Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθέμιτος ανταγωνισμός σε ελ. επαγγελματίες από Δ.Υ.


DELKOS82

Recommended Posts

Το "συνέργεια" πάει σε αυτούς που "υπογράφουν" το έργο τών Δ.Υ.. Κατά τα άλλα, πολύ δύσκολα βρίσκεται ο "γενναίος" στα μικρά μέρη..

Link to comment
Share on other sites

για ποιά ανοχή και συνέργεια των ΕΕ λέτε ;

διαβάσατε τα link που έβαλα παραπάνω ; οι υπάλληλοι "έχαναν" τους φακέλλους 3-4 φορές και "έστηναν" στα ραντεβού για εβδομάδες.

τί να την κάνει την άδεια για την υπογραφή ; για να έχει και ευθύνες ; υπογράφει, ξέρουμε όλοι ποιός, και είναι όλα εν τάξει. Η εφορία γιατί να ανακατευτεί ; οι αμοιβές δηλώνονται κανονικά.

Το πρόβλημα δεν είναι εάν υπογράφουν με άδεια ή όχι, το πρόβλημα είναι κατάχρηση εξουσίας και δεσπόζουσας θέσης. Και υπάρχει παντού μέσα στο δημόσιο, συνεταίρος πλέον θέλει να μπεί ο υπάλληλος που "υπογράφει" το οτιδήποτε, ακόμα και το διαβιβαστικό.

Link to comment
Share on other sites

nikmmech

 

Σε αυτο συμφωνω....ΑΠΟΛΥΤΩΣ..

 

Αλλα ειναι δυο εκδοχες..

1. ΔΥ κανει μελετη και την υπογραφει ελ επαγγελματιας (επειδη ο ΔΥ δεν μπορει)

2. ΔΥ κανει τη μελετη για λογαριασμο ελ.επαγγελαματια.... (μην παω και στο γεγονος οτι ελεγκτης κανει μελετη, ελ. επαγγελματιας υπογραφει, ελεγκτης ελεγχει την δικη του μελετη..!!!!)

 

Γινεται της π#$#@ και ψαχνουμε ακομα να βρουμε τα χαμμενα λ, κ , β, μ των ελαχιστων..... :smile:

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αυτό που ήξερα είναι ότι οι μηχανικοί που δουλέυουν στο δημόσιο δε μπορούν να υπογράφουν άδειες πλην συγκεκριμένων υπηρεσιών ή οργανισμών όπως π.χ. ο ΟΣΚ που ανέφερα.

Γνωστή μου δούλευε σε δημόσια υπηρεσία (ελεγκτική) δεν μπορούσε να ασκήσει το ελ. επάγγελμα και να εκδόσει Ο.Α. παρά μόνο όταν συνταξιοδοτήθηκε. Εκτός αν άλλαξε κάτι τα τελευταία χρόνια ή έφταιγε το ότι ήταν στην συγκεκριμένη υπηρεσία που είχε ελεγκτικό χαρακτήρα.

Τώρα σχετικά με την άσκηση και μόνο του ελ. επαγγέλματος χωρίς δικαίωμα υπογραφής δε γνωρίζω αλλά από όσο ξέρω από άλλα επαγγέλματα δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα.

Η ξαδέρφη μου η οποία δουλεύει ως καθηγήτρια στην δευτεροβάθμια είχε πάρει τη συγκεκριμένη άδεια που λέτε για να προσφέρει μαθήματα πολιτιστικού περιεχομένου σε κάποιον δήμο. Χρειάστηκε να γνωμοδοτήσει επιτροπή από το συγκεκριμένο κεντρικό γραφείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και ο δήμαρχος και η άδεια δόθηκε για συγκεκριμμένο έργο - σύμβαση (την οποία και ποτέ δεν πληρώθηκε αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) με την αιτιολογία ότι είναι για πολιτιστικό και κοινωνικό σκοπό. Θέλω να πω οτι η διαδικάσία δεν ήταν εύκολη και προφανώς την άδεια δεν της την έδωσαν για να κάνει ιδιαίτερα αλλά για πολύ συγκεκριμένο σκοπό.

 

edit : α! και τώρα το θυμήθηκα. Ο εργοδότης (δήμος στην προκειμένη) έπρεπε να αιτιολογήσει τον λόγο για τον οποίο επιθυμούσε συνεργασία με το συγκεκριμένο άτομο και ότι δεν υπήρχε άλλος να μπορεί να προσφέρει τις υπηρεσίες του πάνω σε αυτό το έργο.

 

 

Έχω συνάδελφο ιατρό ΔΥ -όχι εγώ δεν είμαι γιατρός :) , με άλλη ιδιότητα είμαστε συνάδελφοι- ο οποίος έχει πάρει άδεια από την υπηρεσία και νόμιμα διατηρεί και ιατρείο.

.

 

σε ποιό νοσοκομείο;

είναι μήπως πανεπιστημιακό;

 

 

επίσης δεν πρότεινα να μην κάνει τίποτα ο συνάδερφος απλά αν γίνει κάτι σε πιο συλλογικό επίπεδο όπως αυτό το παράδειγμα που έφερε ο jkar τότε θα έχει πιο πολύ δύναμη και θα είναι λιγότερο "εκτεθιμένος".

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία για το ότι κάποιος δουλεύει έξω θέλει στοιχεία ή πολλαπλές αναφορές για το ίδιο άτομο. Δεν είναι το ίδιο με το οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσουμε σε πολεοδομία.

Τι στοιχεία μπορεί κάποιος από εμάς να παραθέσει για να προχωρήσει μια διαδικασία.

θα πάει και θα καταγγείλει ότι ο τάδε κάνει δουλειές έξω; Ε και; Πως θα αποδειχθεί αυτό;

Νομίζεις πως συγκεκριμένα άτομα ειναι δύσκολο να μαζέψουν 10 καταγγελίες;;;;

 

Ας βγει μια ανακοίνωση ότι στις 5 καταγγελίες αρχίζει το 'ξετίναγμα' και σε 2 μέρες τα 'μπουμπούκια' θα έχουν μαζέψει 100.

 

Εννοείται πως θα υπάρξουν και συκοφαντίες όμως αποκλέιεται να ειναι πάνω από 10.

 

Ας ξεκινίσουν απο τα 100στάρια και σε 2-3 μήνες αυτή η ιστορία θα έχει τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.