Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιδότηση επισκευής πέτρινης κατοικίας


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς από που μπορώ να βρω πληροφορίες για επιδότηση επισκευής σε παλιά, τέλη 19ου-αρχές 20ου αιώνα, πετρόκτιστη κατοικία. Υπάρχουν τέτοιες επιδοτήσεις κατ' αρχήν και αν ναι, χορηγούνται σε επίπεδο νομού, δήμου ή από κάποιον άλλο φορέα. Στην προκειμένη περίπτωση μιλάω για νομό Ευρυτανίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nick1, τελικά στη δικιά μου την περίπτωση δεν υπάρχει σε εξέλιξη κάποιο πρόγραμμα. Υπήρχαν προγράμματα στα κοινωτικά πλαίσια στήριξης τα οποία όμως έχουν λήξει. Από Σεπτέμβη από ό,τι μου είπαν μπορεί να προκύψει κάτι καινούργιο μέσω Leader. Ρώτα στις υπηρεσίες του νομού σου που έχουν την ευθύνη διαχείρισης τέτοιων αναπτυξιακών προγραμμάτων να δεις τί έχουν να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Γνωρίζω πως υπάρχει επιδότηση του 50% του επιτοκίου δανείων μέχρι το ποσό των 100.000 ευρώ για επανάχρηση ως κατοικία.

δείτε εδώ:

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=13.07.2007,id=66975684

http://www.minenv.gr/5/56/g5610.html

περισσότερες πληροφορίες στις τράπεζες

για προγράμματα αναμενώμενα και επιδοτήσεις δείτε εδώ:

http://www.info3kps.gr/

έχουν και newsletter για ότι σας ενδιαφέρει.

Αν έχω καταλάβει καλά το ΕΣΠΑ 2007-2013 αργεί ακόμα να ανακοινώσει προγράμματα, αλλά θα κάνω 2-3 ερωτησούλες και θα ενημερώσω αν βρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ασχοληθεί με το Leader.....από μέσα αλλά και με άλλα προγράμματα.

Δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει ποτέ επιδότηση για επισκευή κατοικίας...

Το μόνο που μπορεί να επιδοτηθεί ειναι οι οικοδομικές εργασίες ώστε, είτε να ανεγερθέι νέο κτίριο είτε να επισκευαστεί καποιο υφιστάμενο που θα στεγάσει καποια επιχείρηση. Τύπου ξενοδοχειο, τουριστικών κατοικιών , καταστημάτων εστίασης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει ποτέ επιδότηση για επισκευή κατοικίας...

Το μόνο που μπορεί να επιδοτηθεί ειναι οι οικοδομικές εργασίες ώστε, είτε να ανεγερθέι νέο κτίριο είτε να επισκευαστεί καποιο υφιστάμενο που θα στεγάσει καποια επιχείρηση. Τύπου ξενοδοχειο, τουριστικών κατοικιών , καταστημάτων εστίασης.

Δηλαδη αν έχω στο ορεινό χωριό μου ένα παλιό σπιτι απο πέτρα δεν μπορω να μπώ σε κανένα ,ούτε πρόκειτε να υπάρξει κάποιο πρόγραμμα για επισκευή; Με άλλον τρόπο, να κάνω ένα ή δύο καταλύματα θα μπορούσα να μπω και ταυτόχρονα να κάνω προσθήκη κατ επέκταση για ένα δικό μου διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.