν και ήταν δύσκολα στην αρχή δεν ήταν όπως τα έλεγε ο συνάδελφος στην TV Βέβαια το να γίνω κάποια στιγμή αγρότης ήταν και για μένα μια εναλλάκτική λύση την οποία όμως μέχρι στιγμή δεν χρειάστηκε να εφαρμόσω (στον μέλλον δεν ξέρω) Εξάλου το Δίπλωμα έχει να κάνει και με κάτι προσωπικό πέρα από επαγγελματική αποκατάσταση τουλάχιστον για μένα είναι ηθικό βραβείο ότι κατάφερα κάτι σημαντικό που δεν μπορεί ο καθένας αλλά λίγοι (δυστυχώς και αυτοί που έχουν χρήματα) αν και για μενα καλό θα ήταν για την πρόοδο του τόπου μας να είχαμε περισσότερους μορφωμένους ανθρώπους ακόμα και με τριτοβάθμια εκπάιδευση και ας προέρχεται και από το εξωτερικό , μακροπρόθεσμα κάνει καλό

Link to comment
Share on other sites

Είμαι φοιτητής επί πτυχίω, Μηχανικός Η/Υ , με ακόμα 4 μαθηματα για πτυχιο από σύνολο 65 και ετοιμο το 95% της διπλωματικής.

 

Μην εγκαταλείψεις τη Σχολή lostie, και μη ζεις για τους άλλους!

 

Διακοπές και ένα κορίτσι χρειάζεσαι! Τώρα το καλοκαίρι φύγε σε κανένα νησάκι μερικές εβδομάδες, βρες μία ευχάριστη δουλειά για χαρτζιλίκι μόνο (κάποιες προσφέρουν διαμονή & φαγητό επίσης) και τον ελεύθερο χρόνο σου χαλάρωσε στην παραλία με μία τουρίστρια αγκαλιά! Μετά επιστρέφεις στο διάβασμα, κσι μετά αποφασίζεις τί θα κάνεις επαγγελματικά.

 

(το έκανε και ο αδελφός μου αλλά ερωτεύτηκε ο χαζός και καθυστέρησε περισσότερο, αλλά αξίζει λέει)

Link to comment
Share on other sites

την σχολη να την τελειωσεις. εφτασες στην πηγη και δεν θα πιεις νερο?

 

οχι βεβαια, θα κανεις 4 βηματακια εμπρος και θα πιεις οσο νερο θες.

 

απο εκει και περα, βλεπεις και κανεις.

 

η ζωη στην ελλαδα θα αλλαξει αρδην τα επομενα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλετε και άλλες επιλογές πέρα από αγρότης είναι και εκτροφέας Σαλιγκαριών .

Το έκανε από ότι άκουσα από την TV ένας Μηχανολόγος Μηχανικός στης Σέρρες και βγάζει πάρα πολλά χρήματα .

Δεν προλαβαίνει να δέχεται παραγγελίες από ότι είπαν !!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη Πεινασα Ορκιστηκα Παλι (ΕΠΟΠ) Αν δε πεινας ουτε να το σκεφτεσαι .. Και κατι ακομα , παιρνουν ποδι τωρα με την κριση κατι χιλιαδες εποπ που εκλεισαν 7ετια. Τι θα γινει και με τους ΕΦΟΠ σε αλλα 7 δε το ξερουμε .. και τοτε να σε δω..

Link to comment
Share on other sites

να το πώ λαϊκά. Βρες καμία καλή κοπέλα και ξύπνα μαζί της (FALL IN LOVE)

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να ξυπνησει μαζι της το πρωι? δεν ειναι αναγκαιο. :evil:

Φιλε μου ουτε να το σκεφτεσαι να παρατησεις τη σχολη σου για την αποτυχια του στρατου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, είπα να μη μιλήσω, αλλά θα σκάσω... Το παιδί έχει ένα δίλλημα, ζητά συμβουλη και εσείς του λέτε: "κάνε σεξ, θα σου περάσει"?

Είναι σαν να λέτε σε ένα άνεργο, λίγο πριν την αυτοκτονία, "βρες καμμιά γκόμενα, θα σου περάσει"... Είναι συμβουλές αυτές? όσο και μες την σύγχυση είναι το παιδί (πράγμα που το καταλαβαίνω απόλυτα),αν κάνει σεξ δε θα του λυθεί το πρόβλημα.

 

Υ.Γ. Ακόμα και σαν χιούμορ να το λέτε, εγώ το βρίσκω άστοχο να κάνεις χιούμορ σε θέματα τόσο σοβαρά όπως ο Επαγγελματικός Προσανατολισμός κτλ. Αν κάποιος θίγεται από αυτά που είπε, ευπρόσδεκτη η κίτρινη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.