Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να τα πας στην εφορία.

Θεωρητικά, νομίζω πως στη συνέχεια θα τα έστελνε το ΤΕΕ στην ΓΓΠΣ ηλεκτρονικά, μέσω της πλατφόρμας που ακόμα δεν έγινε...

 

Ουσιαστικά, όπως μου απάντησαν κι από το ΤΕΕ πριν κάποιους μήνες σε ερώτησή μου, ο μόνος λόγος ύπαρξης του συστήματος αμοιβών σήμερα είναι για να πάρεις έναν Α/Α και να ανεβάσεις το συμφωνητικό με τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάω ανα τρίμηνο τη λίστα (τρόπος του λέγειν δηλ...σε μιση σελίδα χωράνε) με τα συμφωνητικά στην εφορία, τη θεωρούν και κρατάμε από 1 αντίγραφο.

Νομίζω ότι για την ηλεκτρονική κατάθεση μέσω ΤΕΕ είναι άλλη διαδικασία και έχει ανασταλεί προσωρινά γιατί δεν είναι έτοιμη η ηλεκτρονική πλατφόρμα.

 

Αλλά νομίζω ότι ως ελεύθεριοι επαγγελματίες με παροχή υπηρεσιών είμαστε υποχρεωμένοι να καταθέτουμε τη λίστα/τρίμηνο στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστής μου μου ζητάει την συγκεντρωτική κατάσταση των ιδιωτικών συμφωνητικών του τριμήνου για να την υποβάλλει στην εφορία.

 

Ότι είπε και ο spapakο .

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα παλια και ξαναρωταω...... υπαρχει ακομα αμοιβη για πεα ετσι? λολ

 

δλδ ζηταμε λεφτα, δε μου κανετε πλακα? λολ

Link to comment
Share on other sites

@OTTO_engine

Το ερώτημα σου έχει απαντηθεί ήδη.....

Αν πέσεις σε καλό πελάτη, ένα πιτόγυρο, πατατούλες και μπυρίτσα τάχεις στάνταρ! :smile: :-) :smile:

Τώρα αν θες κάτι τις παραπάνω, απλά ασχολείσαι με κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κρατάνε τιμές.

@OTTO_engine

ΠΕΑ σε κατοικία 180€

ΠΕΑ σε κατάστημα 380€. Εννοείται πως επειδή είναι ταβέρνα θα του τα επιστρέψω τα χρήματα σε αρκετές δόσεις (αφού βγαίνω που και που μια βόλτα θα προτιμήσω να ενισχύσω τον πελάτη μου παρά κάποιον άγνωστο).

 

Ναι, υπάρχουν τέτοιες τιμές και είναι σχεδόν τιμές κόστους (στο κατάστημα είχα και βοηθό για την αποτύπωση και ήταν εκτός πόλης).  Όποιος θέλει να σκοτώνει τις τιμές ας μην διαμαρτύρεται όταν του έρθει η εφορία και το ΤΣΜΕΔΕ και δεν θα έχει να πληρώσει.

 

Βέβαια αυτά μέχρι τον Οκτώβριο που λήγουν οι άδειες των προσωρινών επιθεωρητών. Αν μετά βγουν πολλοί στην πιάτσα, βλέπω να τα σκοτώνουν τελείως.

Δυστυχώς, όπως έχω αναφέρει πολλές φορές, υπάρχουν συνάδελφοι οι οποίοι μπορεί να είναι άξιοι επιστήμονες αλλά έχουν μηδενική επαγγελματική παιδεία. Νομίζουν πως αν δίνουν τιμές κάτω από το κόστος θα φτιάξουν πελατολόγιο, δεν σκέφτονται πως οι πελάτες που ψάχνουν τον φθηνότερο αύριο θα πάνε σε κάποιον άλλον μηχανικό που θα χρεώνει έστω και 1€ λιγότερο.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Βέβαια αυτά μέχρι τον Οκτώβριο που λήγουν οι άδειες των προσωρινών επιθεωρητών. Αν μετά βγουν πολλοί στην πιάτσα, βλέπω να τα σκοτώνουν τελείως.

 

Ενώ τώρα βαστάνε αεράμυνα...

 

 

http:/www....

 

Παρά το ότι η συγκεκριμένη παραπομπή είναι εντός <<πνεύματος>> θα παρακαλούσα τους συναδέλφους να μην βάζουν links σε διαφημιστικές ιστοσελίδες.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Έχω περιέργεια να δω πόσοι από αυτούς που σκοτώνουν τις τιμές έχουν να πληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ. Αν αφήνουν απλήρωτο το ΤΣΜΕΔΕ, να δω τι θα κάνουν όταν αρχίσει η εφορία να παίρνει ηλεκτρονικά την ασφαλιστική ενημερότητα από τον ασφαλιστικό φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.