Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Μμμμ αυτό δε το θυμόμουν... Ευχαριστώ πολύ dim... Άρα μάλλον είμαι σωστός μέχρι εδώ τότε...

 

Και κάτι άλλο στη συνέχεια. Όταν κάνω αποθήκευση όλων αυτών των στοιχείων και πάω να κάω υποβολή στο ΤΕΕ βλέπω δεξιά το εξής: (είναι κυκλωμένο στη φωτογραφία)

 

Τι είναι αυτό το ποσό; Πώς προκύπτει; Μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αποφασίσει από δω και μπρος να μην πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ για ΠΕΑ.

1) Πρέπει να κάνω κατάθεση αμοιβής στην ΕΤΕ με το γραμμάτιο ή αρκεί και μόνο απόδειξη (διάτρητη και      χειρόγραφη που δίνεται στον πελάτη) και ΦΕΜ;

2) Τι γίνεται με το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ; Να το συμπληρώσω;

3) Το συμφωνητικό να το καταθέσω στη ΔΟΥ; 

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Έχω αποφασίσει από δω και μπρος να μην πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ για ΠΕΑ.

1) Πρέπει να κάνω κατάθεση αμοιβής στην ΕΤΕ με το γραμμάτιο ή αρκεί και μόνο απόδειξη (διάτρητη και χειρόγραφη που δίνεται στον πελάτη) και ΦΕΜ;

2) Τι γίνεται με το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ; Να το συμπληρώσω;

3) Το συμφωνητικό να το καταθέσω στη ΔΟΥ;

 

1) Όχι, αν η αμοιβή είναι κάτω των 1.500€ δεν ειναι απαραίτητη η κατάθεση αμοιβής στην ΕΤΕ.

2) ναι.

3) ανεβασε το στο συστημα αμοιβων του τεε!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το συμφωνητικό είναι υποχρεωτικό?Και αν ναι υπάρχει κάποιο υπόδειγμα όπου πρέπει να συμπληρωθούν συγκεκριμένα στοιχεία ή δημιουργώ εγώ ένα συμφωνητικό?

Link to comment
Share on other sites

@kafros77

Βασικά ο νόμος λέει ότι πρέπει να καταθέτεις στην εφορία τα συμφωνητικά με πελάτες που έχουν συναφθεί το προηγούμενο τρίμηνο. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν έχω ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία διάθεση να περιμένω 5 ώρες ΟΡΘΙΟΣ (χωρίς υπερβολή) στην ουρά της εφορίας (Ε' Θεσ/νίκης) και άλλη μια στην ΕΤΕ για κατάθεση 1-2 συμφωνητικών των 100 € το τρίμηνο.

Ρώτησα το λογστή μου και μου είπε ότι εφόσον το αναρτάς στο σύστημα του ΤΕΕ θεωρείται ότι δημοσιεύεται οπότε είσαι ΟΚ

@stek το αν καταθέτεις στην ΕΤΕ σε εμάς τους μηχανικούς δεν έχει να κάνει τόσο με το όριο των 1500 (ή 500) €, αλλά με το αν είσαι υποχρεωμένος να καταθέσεις και τις εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ.

Γι' αυτές τις εισφορές γίνεται η κατάθεση. Αν έχεις αποφασίσει (όπως εγώ) να μην τις πληρώσεις τότε σαφώς και δεν έχει νόημα η κατάθεση στην ΕΤΕ.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

oταν αναρτας στο ΤΕΕ την αμοιβη του ΠΕΑ (κανεις τη γνωστη διαδικασια και συμπληρωνεις τη συμφωνηθεισα), επισυναπτεις και το συμφωνητικο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.