Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθέμιτος ανταγωνισμός σε ελ. επαγγελματίες από Δ.Υ.


DELKOS82

Recommended Posts

Γειά σας. Είμαι σχετικά νέος πολιτικός μηχανικός (Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος τέλη του 2008). Μόλις τελείωσα την σχολή μου αποφάσισα να φύγω από την Αθήνα και να πάω στον τόπο καταγωγής μου. Δούλεψα 2 χρόνια ως υπάλληλος και πριν 1 χρόνο αποφάσισα να ανοίξω το δικό μου γραείο.

Στην περιοχή μου όμως συμβαίνει το εξής. Οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι διατηρούν και το δικό τους γραφείο και μάλιστα έχουν εξευτελίσει τις αμοιβές με έκπτωση έως και 50% της ελάχιστης αμοιβής. Δεν μπορώ να τους ανταγωνιστώ γιατί ότι τιμή και να θέλω να πετύχω ξέρω ότι αυτοί θα πάνε αρκετά χαμηλότερα αφού πρόκειται για μαύρα λεφτά.

Δεν ανέχομαι εγώ ένας αριστούχος Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ να μου παίρνει δουλεία ένας παράνομος Τοπογράφος ΤΕ εξευτελίζοντας και τις τιμές. Δεν ανέχομαι κάποιος που δουλεύει στην Πολεοδομία και του τα κάνουν τα σχέδια οι ίδιοι οι υπάλληλοι που τα ελέγχουν μετά να μου παίρνει το ψωμί μου.

Νοιώθοντας την αδικία καλώ όλους τους μηχανικούς που σκέφτονται σαν εμένα να δημιουργήσουμε έναν σύλλογο και να καταγγέλουμε αυτούς τους "έντιμους" μηχανικούς. Αν θέλουν να ασκήσουν νόμιμα το ελεύθερο επάγγελμα να παραιτηθούν και να αφήσουν κάποιους άλλους να πάρουν την θέση τους που την έχουν ανάγκη η αλλιώς να αφήσουν εμάς να αγωνιζόμαστε για το ψωμί μας...

Η επανάσταση πρέπι να ξεκινήσει από μας τους αδικημένους.

Περιμένω τις απόψεις σας και κυρίως την αντίδρασή σας!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο αλλα ολα αυτα ειναι θεμα παιδειας και νοοτροπιας. Για να αλλαξουν αυτα τα 2 ή καποιο απο αυτα τα 2 θελεουν πολλα χρονια απο γενια σε γενια μιας και οι νομοι δεν εφαρμοζονται και ουτε καν ελεγχοι δεν υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει το να ασκούν ελεύθερο επάγγελμα δημόσιοι υπάλληλοι είναι κατακριτέο. Το θέμα είναι γιατί νομίζεις πως χρειάζεσε σύλλογο για να τους καταγγείλεις; Και μόνος σου μπορείς...

Link to comment
Share on other sites

DELKOS82, σε καταλαβαίνω φίλε μου και ας μην έχω τεχνιό γραφείο ώστε να καταλάβω τα διαδικαστικα... Ο ανταγωνισμός που σου ασκείται είναι αθέμιτος, παράνομος και τουλάχιστον μη αποδεχτός από την πλειοψηφία του τεχνικού κλάδου.

Υποτίθεται ότι το ΤΕΕ έχει τα αρμόδια όργανα ώστε να γίνονται καταγγελίες για τους Δ.Υ. που δρουν και σαν ελ. επαγγελματίες με κρυφά γραφεία και μελέτες κάτω από το τραπέζι, αλλά λίγοι έχουν το σθένος να παλεψουν αυτούς γτ είναι χωμένοι βαθιά στο σύστημα. Ειδικά εσύ που δουλεύεις σε μια μικρή πόλη, αν κάνεις μια καταγγελία, θα στιγματιστείς στην πόλη σου, θα ενοχλήσεις πολλούς και άντε μετά να βρεις συμμάχους...

Οπότε η λύση δεν είναι να υπάρξει ένα ξεχωριστό όργανο που να κάνει τις καταγγελίες αλλά από μόνοι μας να απομονώμουμε (όσο μπορούμε βέβαια) αυτές τις περιπτώσεις...

 

Keyser, όσο είσαι φοιτητής, άρα και μη γνώστης της επαγγελματικής καθημερινότητας του μηχανικού, δε νομίζω ότι μπορείς και να εκφέρεις γνώμη... Άσε που ουσιαστικά επικροτεί την παρανομία που κάνουν οι άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε "φοιτητή" Κeyser πραγματικά στεναχωρήθηκα με την απάντησή σου αλλά πρέπει να αναγνωρίσω ότι ανήκεις στο μεγαλύτερο ποσοστό της απαθούς ελληνικής κοινωνίας (σε αυτό το ποσοστό άνηκα και εγώ μέχρι πριν από κάποιο διάστημα). Το ότι δεν ασχολήθηκα με τους νόμιμους ελεύθερους επαγγελματίες που μπορούν να κάνουν και μεγαλύτερες εκπτώσεις δεν σου λέει τίποτα; Αυτό είναι στα πλαίσια του υγιούς ανταγωνισμού. Το ότι είναι παράνομοι αυτοί που ως δημόσιοι υπάλληλοι διατηρούν και γραφεία και εκτός αυτού λειτουργούν ως μπακάληδες αφού την δουλειά τους την κάνουν άλλοι εκμεταλλευόμενοι τις γνωριμίες τους δεν σε άγγιξε καθόλου; μήπως δεν έχεις ακούσει για το ασυμβίβαστο; Η επανάσταση πρέπει να ξεκινήσει από τους νέους σαν εσένα που επιτέλους θα ξυπνήσουν και θα δουν τα νόμιμα δικαιώματά τους.

Δεν θέλω να εκμεταλλευτώ καμία κατάσταση με τη δημιουργία κάποιου συλλόγου όπως πολλοί πονηρευτήκατε να πείτε. Ας δημιουργηθεί μία άτυπη ομάδα που θα μπορεί να βοηθάει (συμβουλευτικά και ψυχολογικά) και να αποδίδει το νόμιμο. Ξέρω ότι μπορώ να τους καταγγείλω και στο τέλος να απομονωθώ από τη κλειστή κοινωνία στην οποία ανήκω αλλά επιτέλους πρέπει να κοιτάξουμε το μέλλον μας και όχι το κόστος...

Δεν θέλω να εκμεταλλευτώ κάτι ως προς το συμφέρων μου απλώς να συσπειρώσω και άλλους που νοιώθουν αδικημένοι σαν εμένα αλλά δεν τολμούν...Θα ήθελα να αισθάνομαι ότι δεν είμαι μόνος μου και ότι από τους μηχανικούς μπορεί να ξεκινήσει η εξυγίανση της ελληνικής κοινωνίας...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις σε ποιες ευρωπαικες χωρες ισχυουν οι ελαχιστες αμοιβες και σε ποιες οχι? Και να μας πεις ποσα χρονια δουλευεις? (ρητορικη ερωτηση)

Link to comment
Share on other sites

Keyser

Διαβασε και τους Κανονες Συμμετοχης...

 

Καταγγελια φυσικα...Αλλα σε κλειστες κοινωνιες ξερω πως ειναι...

Ασε που κατα 99% δεν θα βρεις το δικιο σου...

Πρεπει το ΣΔΟΕ να τα πιασει στα πρασα να παιρνει λεφτα..

Ακομα και τοτε ξερεις ποσοι θα βρεθουν να τον υποστηριξουν και να φανε εσενα????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.