Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με θερμοσίφωνα


theatro

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Τελείωσα τη σχολή πριν ένα μήνα και όπως καταλαβαίνετε δεν έχω καμία εμπειρία και ούτε διδάχθηκα σχετικά θέματα στη σχολή, οπότε ζητώ τη βοήθειά σας.

 

Προέκυψε το εξής: Χάλασε ένας θερμοσίφωνας και παρατήρησα πως έχει ρεύμα τόσο στη φάση, όσο και στον ουδέτερο. Σκέφτομαι λοιπόν πως κάπου γίνεται βραχυκύκλωμα. Δεν ξέρω όμως πώς και τι να ψάξω. Είχα ανοίξει τον πίνακα και δεν είχα παρατηρήσει κάτι ασυνήθιστο. Πώς και πού πρέπει να ψάξω ώστε να εντοπίσω το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, δεν πέφτει η ασφάλεια. Άλλαξε ο υδραυλικός την αντίσταση (είχα άλατα και ήταν σε μαύρα χάλια) και είδαμε ότι έρχεται ρεύμα και στη φάση και στον ουδέτερο. Αυτό όμως (έτσι θεωρητικά όπως το ξέρω) δεν μπορεί να είναι σωστό.

 

Αυτό που έγινε είναι ότι σταμάτησε να θερμαίνει ο θερμοσίφωνας και γι'αυτό κοιτάξαμε την αντίσταση (αφότου έλεγξα ότι από τον πίνακα πηγαίνει ρεύμα προς το θερμοσίφωνα). Αλλάξαμε την αντίσταση και παρατήρησα αυτό. Δεν ξέρω τώρα πώς να προχωρήσω. :???: Φοβάμαι μην καεί και η καινούρια αντίσταση.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος σύνδεση θερμοστάτη?

 

 

[εδιτ] τώρα είδα, ότι αφορμή για να αλλάξετε την αντίσταση, ήταν ότι δεν θέρμαινε η αντίσταση. Πέρα από αυτά που αναφέρει ο Αλέξης (περί ουδετέρου), κοίταξε αν έχει πάθει ζημιά ο θερμοστάτης. Πρόσεξέ το πολύ αυτό με την πιθανή διακοπή του ουδέτερου. Μπορεί να γίνει επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

- Η παλιά αντίσταση ήταν όντως καμμένη;

- Ρεύμα "πηγαίνει" στην αντίσταση... ελέγξατε και ότι "φεύγει" (κοινώς, μήπως έχει διακοπή ο ουδέτερος);

- Πως βλέπετε ότι έρχεται ρεύμα στον ουδέτερο;

- Ο διακόπτης του θερμοσίφωνα είναι διπλός και "κόβει" και τον ουδέτερο... Ήλεγξες αν δουλεύει σωστά και αν είναι όλες οι συνδέσεις του σωστά σφιγμένες;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το δοκιμαστικό κατσαβίδι στην επαφή που πηγαίνει ο ουδέτερος στον θερμοστάτη και έδειξε ότι περνάει ρεύμα.

Λέτε να έχει γίνει λάθος σύνδεση στον θερμοστάτη; Θα το ελέγξω αύριο, αλλά μου φαίνεται δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Καμια φορα τα κατσαβιδια αναβουν και με επαγωγικο. Καλυτερα δες το με ενα πολυμετρο για να μη βγαζεις λαθος συμπερασματα.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=21532

Link to comment
Share on other sites

ποτε μην μετρας με δοκιμαστικο κατσαβιδι γιατι το κατσαβιδι θα αναψει ακομα και αν εχεις 50 βολτ ταση. μονο με πολυμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το δοκιμαστικό κατσαβίδι στην επαφή που πηγαίνει ο ουδέτερος στον θερμοστάτη και έδειξε ότι περνάει ρεύμα...

 

Ο Θερμοσίφωνας ήταν σε λειτουργία (δηλαδή διακόπτης και θερμοστάτης ήταν κλειστοί); Η μήπως ένας από τους δύο διακόπτες ήταν ανοιχτός;

Link to comment
Share on other sites

Δύο θεωρώ ότι μπορεί να είναι οι πιθανές αιτίες του προβλήματος .

 

Ο διπλός διακόπτης που ελέγχει τον θερμοσίφωνα χάλασε και η επαφή που ελέγχει τον ουδέτερο δεν κλείνει ή

Η κλέμα του ουδέτερου έχει λασκάρει και δεν πιάνει καλά .

 

Και τα δυο είναι περιπτώσεις που έχω δει .

 

Ανοίγεις προσεκτικά τον πίνακα και ελέγχεις . Μπορεί να δεις μαυρισμένη - λιωμένη μόνωση στον αγωγό του ουδέτερου στην κλέμα ή στον διακόπτη. Αλλάζεις και τον διακόπτη και τον "καμένο" αγωγό από την κλέμα στην είσοδο του διακόπτη ή κοντένης τον αγωγό στην έξοδο του διακόπτη για να φανεί καθαρός χαλκός, αναλόγως με το που εντοπιστεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.