Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος μηχανικός Τ.Ε.: Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. ή Ο.Α.Ε.Ε.


andrew_m

Recommended Posts

Είμαι νέος μηχανικός πολ. δομικών έργων Τ.Ε. και θα δουλέψω σε μία εταιρεία αλλά δεν θα είμαι μισθωτός, θα είμαι με μπλοκάκι...Ξέρει κανείς σε πιο ταμείο ασφαλίζομαι?Επίσης στην εφορία που θα κάνω έναρξη τι θα δηλώσω?

Link to comment
Share on other sites

ΟΑΕΕ. Γράφεσαι στην ΕΕΤΕΜ, παίρνεις απαλλαγή από το εμπορικό επιμελητήριο της περιοχής σου, κάνεις εγγραφή στον ΟΑΕΕ και μετά εφορία για εναρξη. Ως ΚΑΔ (Κωδικός αριθμός δραστηριότητας), βάζεις αυτά που θα κάνεις. Μίλα με ένα λογιστή ή με συνάδελφο της ίδιας ειδικότητας για να σου πεί!

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις τον γενικό κωδικό μηχανικών γιά κτίρια που θα δείς στο μπλοκ των κωδικών στην ΔΟΥ .

Προφανώς θα ασφαλιστείς στον ΟΑΕΕ και όχι στο ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΑ στο οποίο θα μπορείς να ασφαλιστείς αν ασκήσεις δημόσια έργα στην 3ετια η 5ετία από λήψη πτυχίου .

 

Βέβαια σύμφωνα με το νέο ασφαλιστικό το 2018 ΟΑΕΕ και ΕΤΑΑ θα ενοποιηθούν στο νέο ταμείο Αυταπασχολουμένων , οπότε δεν θα έχεις θέμα .

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ξερετε εαν η διαδικασια αυτη (εγγραφη εετεμ, οαεε, εφορια) ειναι πολυ χρονοβορα?εννοω μπορει να παρει μεχρι κ μηνα για να εισαι ετοιμοσ?

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, καλή αρχή! Δεν είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά ειδικά για την εφορία, ας ασχοληθεί ένας λογιστής ώστε να γίνουν όλα σωστά....

Από το www.eetem.gr φαίνεται η διαδικασία εγγραφής... Πάρε και τηλέφωνο για ότι θέλεις, γιαυτό υπάρχουν...

Τις καλύτερες ευχές μου για το ξεκίνημά σου... εγώ είμαι πτυχιούχος 1992 οπότε καταλαβαίνεις...

 

Θα σου ζητήσω ως συναδελφική χάρη, να γράψεις σωστά την ειδικότητα στο προφίλ σου γιατί Πολ. Μηχανικός Τ.Ε. δεν υπάρχει, έτσι λέγαν κάποτε αυτούς του μικρού πολυτεχνείου... Εχεις μια χαρά τίτλο... βάλε ότι είσαι...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως και χωρίς λογιστή μια χαρά θα τα καταφέρεις (δεν είναι καιρός για έξοδα).

 

Διαβασε 2 πράγματα από το forum κάνε και 1-2 τηλέφωνα, αν θες ξαναρώτα στο forum.

Και θα έχεις πλήρη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να μάθω (κάποιο βιβλίο ίσως αρκετά κατανοητό) την διαδικασία που ακολουθεί ένας λογιστής ο οποίος κρατά τα βιβλία ενός μηχανικού ΤΕ (εισφορές τριμήνων, ΦΠΑ, εφορία κτλ),

 

Δύσκολες εποχές για λογιστές (50 ευρώ το μήνα), ειδικότερα για μηχανικούς ΤΕ που δεν έχουν και κάποιο ικανοποιητικό εισόδημα (όπως εγώ για παράδειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν χρειάζεσαι κάποιο βιβλίο Θα κάνεις πιστοποίηση στο taxis και θα τα στέλνεις όλα ηλεκτρονικά

 

Τά έσοδα σου στην μία στήλη και τα έξοδα σου στην άλλη . Στά έξοδα ότι αγοράζεις σαν πάγιο το βάζεις στον συντελεστή Τα άλλα έξοδα στα γενικά έξοδα

 

Βρές και κάποιον συνάδελφο στον τόπο σου να σου δείξει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.